Hľadáte pekný dizajn z domácej produkcie? Zastavte sa v slávici v Bratislave!

Na Slovensku je veľmi veľa kvalitných dizajnérskych stálic, ako aj nových mladých značiek so svojským štýlom. Ak máte chuť nakúpiť čosi originálne od lokálnych dizajnérov, určite by ste mali navštíviť obchod slávica na Laurinskej ulici v centre Bratislavy. Slávica je plná šperkov, keramiky, kníh, detského tovaru, topánok, dizajnérskych módnych kúskov a ďalších zaujímavých drobností, ktoré určite musíte mať.

Pripravili sme pre vás rozhovor so zakladateľkou a majiteľkou slávice Ivicou Juskovou, v ktorom sa dozviete viac o samotnom živote tohto milého bratislavského dizajn shopu.

Slávica

Ako vôbec vznikol nápad otvoriť si dizajn shop?

Túto myšlienku som nosila v hlave veľmi dlho. Niektorých dizajnérov som poznala osobne, iných práce som obdivovala na rôznych dizajn podujatiach. Vždy keď som nejaký kúsok mala na sebe, známi sa zaujímali odkiaľ ho mám. Iné ako kontakt na daného dizajnéra som poskytnúť nevedela. Ľudia sa však veľakrát neodvážia na priamo ich kontaktovať, tak som si povedala, že si takýto obchodík musím otvoriť. A keď ma oslovila kamarátka s tým, že v KC Dunaj hľadajú do malého priestoru práve tento koncept, neváhala som.

Slávica začínala v KC Dunaj, no nedávno ste sa presťahovali na lepšie dostupné miesto.. Prezraď, kto pre vás navrhol krásny interiér obchodu na Laurinskej?

Priestor sám o sebe je nádherný. Má dušu a to je pre mňa vždy veľmi podstatné, nech sa to týka čoholoľvek.  Keby ste ho však videli pred rekonštrukciou, neverili by ste vlastným očiam. Bývali v ňom bezdomovci, strop bol nízky, priestor bol členený asi na 5 malých miestností.. Za terajší vzhľad však vďačím nadaným architektom Andrejovi Olahovi a Katke Labathovej zo štúdia GRAU.

Slávica Slávica

Slávica má aj veľmi pekné logo, koho je to práca?

Ďakujem veľmi pekne. Je to práca šikovnej grafickej dizajnérky Mikiny Dimunovej. Ona v podstate vymyslela aj názov, keď som pred štyrmi rokmi nad ním uvažovala zo všetkých strán.

Koľko značiek / výrobcov má slávica momentálne v ponuke?

Momentálne zastrešujeme 96 slovenských a českých dizajnérov.

Zameriavate sa teda výhradne len na domácich – slovenských / českých dizajnérov, alebo sa u vás nájde aj dizajn z okolitých krajín?

Zatiaľ sú to len slovenskí a českí dizajnéri. Je ich veľmi veľa šikovných a je škoda, keď o nich ľudia nevedia. Do budúcna sa však nestránime aj spolupráci so susednými krajinami, no ostaneme v tejto „lokálnej“ rovine.

Výrobcov si vyberáte prevažne vy osobne, alebo vás odvážlivci oslovujú sami?

Veľakrát sa stáva, že nás výrobcovia oslovujú sami. Musím priznať, že nie často spadajú do konceptu slávice. No stáva sa aj, že z oslovenia vznikne dlhodobá spolupráca. Okrem toho sa o nových dizajnérov sami aktívne zaujímame.

SlávicaSlávica

Na ktoré výrobky z ponuky v slávici si najviac pyšná? Nejaká srdcovka?

Hmm asi ani nemám vyslovene vytipované srdcovky. Možno veci, ktoré mám ja sama doma, sú mi akosi bližšie. Občas som si robila srandu, že som najlepší zákazník svojho vlastného obchodu.. Nájdete u mňa cukorničku od Lindy Vikovej, kávovú súpravu od si.li., poháre značky KriKri, šperky od Mikyty, Mariána Hornyáka, Bety Majerníkovej, oblečenie od We are not sisters, Marcela Holubca, značky Buffet, Sewollogylab..a všeličo iné.

Spolupracujete so značkami napríklad aj na vytváraní kolekcií špeciálne len pre slávica dizajn?

Zatiaľ nie.

Kamenný obchod slávica máte na veľmi peknom mieste na celkom frekventovanej ulici v Starom meste Bratislavy. Akí sú teda vaši zákazníci? Domáci alebo turisti?

Musím sa priznať, že keďže sme sa presťahovali 2,5 mesiaca pred mojim pôrodom, nestihla som to ešte poriadne odsledovať. No myslím, že stále väčšinu zákazníkov tvoria domáci. Turisti však zakaždým vyjadria úprimnú radosť nad našim sortimentom. Aj to sú momenty, ktoré ma uisťujú v tom, že to, čo robíme, má zmysel.

Slávica

fotky: Jaja Jenčová 

Leave A Reply

Navigate