Nechajte sa inšpirovať štýlom Romi Klimekovej

Romi Klimeková má 31 rokov, žije v Bratislave. Primárne sa živí ako interiérová stylistka, športuje, rada chodí do kina a na výstavy. Miluje cestovanie a čas strávený so svojimi najbližšími. V poslednej dobe sme mali to šťastie, že sa môžeme stále viac spájať s ľuďmi a profesionálmi ako je práve ona, s ľuďmi, ktorí presne definujú životný štýl, ktorý nám je taký blízky!

Či už sme sa stretli počas rozhovoru, alebo počas našich PR akcií v Bratislave, vždy sme odchádzali s dobrým pocitom. I preto sme si pre vás v neposlednej rade konečene pripravili i špeciálny výber kúskov, ktoré momentálne môžete nájsť na Bonami a ktoré Romi pre vás nakombinovala. Ak sa vám teda jej štýl páči, inšpirujte sa!

Vyštudovala si právnickú fakultu UK, no teraz sa venuješ interiérovému dizajnu. Čím ťa interiérový dizajn tak oslovil, že si sa rozhodla venovať sa mu v podstate naplno?

Túžba sa prejavila už v detstve, kedy som doma a na návštevach premiestňovala nábytok, menila farbu stien, dekorovala…Počas vysokej školy som pracovala v oblasti fashion a tiež zariaďovala jeden dom. Po škole sa očakávalo, že sa vrátim k “serióznej práci”, nastúpila som do praxe a urobila si doktorát, advokátsku koncipientúru, ale po 3 rokoch moje vnútorne presvedčenie prerazilo a vrátila som sa k veciam z minulosti, už ako k svojmu búducemu povolaniu.

Foto: archív Romi Klimekovej

Okrem interiérov ťa ale zamestnáva aj práca pre občianske združenie Pes v núdzi, ktorú si sama založila. Ako sa teda dajú tieto dve celkom odlišné povolania skĺbiť? Žiješ v krásnom byte s kopou domácich zvierat?

Sama si často kladiem túto otázku, že kombinujem dva úplne odlišné svety,ale asi aj vďaka tomu žijem v nejakej rovnováhe. Niekedy je to o hubu,ale keď už niečo začnem, tak som vytrvalá. Zatiaľ takto fungujem už ôsmy rok – moje doterajšie povolania a ako “hobby” Pes v núdzi. Som sama zvedáva, koľko ešte potiahnem.
Nie nie, s partnerom máme jedného psíka Huga a ten nám veru stačí. Časy, keď som mala plnú domácnosť psov už pominuli a chodím skôr za nimi k nám na pobočky.

Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Je to individuálne, buď sedím doma za počítačom a vybavujem agendu, maily, pripravujem si podklady k projektom, alebo celý deň behám po stretnutiach, stavbe, obchodoch, vždy podľa danej fázy aktuálneho projektu.

Romi Klimekova - byt
Romi Klimeková – byt
Romi Klimekova - byt
Romi Klimeková – byt
Romi Klimeková - byt
Romi Klimeková – byt

Ako dlho si hľadala svoj vlastný štýl, ktorý sa ti natoľko páči, že si v ňom zariadila aj svoj byt?

Formoval sa v zásade od vysokej školy a vekom sa len ústálil do ucelenejšej formy. Bývanie je tiež prepojené s módou a mojim životným štýlom, i keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať. Inklinujem k severskému dizajnu a francúzskej elegancii, tiež mám rada industriálne prvky a bohémskosť. Mám v hlave niekoľko svojich budúcich nehnuteľností a keď sa to nepodarí zrealizovať pre mňa osobne, mám tu ešte svojich klientov :).

Prezraď, na ktorú vec v tvojom vlastnom interiéri si najviac pyšná? 

Dnes na jeho kompaktný celok, trvalo mi to 4 roky. Najprv neboli financie, potom čas a dnes som šťastná, že som to dobojovala. Takmer všetko mám robené na mieru a dopriala som si aj dizajnové kúsky, po ktorých som túžila, tak sa z toho veľmi teším. Pomaly si však v hlave skladám už svoj ďalší, hádam sa mi to podarí aj zrealizovať. Je to ako droga a keď je to ešte aj tvojím povolaním, asi budem stale túžiť po zmene.   

Existuje kus nábytku, tanier, koberec, obraz alebo čokoľvek, na čo neprestávaš myslieť, no napriek tomu ho ešte stále nevlastníš? Alebo ak by si mala nekonečný rozpočet, ktorú vec by si si okamžite do bytu kúpila, namontovala …?

Túžim po peknom bielom porcelánovom jedálenskom servise. Jeden mám teraz v merku, tak hádam tento rok :).
Okamžite by som „zadelila“ Barcelona bench od Miesa Van Rohe-ho, to je pre mňa must have kúsok a tiež krásny jedálensky stôl a k nemu stoličky od Carl Hansen, Cherner chair alebo niektoré z dielne Poliform. Tiež zopár svietidiel od Tom Dixon, Inga Maurera…produkty z dielne Vipp, Baxter, B&B Italia, Mater, je toho naozaj dosť 🙂

Foto: Katarína Kincelová

Si posadnutá poriadkom a všetko v byte musí byť pekne na svojom mieste presne podľa prvotného návrhu? Alebo nechávaš interiérové doplnky či nábytok žiť vlastným životom.. veď oni si svoje miesto nájdu časom sami?

