Výber pohovky: nedajte na prvý pohľad a dbajte na kvalitu

Nájsť krásnu pohovku online: realita alebo nesplniteľná úloha? Ak sa nenecháte zlákať iba ľúbivým dizajnom a budete sa zaujímať hlavne o materiál a starostlivosť, môže vám aj lacnejšia pohovka robiť radosť dlhé roky. Pohodlne sa usaďte na svojom starom gauči a užite si posledné spoločné chvíľky. My vám zatiaľ poradíme, ako si vybrať novú pohovku bez starostí a zbytočného míňania.

Čo všetko si pred nákupom pohovky ujasniť? 

 1. veľkosť: počet miest na sedenie, výhody rohovej pohovky, umiestnenie v interiéri
 2. materiál, konštrukcia a výplň: výhody, nevýhody a starostlivosť o pohovku + čo je hodnota Martindale
 3. funkcia a vlastnosti: pohovky s úložným priestorom a pre každodenné spanie
 4. dizajn: ktoré pohovky sú v kurze? 
 5. mýty alebo týmto radám neverte

Nákupné zoznamy sú skvelá vec. Vďaka nim presne viete, čo z obchodu potrebujete a strávite tak menej času nakupovaním. Podobne urobte aj pri nákupe pohovky. Pred tým ako vyrazíte do kamennej predajne alebo sa pustíte do pátrania na internete, napíšte si všetko, čo od pohovky očakávate. Akú má mať farbu? Má byť rohová alebo v tvare U? Potrebujete pohovku s úložným priestorom alebo bez? S jasnejšou víziou o svojej novej pohovke máte väčšiu šancu na úspech.

1. Najdôležitejšiu úlohu zohráva veľkosť pohovky

Dvakrát meraj, raz kupuj. 

Môže to znieť absurdne, ale bežne sa nám stáva, že ľudia vracajú pohovku, lebo sa im nezmestí do obývačky. Preto najprv vezmite do ruky meter. Pri meraní skúste zmeniť uhol pohľadu a neobmedzujte sa stereotypmi. Pohovka sa dnes už nemusí „krčiť“ pri stene alebo v rohu. Možno jej pristane umiestnenie v priestore. Ak hľadáte rozkladaciu pohovku, odmerajte tiež priestor pre lôžko.

Náš tip: Využite pohovku ako predel, ktorý opticky rozdelí jednu miestnosť na dve sekcie, napr. kuchyňa + obývačka. Možno je to presne to, čo potrebuje aj váš domov.

Koľko miestnu pohovku kúpiť? 

Nezaobstarávajte veľkú pohovku kvôli častým návštevám. Siahali by ste zbytočne hlboko do vrecka a kapacitu pohovky by ste nevyužili na maximum. Počet miest na sedenie ľahko navýšite pomocou kresiel, taburetiek alebo pufov a sedacích vakov. Je to nielen lacnejšia cesta, ale aj skvelý doplnok, ktorý v interiéri mnohokrát vyzerá lepšie ako šesťmiestna pohovka.

Málo miesta na sedenie? Stačí dokúpiť puf alebo taburetku a je po starostiach.

Rohové pohovky a ich prednosti

Malé byty, kde sa bojuje o každý centimeter, potrebujú múdre riešenia. Okrem rohového nábytku a nábytku s nižšou hĺbkou sú to aj rohové pohovky, ktoré vám ušetria miesto.

Ak je ležadlo na ľavej strane, je vhodnejšia do ľavého rohu. Ak je na pravej strane, bude perfektne sedieť v pravom rohu. Týmto pravidlom sa, samozrejme, nemusíte riadiť a pohovku môžete využiť aj ako optický predel.

2. Materiál, konštrukcia, výplň a hodnota Martindale

Starostlivosť o textilnú pohovku je ľahšia, kožená sa stane dedičstvom. 

A to vôbec nepreháňame. Pravé kožené pohovky, ak dostávajú potrebnú starostlivosť, sú medzigeneračnou záležitosťou a vydržia aj desiatky rokov. Starostlivosť o koženú pohovku nie je náročná. Stačí 1x za rok použiť špeciálny prípravok a 2x až 4x ročne impregnovať. 

Oplatí sa tiež dodržiavať nasledujúce zásady.

