Ako vzniká hojdacie kreslo Swingy a prečo je také výnimočné? Prečítajte si rozhovor s dizajnérkou Lindou Vrňákovou.

Ako a prečo môže vzniknúť niečo tak neobvyklé a originálne ako je toto kreslo? Možno z potreby naučiť sa meditovať a užívať si čas sami so sebou, z potreby uvoľňujúceho hojdavého pohybu, ktoré telo dokáže krásne odľahčiť a pripraviť ho na príliv fantázie a inšpirácie… I pre tieto dôvody vzniklo toto kreslo – kreslo Swingy, ktoré je plnené masážnymi loptičkami, ktoré idú ruku v ruke v osvedčenou českou rehabilitačnou metódou „loptičkovania“.

Za týmto fenomenálnym výtvorom stojí česká dizajnérka Linda Vrňáková, ktorá tvorí pod svojou značkou LIV DESIGN. A keďže sme z jej diela nadšení, rozhodli sme sa ju osloviť a rovno vyspovedať…

Linda Vrňáková
Dizajnérka Linda Vrňáková | Foto: Barbora Votavová

Kedy a ako vznikol nápad na vytvorenie hojdacieho kresla Swingy?

Bol to môj projekt v prvom ročníku magisterského štúdia na Univerzite J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Ešte pred tým som pracovala na redizajne starých vaní, ktoré som menila na sedací nábytok. Chcela som im dať nový rozmer a nového ducha. Premýšľala som, akú zaujímavú náplň by som mohla dať do ich čalúnenia, a na internete som objavila penu upravenú do tvarov loptičiek. To ma zaujalo a tak som si nechala poslať pár vzoriek na ukážku. Následna ma pani, od ktorej som loptičky objednávala, oslovila a chcela vedieť, na čo ich mám a čo by som s nimi chcela vyrobiť, pretože dovtedy sa loptičky používali len v zdravotníctve.

Môj nápad ju veľmi zaujal a preto sme naši sily spojili. Zaujímavé ale je, že práve jej maminka bola tou osobou, ktorá túto úspešnú „loptičkovú“ metódu vymyslela a začala používať v zdravotníctve.

A tak od mája 2015 predávam hojdacie kreslá a venujem sa hlavne malosériovej výrobe na zakázky. Žiadne veľké série zatiaľ robiť nechcem. Spolupracujem totiž s českými maloobchodníkmi, dávam prácu krajčírke, ktorá mi šije poťahy, ale i truhlárovi a ďalším menším dodávateľom, ktorých mám vo výsledku asi 10. Výroba jedného kresla je preto celkom zdĺhavý proces.

Swingy from Petr Vyšohlíd on Vimeo.

Ako dlho teda vlastne trvá, kým vyrobíte jedno kreslo?

Záleží na dodávateľoch, ale ak mám všetko potrebné po ruke, môže čistá výrobať trvať celé tri dni. A tým myslím tri dni neustálej práce.

Zo začiatku som bola na všetko sama, ale veľmi rýchlo som zistila, že sa to časovo nedá zvládnuť. Práce bolo stále viac a viac a ja som musela k sebe privziať krajčírky, ktoré som podrobne zaučila. Je totiž pre mňa veľmi dôležité, aby bolo všetko precízne, takže kým som našla ľudí, na ktorých som sa mohla naozaj spoľahnúť, chvíľu to trvalo. To isté som zažila s truhlármi, kým sa naučili vŕtať dierky presne podľa mojich predstáv. Teraz ale mám okolo seba tím ľudí, ktorý by som už nevymenila za nič na svete!

Aké látky pri výrobe používate?

Spolupracujem s českými zástupcami jednej firmy zo Španielska, ktorí majú dobré látky vysokej kvality. S látkami som tiež prešla dlhou cestou testovania a skúmania. Bolo totiž nutné, aby tieto vydržali veľkú záťaž i napríklad bodové prešívanie. Musela som vyskúšať niekoľko prototypov, aby som našla tie pravé.

Rovnako to ale bolo i s testovaním peny na masážne loptičky. Tie sa totiž dávajú do kopy jedna po druhej, nedá sa to robiť hromadne. Nechávam si ich rezať v jednej rodinnej firme, ktorá sa venuje práve PUR penám. Je dôležité podotknúť, že nejde o molitan, pretože na ňom sa postupom času robia žmolky, pena si sadne a nedokáže udržať tvar. Jednoducho sa presedí. Do hojdacích kresiel, i do mojej novinky lehátka Lefkada, používam práve preto PUR penu, ktorá sa vyrába za studena a používa sa do matracov. Je veľmi pružná, dokáže sa vždy vrátiť do pôvodného tvaru a vydrží aj dlhodobejšiu záťaž.

Swingy
Hojdacie kreslo Swingy| Foto: Barbora Votavová

Kreslá ale plníte dvomi druhmi loptičiek. Prečo? A aký je medzi nimi vlastne rozdiel?