Ja som “monk”, všetko ma svoje presné miesto, i keď to možno tak nepôsobí. Zdanlivo náhodne položené veci sú presne premyslené dopredu. Mám to vrodené, vždy som si triedila veci podľa farieb, druhu, je to pre mňa systémová vec. Má to aj veľké výhody, nič nehľadám a nájdem to aj po tme, ak treba.

Rada prikladáš ruku k dielu a občas pri tvorení interiérov aj niečo sama natrieš, vystrihneš, či zošroubuješ? Alebo radšej len jednoduchšie ukážeš prstom “toto si prosím!”?

Ja som veľmi akčný typ, často robím aj sama a neraz som na projekte niečo skladala, natierala, upratovala. Páni robotníci len nechápavo pozerali. Niekedy tým ušetrím kopec vysvetľovania a za výsledok ručím sama sebou.

Foto: Kristiana Vavreková

Ktorý doplnok či kus nábytku by si do interiéru či už na zákazku alebo u seba doma, nikdy neumiestnila?

Nikdy nehovor nikdy, ale verím, že sa naozaj vyhnem veciam, ktoré sa mi nepáčia, napr. doplnky masovej a nevkusnej výroby, volám ich lapače prachu, gýčové a masívne nábytky bez formy a účelu a celkovo som stratená v prekombinovaných, príliš farebných alebo ozdobných priestoroch “podnikateľského baroka”.

Čo si myslíš o aktuálnom trende oživenia retro kúskov nabýtku či doplnkov? Všetci sme mali kedysi doma rovnaké koberce, tapety, poháre, svietidlá a stenové zostavy… potom prišla vlna hysterického zbavovania sa všetkého nábytku, ktorý nám pripomínal komunizmus…(uf, čo by som teraz dala za tú stoličku, čo mala mama pri toaletnom stolíku, alebo tie kreslá z detskej!) Teraz sa však niektoré ikonické kúsky opäť hlásia o slovo.

Som za, ale s mierou. Ak sa jedna o nadčasové kúsky ako stoličky Ton, alebo krásne kreslá,ktoré stačí len prečalúniť, som za. Nemusím však sekretárove súpravy, ktoré sme mali za socíku hádam všetci, umelé a nepríjemné koberce, panelákové jadrá a podobne.

Ak by si mohla cestovať v čase, v ktorých rokoch by si zabrzdila a užila si vychytávky tej doby?

Ja milujem medzivojnové obdobie, pre mňa čistá elegancia, určitý typ luxusu, ale takého nevtieravého. Ak by som mala vybrať krajiny, tak Francúzsko, Anglicko a kľudne aj Amerika-špeciálne New York, alebo taký štýl Gatsbyho domu.

Ďalšou veľkou láskou a vášňou sú pre Romi i psíky. Sama pred pár rokmi založila občianske združenie Pes v núdzi, ktorému sa aktívne venuje. // Foto: archív Romi Klimekovej

Zaviedla ťa práca interiérovej dizajnérky aj za hranice Slovenska?

Áno, robila som jeden projekt v Prahe, v Rakúsku a nedávno som bola pozrieť jednu nehnuteľnost’aj v Portugalsku.

Čo je podľa teba typické pre slovenský interiér? A aké sú podľa teba najčastejšie chyby Slovákov pri zariaďovaní ich vlastného bývania?

Ja sa tu nechcem hrať na to, čo je správne a čo nie je. Dôležité je, aby sa daný človek cítil vo svojom domove dobre. Ale keď už mám odpovedať, chýba mi často nápaditosť a jedinečnosť, trochu pustiť uzdu a hlavne to, že u Slovákov je bývanie v rebríčku hodnôt stále niekde na konci. Za posledné dva roky však vidím veľmi pozitívnu zmenu, najmä u mladých zcestovaných ľudí, ktorí svoje poznatky a nápady pretavujú aj do svojich príbytkov.

Umiestňuješ do interiérov aj tvorbu slovenských dizajnérov? 

Určite áno, máme tu toľko šikovných výrobcov a kreatívnych ľudí! Najčastejšie sú to umelecké diela/obrazy od našich autorov, taktiež stolárska výroba, ale tiež si mapujem lokálnych (slovenských a českých) dizajnérov a rada používam ich výrobky, ak sa mi hodia do daného projektu.

Foto: archív Romi Klimekovej

Ktorý časopis ťa najviac inšpiruje?

Každý mesiac si kupujem českú Dolce vitu, britskú verziu ELLE decor a potom náhodne podľa niečoho, čo ma v danom magazíne zaujme.

Nakupuješ doplnky či nábytok len osobne, alebo využívaš aj online nákup?

Využívam dnes dosť často aj online nákup, nakoľko množstvo produktov z iných krajín je pre náš trh dostupných práve vďaka netu.

Na záver jedna klasická otázka: Kde rada nakupuješ nábytok či doplnky do interiéru?

Mám svoje obľúbené kamenné predajne v Bratislave a Viedni a tiež svoje obľúbené webové stránky, medzi ktoré samozrejme patrí i Bonami 🙂

Leave A Reply

Navigate