 • Koži prekáža teplo, preto pohovku neumiestňujte k radiátoru ani ku krbu. 
 • Pohovku nikdy nesušte fénom. 
 • Nevystavujte ju dlhodobo slnečnému žiareniu. Koža je náchylná k popraskaniu a vysychaniu. 
 • Pohovke vadí pot, ktorý je pre ňu agresívny. V lete ju zakrývajte prikrývkou.

Môže sa zdať, že s koženou pohovkou sú spojené samé starosti. Poďme si preto spomenúť jej výhody:

 • Odoláva zubu času, nevadí jej sťahovanie a má vyššiu nosnosť. 
 • Má nadčasový vzhľad, takže ak sa kedykoľvek rozhodnete pre radikálnu premenu interiéru, kožená pohovka pristane snáď každému štýlu. 
 • Odstraňovanie škvŕn od kečupu alebo rozliateho vína? To je postrach mnohých textilných pohoviek, nie kožených.
Koženú pohovku síce nekúpite za pár eur, ale tešiť sa z nej budú aj vaše vnúčatá.

Textílne pohovky si nevyžadujú náročnejšiu starostlivosť, sú cenovo dostupnejšie a na trhu nájdete nespočetné množstvo farebných variantov, tvarov a veľkostí. Záleží len na vás, čomu dávate prednosť a čo vašej obývačke pristane viac.

Pohovky a ich výplň

Milujete ten blažený pocit, keď sa ponoríte do mäkkej pohovky? Pre nás je to síce balzam na dušu, ale nášmu chrbtu chýba potrebná opora. Preto sa radšej poobzerajte po pohovkách s vyššou tvrdosťou a výplňou, ktorá sa skladá z viacerých rôzne tvrdých vrstiev. Pohovky sú dostatočne ergonomické, veľmi komfortné a znižujú nevhodné preťažovanie pohybového aparátu.

Naopak lacné pohovky bývajú najčastejšie vyplnené molitanom, textilnou drťou alebo lenivou penou. Ich hlavnou nevýhodou je nízka životnosť a príliš mäkká sedacia časť, ktorá sa čoskoro presedí. Ak je pre vás na prvom mieste nízka cena a pohovku budete využívať príležitostne, nie je dôvod ju hneď zavrhnúť.

Konštrukcia pohoviek 

Kostra pohovky sa najčastejšie vyrába z plastu, kovu, drevotriesky a masívu. Práve táto položka býva na celej pohovke najdrahšia. Samozrejme, pohovky s masívnou konštrukciou sú najodolnejšie, drahšie a nevadí im sťahovanie ani vyššia záťaž. Ide preto o veľmi dobrú investíciu.

Kovová konštrukcia je ideálnou voľbou pre rozkladacie pohovky. Má dobrú nosnosť, ale je ťažšia a drahšia. Najlacnejším variantom je plast a drevotrieska, ktoré vynikajú krátkou životnosťou a odporúčajú sa len pre pohovky do prvého alebo študentského bytu.

Čo je hodnota Martindale? 

Toto záhadné slovíčko vám pomôže zistiť, ako veľmi je pohovka odolná proti oteru. Čím vyššie číslo tým lepšie. To však neznamená, že pohovky s nižším Martindale nestoja za nič. Čísla sú len ukazovateľom toho, pre akú domácnosť je pohovka vhodná.

 • Martindale do 20 000 cyklov: vhodná pre páry a malú rodinu, ktorý pohovku využívajú denne. 
 • Martindale do 50 000 cyklov: vhodná pre rodiny s deťmi, spolubývanie so spoločnou obývacou izbou.
 • Martindale nad 50 000 cyklov: vhodná pre početnú rodinu, ktorá využíva sedaciu súpravu cez deň i večer, do kancelárií a hotelov.

3. Funkcie a vlastnosti pohoviek

Rozkladacia pohovka pre každodenné spanie

Ak má rozkladacia pohovka plnohodnotne slúžiť pre každodenné spanie a nahradiť lôžko, musí byť vybraná dôkladne. Nepozerajte teda na cenu, ale na nasledujúce vlastnosti a funkcie:

 1. Matrac a rošt musí byť súčasťou pohovky. 
 2. Pohovku musí hravo rozložiť jeden človek. Rozkladacích mechanizmov je hneď niekoľko, ale za ten najlepší považujeme vyklápací. Rošt s matracom umiestnený pod sedacou časťou vytiahnete zatiahnutím za tyč alebo textilné ucho.
 3. Konštrukcia je dôležitá. Po rozložení musí byť stabilná a nekývať sa.