Žltá loptička je duran, ktorá sa dováža z Rakúska. Je to tá najkvalitnejšia pena, čo sa dá zozhnať a používa sa práve na medicínsku metódu loptičkovania. Ja som ale ešte prišla s nápadom pridania ďalšej loptičky, tej modrej a väčšej, ktorá je mäkšia. Tvrdé loptičky totiž nie sú úplne vhodné pre oblasť hlavy, pretože by nás tlačili. Modré loptičky teda práve preto používam v hornej oblasti kresiel, do krajov a pod nohy. Žlté loptičky zase nechávam v časti, kde bude chrbtica a sedacia časť.

Swingy
Foto: Barbora Votavová

V akom stave sa hotové kreslo dodáva? 

Kreslo považujem za hotové, presne tak, ako ho môžete vidieť na obrázkoch. A tak ho aj domov dostanete. K jeho zaveseniu a aktívnemu používaniu nebudete teda potrebovať nič naviac. Ešte k tomu všetkému ale vždy prikladám ručne šitú brašňu zo 100% bavlny na prípadné prenosy. Na každom kresle je vypálený detail loga a ku každému je priložená brožúrka s informáciami o tom, ako sa kreslo správne polohuje a čistí.

Ako najlepšie a najjednoduhšie sa dá kreslo zavesiť?

Najdôležitejšie je si samozrejme zistiť, aké máte u vás doma stropy. Ja napríklad bývam v paneláku, kde sú stropy vlastne v najhoršej kvalite – majú betónové prieduchy, takže tam nemôžete upevniť chemickú kotvu. To sme ale vyriešili špeciálnymi hmoždinkami, ktoré sa rozťahujú do strán a navŕta sa tak do nich len vrt s očkom, do ktorého sa zavesí samotná hojdačka za pomoci karabín.

Kreslo Swingy je robené na klasické, 265 cm vysoké stropy. Ak má ale niekto strop vyšší, dá sa to jednoducho vyriešiť prídavným lanom. Výška sa pri používaní môže ešte jemne odlišovať, pretože bavlnené laná sú vždy čerstvo stočené a nie sú vyťahané do svojej finálnej dĺžky. Je preto dobré na kresle pravidelne sedieť, aby sa laná usadili a kreslo už nepružilo.

Už som sa ale stretla aj s tým, že ľudia si jednoducho kreslo naozaj nemajú doma kde zavesiť, takže som sa rozhodla v spolupráci s jednou českou firmou vyvinúť stojan, ktorý by mal byť do mesiaca hotový.

Linda Vrňáková
Najnovší výtvor Lindy Vrňákovej – hojdacie lehátko Lefkada | Foto: Barbora Votavová

V čom sa od seba líšia modely Swingy In a Swingy Out?

Swingy In je vhodný do interiérov a Swingy Out zase do exteriérov, líšia sa teda len v materiále sedadla.

Na exteriérovu verziu Swingy Out používam outdoorový materiál, ktorý je ošetrený teflónovou úpravou, aby po ňom dobre stekala voda a aby neprepúšťal. Ale pretože tyče a laná sú na oboch modeloch tie isté, rozhodne neodporúčam nechváť kreslo vonku celoročne.

Aké sú najväčšie prednosti kresla Swingy? Prečo by ho ľudia mali mať doma?

Som presvedčená o tom, že jedinečnosť kresla je práve v masážnych loptičkách. Tie totiž dokážu vyvolať naozaj ojedinelý pocit relaxácie.

Loptičky tlačia na určité body na chrbte a dochádza tak k jeho masírovaniu a k uvoľňovaniu svalov. Dôležitý je ale pre mňa i osobný prístup ku zákazníkovi a individuálny vzťah ku každému jednému z mojich ručne vyrobených produktov. Zároveň chcem i naďalej podporovať českú malovýrobu, pretože si myslím, že všetkému dodáva punc istého luxusu.

Linda Vrňáková
Foto: Barbora Votavová

A na čom pracujete práve teraz? Chystajú sa nejaké novinky?

Pracujem na ďalšom relaxačnom produkte. Už som vyvinula hojdacie lehátko Lefkada, ktoré je z väčších loptičiek a je navrhnuté tak, aby bolo človeku extrémne pohodlné. Teraz ale pracujem na ohybnej preglejke pre nehojdacie lehátko, ktoré bude tiež plnené masážnymi loptičkami. Navrhujem ho na popud jednej psychoterapeutky, ktorá ho chce do svojej ordinácie.

I v budúcnosti by som rada pokračovala v práci s relaxačným dizajnom, pretože si myslím, že ľudia v tejto dobe málo odpočívajú.

Ako sama najradšej odpočívate vy?

Ja odpočívam hlavne aktívne! Skúšala som napríklad i meditovať, ale to mi veľmi nejde. Nedokážem sa udržať v kľude. Preto pracujem s hojdacími vecami, lebo tie sa neustále hýbu, aj keď vaša hlava odpočíva. A u lehátka Lefkada naviac posilujete i brušné svaly! Ja ale odpočívam i pri mojej práci, hlavne pri tej manuálnej. Tiež si často len tak vezmem blok a kreslím si nové nápady. To ma veľmi baví, ukľudňuje a napĺňa.

Swingy
Hojdacie masážne kreslá Swingy In nájdete hneď v niekoľkých farebných prevedeniach v našej stálej nábytkovej ponuke.

Leave A Reply

Navigate