Sviečky v škrupinkách

Pestrofarebné sviečky v škrupinkách z vajíčok budú milým spestrením veľkonočného stola. Ich výroba je nenáročná na čas a zručnosť a môžete si vyrobiť také farebné odtiene, ktoré sa hodia k vášmu interiéru. Zároveň majú tieto naše sviečky výhodu i v tom, že pomalšie horia a hlavne, že sú menej škodlivé k našim pľúcam, lebo nevylučujú toľko oxidu uhličitého ako bežné sviečky.

Materiál:

 • Vajíčka 5ks
 • Sójový vosk 250g
 • Farby do sviečok- rôzne odtiene
 • Vôňa do sviečok (nemusí byť)
 • Knôt cca 30cm
 • Pliešky na knôty 5ks
 • Špáradlá 2ks
 • biela, vodou riediteľná farba
 • kartónový obal na vajíčka

Náradie:

 1. Kliešte
 2. Nožnice
 3. Štetec

(materiál potrebný k výrobe týchto svietnikov kúpite napríklad v internetových obchodoch, ktoré sa špecializujú na ručné práce)

vajíčka

Postup:

1. odstrihneme asi 6cm knôtu, prestrčíme ho cez dierku v pliešku a pliešok okolo knôtu. Stlačíme kliešťami.

vajíčka

2. vajíčko rozbijeme o pohár tak, aby nám zostali 2/3 veľkosti vajíčka celé. Blanu zvnútra vyberieme a do vajíčka vložíme pliešok s knôtom. Aby knôt rovno stál, môžeme ho zafixovať jedným, alebo dvoma špáradlami.

vajíčka

3. vo vodnom kúpeli roztopíme asi 4 veľké lyžice vosku, potom pridáme farbu a vôňu. Farby nám bdue stačiť len malý kúsok. To, či sme s odtieňom spokojní, môžeme odskúšať kvapnutím vosku na bielu dlaždicu. Vosk na nej rýchlo uschne a my vidíme výsledok.

vajíčka

4. roztopený vosk lejeme do vajíčka na 3x – každú vrstvu necháme vždy najskôr stuhnúť! Ak by sme naliali všetok vosk naraz, tak by sa stred sviečky prepadol, pretože hmota sa po vychladnutí zmršťuje.

vajíčka

5. keď je vosk tuhý, vajíčka môžeme z vonkajšej strany vymaľovať (maľovať môžeme aj na začiatku)

vajíčka

BONUS:

Do vajíčok sme sa rozhodli použiť sójový vosk, pretože sviečky z neho horia až o 50% dlhšie, ako sviečky parafínové, ktoré by v takýchto malých vajíčkach rýchlo vyhoreli. Sójový vosk je obľúbený u ekologicky uvedomelých ľudí, pretože je vyrobený zo sójového oleja a nie z ropy, takže horiace sviečky nezvyšujú hladinu CO2 v atmosfére. Sójové sviečky produkujú aj o 90% menej sadzí ako parafínové. Prípadné škvrny z nich ľahko odstránite teplou mydlovou vodou.

vajíčka

Ešte jeden tip na záver:

Vo vajíčku si môžeme vypestovať aj žeruchu -> stačí do neho vložiť trochu vaty, rozsypať semienka a opatrne ich zalievať vodou, aby bola vata stále vlhká. Žeruchu môžeme vypestovať aj v plastovom kelímku od masla a do vajíčka je preložiť už vyrastenú.

vajíčka


Zuzka_ber

Jana Ardanová

Baví ma vyrábať pekné veci, od praktických bytových doplnkov, po dekorácie na záhradnú oslavu. Bývame pri lese, ktorý je pre mňa inšpiráciou v každom ročnom období. Mám rada stromy, jeden sme mali už aj v kuchyni a na ďalší plánujeme postaviť malý domček.

Leave A Reply

Navigate