Ružová v interiéri? Jednoznačne!

Neexistuje snáď rozporuplnejšia farba. Pre veľa ľudí je tou najobľúbenejšou farbou, pre iných je až príliš romantická, alebo divoká. My vám ale chcem ukázať, že sa stačí držať pár jednoduchých pravidiel a ružovú môžete efektívne zapojiť i do vášho domova. Dá sa s ňou experimentovať a dá sa i prekvapivo dobre kombinovať i bez toho, aby ste skĺzli do gýču. Poradili sme sa priamo s odborníkmi z architektonického štúdia Free Architects a zisťovali sme ako s ružovou v interiéri pracujú oni.

ružová v interiéri
Foto: Zuiver

Ružová farba vzniká zmiešaním červenej a bielej farby. Je ukľudňujúca, uvoľňuje mysel a napätie vo svaloch. Zároveň je ale veľmi elegantná. I pre tito dôvody už dávno neplatí, že by mala patriť len do izbiečiek našich malých princezien. Ružová jednoducho bola, je a bude trendy vo všetkých svojich odtieňoch! A o to viac práve tento rok, kedy bol jej odtieň Quartz Rose spoločnosťou Pantone zvolený za farbu roku.

ružová v interiéri
Foto: Calligaris, Biano.cz

Najväčšou výhodou tejto farby je všeobecná využiteľnosť všetkých jej odtieňov, záleží len a len na vašej preferencii. Jej svetlé odtiene sú jemné a hravé, stredné tóny sú hravé a romantické a tie najsýtejšie sú zase plné energie. Práve s nimi si ale v interiéroch dajte pozor, lebo dokážu priestor okolo seba jednoducho pohltiť.

Čo sa týka kombinácií s inými farbami, sýta ružová sa bude dobre dopĺňať s odtieňami modrej, akými sú napríklad tyrkysová, slivková, či tmavo modrá, no tiež s tmavo sivou. Najjemnejšiu kombináciu potom vytvorí ruživá v kombinácii s bielou. V skupine s chladnejšou sivou, či inými neutrálnymi farbami sa ideálne hodí do spálne, kde vám dopomôže k dosiahnutiu toho najideálnejšieho prostredia na relax.

ružová v interiéri
Foto: JENA, Biano.cz
ružová v interiéri
Obľúbeným odtieňom ružovej je i lososová, ktorej odtieň sa v palete farieb už približuje k oranžovej. | Foto: Calligaris, Biano.cz

A čo tak klasická staroružová? Niekomu sa zdá byť veľmi staromódna a možno i nudná, no z nášho pohľadu je presne opak pravdou. Je to farba veľmi elegantná, vhodná na vyšperkovanie každého interiéru, bez ohľadu na vek alebo pohlavie. Na stenách pôsobí nenápadne, vytvára príjemné prostredie a na doplnkoch vyzerá absolútne dokonale. Staroružovú odporpčame najlepšie kombinovať napríklad s blankytnou modrou, svetlou variantou okrovej a s bielou. Pre tých odvážnejších je tu potom ešte kombinácia s chladným betónom, ktorá patrí medzi naše najobľúbenejšie.

Ak ale ružovou nechcete zahltiť celý priestor, choďte na to minimalisteckejšie. K tejto chybe najčastejšie dochádza napríklad pri kúpelniach, v ktorých sú ružové kachličky veľmi obľúbené. Zvoľte kachličky radšej neutrálnejšie, kľudne čisto biele a miestnosť vyšperkujte drobnými ružovými doplnkami v podobe kelímkov na mydlo, či zubné kefky, alebo uterákmi.

ružová v interiéri
Foto: Aquanova

Čo sa týka ostatných mietsností, tak ako sme už spomínali, v spálni môže ružová pôsoibiť naozaj ukľudňujúco, no aby nevytvárala veľmi romantiký, či „dievčenský“ dojem, skúste ňou vymaľovať napríklad len jednu stenu za posteľou. Doplňte nenápadným textilom, v podobe závesov a vankúšikov (ale neprežeňte to – obliečky by v tomto prípade mali byť inej farby!) a vaše kráľostvo bude na nepoznanie.

V obývačke vyskúšajte zase väčšie kúsky nábytku a solitéry. Ružová sedačka v inofarebnom pristredí bude vyzerať naozaj veľmi dobre! V kuchyni sa tiež nebojte vyskúšať oár ružových prvkov, napríklad dvierka, no ak do toho chcete ísť naplno, v ružovej farbe sa dá v tejto dobe zohnať i veľa „retro“ elektronických spotrebičov.

ružová v interiéri
1. Plagát Make Your Own Dreams | 2. Sada 3 svietnikov Coral Opal | 3. Stropné svetlo Glass, ružové | 4. Vonná sviečka s vekom Love | 5. Rozkladacie kreslo Splitback Frej | 6. Obliečka na vankúš Molisa

Architektonické studio Free Architects tvorí tím talentovaných architektov a interiérových dizajnérov, ktorí spolu tvoria už od roku 1997. Základom ich práce je architektúra, interiéry a s dizajnom súvisiaca projektová činnosť. Najviac pracujú a navrhujú v oblasti bývania, developmentu a komerčných priestorov. 

Leave A Reply

Navigate