Vyskladajte si obraz z marockých kachličiek a iné prímorské vychytávky

Predstavte si priehľadné more a malebné hory španielskej Mallorky, alebo čerstvý morský vánok doplnený o najkrajšiu farbu na svete typickú pre Azúrové pobrežie. A potom tajomnú žiaru farieb s nádychom šafránu a škorice, ktorou je známe Maroko. Ktorú krajinu by ste si vybrali na život? A ktorou by ste sa inšpirovali v bývaní?

Nádych Maroka

Štýl inšpirovaný Marokom je pre tých, ktorí milujú pestré farby, kontrasty a tešia sa na horúcu dovolenku. Modrá, medená, červená a odtiene ružovej sú farby, ktoré dominujú v architektúre a v doplnkoch. Obľúbené sú aj prírodné materiály a prítomný vánok výrazných motívov, ktorými sú vyfarbené dvere, okná ba dokonca celé domy.

Výrazná modrá kontrastuje s pieskovou krajinou a dodáva jej krásny šmrnc. V interiéri dominujú hladké steny v odtieňoch marockej červenej a intenzívnej medenej farby. Charakteristické sú aj ručne tkané koberce, pletené vankúše s výraznými vzormi a veľké pufy na sedenie. Doplnky sú často zafarbené ako paprika, šafrán, škorica alebo zázvor. To, čo je charakteristické pre marockú kuchyňu, nesmie chýbať ani v útulnom marockom interiéri.

Dbajte na detaily. Pri horúcich dňoch si vypite šálku vlažného mätového čaju z krásneho skla a nalievajte si ho z nádherného čajníka. A aj keď čaj nepijete, tieto veci majte určite vystavené na drevenom stolíku pri pohovke alebo jedálenskom stole v kuchyni.

Čo iné nám môže ešte Maroko ponúknuť? Menší typ nám prezradil Michal Skrak, interiérový dizajnér: „Jednoznačne vzor krajky a typické marocké kachličky s geometrickými ornamentami, ktoré sa dajú využiť ako obklad záhlavia postele a taktiež sa z nich dá vyrobiť obraz alebo podnos.“

1. Bambusový úložný košík 2. Dekoratívna váza Ixia Ceramic 3. Obliečka na vankúš Apolena Levandula 4. Sklenená lampa Oriental Sun 5. Dekoratívny podnos Durro

Slnečná Mallorka

Slnkom pobozkaná Mallorka, v ktorej nájdete hlavne veľa prírodného kameňa, hliny a dreva sa pýši hlavne svojím tropickým temperamentom. Vneste život do interiéru krásnymi zelenými rastlinami, kľudne väčších rozmerov. Nebojte sa použiť drevo, odhalené trámy v strope do domu vdýchnu ten správny španielsky „look“.

 

Život južanov je typický oddychom vonku. Vykúzlite si z terasy oázu relaxu. Zaveste si hojdaciu sieť na záhradu a vyskladajte si v nej veľa vankúšov. Takto si užijete dokonalú vôňu čerstvého vzduchu. Tento prvok sa nebojte vyskúšať aj doma v interiéri, ak máte dostatok priestoru.

„Väčšie kúsky laďte do neutrálnych farieb a radšej si spestrite bývanie solitérnymi doplnkami a dekoráciami. Hitom je určite žltá, tyrkysová a modrá farba, ktoré sú veľmi svieže farby a dajú sa na stupnici odtieňov farieb, všetky veľmi dobre využiť, “ prezrádza Michal Skrak.

1. Obliečka na vankúš Apolena Tucan 2. Taburetka Ixia Cojin Rush 3. Tyrkysová sklenená váza Santiago Pons 4. Tanier Cate Lethu Cordo 5. Tyrkysová lampa Ixia Cera

Azúrové pobrežie

Francúzska riviéra, elegantná a žiarivá. Tajomstvo sa ukrýva hlavne v luxusnejšom štýle bývania, ktoré je doplnené o prímorské prvky – kamienky a mušle na parapetách alebo v rôznych sklenených nádobách. Nemôže určite chýbať ratan a prírodné materiály. Nebojte sa v tomto štýle použiť aj extravagantnejšie prvky, strieborné alebo sklenené doplnky.

Najkrajšia modrá farba, tým je známe Azúrové pobrežie, dajte si ju aj do interiéru. Netreba veľa, aj tu platí pravidlo menej je viac. Stačí pár odleskov na vankúšoch alebo dekách. Nezabudnite ani na starý kús nábytku, ten interiéru dodá na vážnosti a pridá mu určitú honosnosť.

Michal Skrak, interiérový dizajnér nám dal aj tip na bývanie v duchu Côte d’Azur: „Vyskúšajte si napodobniť aj vánok od mora a to tak, že si zavesíte na okno farebné, priesvitné, ľahučké pruhy látok, ktoré vám budú viať pri otvorenom okne.“

 

 

Leave A Reply

Navigate