Pohovky s úložným priestorom

Sú ideálne, ak hľadáte útočisko pre periny, hračky alebo napríklad elektroniku. Napriek tomu má tento typ sedacieho nábytku jednu nevýhodu. Tam, kde by inak bola kvalitná konštrukcia je zrazu diera pre úložný priestor.

Nikdy teda nekombinujte dve funkcie, rozkladaciu a úložnú, dohromady. Po niekoľkých nociach by vás mohol začať bolieť chrbát. Ak je pohovka určená len pre hostí, týmto odporúčaním sa riadiť nemusíte. Návštevu o pohodlie rozhodne nepripravíte.

4. Ktorý dizajn pohovky vám pristane?

Chaise longue 

Tento typ pohovky je elegantný a vznešený. Chaise longue má iba jednu podrúčku, polovicu opierky a je veľmi populárny v interiéroch inšpirovaných Parížom. Hoci ju mnoho ľudí vníma skôr ako leňošku, skvele poslúži aj ako nevšedná pohovka pre hostí.

Moderný futon

Futon bol pôvodne jednoduchým lôžkom, ktoré sa stalo symbolom japonského štýlu nocovania na zemi. Ako pokročila doba, zmenil sa aj spôsob, akým futon vnímame dnes. Modernejšie verzie kombinujú drevené sofa s futonom, na ktorom sa dá aj príležitostne a pohodlne spať.

Camelback

Pred 300 rokmi mali ľudia štýl! Pohovka typu camelback je typická svojou zadnou opierkou v tvare vlny, má štíhle nohy a do vašej obývačky vnesie pútavú zámockú atmosféru.

Chesterfield

Hlboká pohovka viktoriánskeho štýlu vás uchváti svojou majestátnosťou a mohutnosťou. Sú pre ňu špecifické bacuľaté podrúčky, ktoré sú v rovnakej úrovni ako chrbtová opierka. Kožené či koženkové čalúnenie zdobia typické gombíky.

5. Mýty okolo pohoviek

Pohovku musím vyberať osobne

Prečo cestovať od obchodu k obchodu a stráviť tam pol dňa? Dnes sa dá pohovka kúpiť online z pohodlia domova. Ponuka pohoviek je na internete pestrejšia, pri výber máte väčší pokoj, viac času a žiadny dotieravý predajca vám nečíha za chrbtom. Keď nebudete s výberom spokojný, prídeme si pre ňu a odvezieme ju za vás.

Nákup novej pohovky sa neoplatí

V snahe ušetriť pár stoviek eur prezeráte inzeráty na pohovky a potom pre ňu idete na druhý koniec mesta? Na takéto plány zabudnite. Bazárové pohovky bývajú vo väčšine prípadov tou najhoršou možnou voľbou, hlavne ak sú rozkladacie. Nie je ničím výnimočným, ak na mechanické poškodenie prídete až po pár týždňoch denného používania. Vrátiť ju alebo predať ďalej sa vám, bohužiaľ, už asi nepodarí.

Čistenie pohoviek je drahé

Dnes sa výrobcovia snažia o to, aby vám pohovka nepridávala zbytočnú prácu. Väčšinu škvŕn a nečistôt odstránite navlhčenou handričkou, vysávačom alebo tepovačom. Ak predsa len budete musieť do čistiarne, čistenie poťahu pohovky sa pohybuje okolo sumy 50 eur.

Ide hlavne o vaše pohodlie

Keď vyberáte pohovku, nemyslite na to, ako sa na nej bude sedieť svokre alebo vašim hosťom. Dôležitý ste vy a vaša rodina. Nenechajte sa ovládať trendmi, ktoré vás denne zvádzajú k nákupu tej najdrahšej pohovky. Komfortná a krásna pohovka nie je len otázkou ceny a možno ju zaobstarať bez stresu a zbytočného míňania. Použite sedliacky rozum alebo môžete dať na odporúčanie známych a kamarátov, ktorých pohovka sa vám vždy páčila.

 

Leave A Reply

Navigate