Rekonštrukcie očami dizajnérov: Na čo sa zamerať a čomu sa naopak vyvarovať

Renovácia našich domovov a bytov by sa mala uskutočniť v súlade s tým, ako žijeme a čo v rámci bývania potrebujeme. To síce vieme najlepšie my sami, ale nie vždy na to prídeme úplne hneď. Preto nie je od veci sa pri hľadní odpovedí na túto otázku obrátiť na profesionálov. Dizajnéri a architekti majú s prevedenými rekonštrukciami už skúsenosti a teda vedia, čo bude a nebude fungovať.

Dali sme teda do kopy dve otázky, ktoré sme bez rozdielu položili všetkým:

1. Akú zmenu v rámci premeny interiéru (vlastného, či cudzieho) považujete za ukážku skvelého nápadu?

2. A naopak – čo by ste zaradili do kategórie odstrašujúcich príkladov?

200_1381931491_maxim-velcovsky-small-2

Maxim Velčovský, dizajnér a vedúci Ateliéru keramiky a porcelánu pražského umprum

1. Najdôležitejšie na premene akéhokoľvek interiéru je prvý dojem. Nikdy si nesmiete povedať, že to skúsite a potom sa ukáže výsledok. Ak prvý dojem nefunguje, tak je to zle. Je jedno, čo urobíte, ale prvý dojem vám vždy napovie.

2. Odstrašujúcim príkladom sú pre mňa relácie o premenách bývania, kde sa autor neopýta majiteľov, kde vyrastali, čo radi jedia a aký je ich obľúbený film. Prestavby potom jednoducho nemôžu dopadnúť dobre.

130612-9646-947x620

Váza plná čerstvých kvetov, kresielko vo farbe krajčírskej kriedy a krása starého dreva. Keď cítite, že to funguje, vždy to vyjde. Tak ako na tejto fotke, ktorej autorom je Alexander van Berge

your-home_3051287b

Interiérový risk: Dizajnérka Celia Sawyer vo svojej show Your home In Their Hands zverila premenu interiérov amatérom, ktorí na ňu mali len päť dní a s majiteľom sa pred tým ani nevideli.

54e3dd875beb76c3b48485986088c3e2

Klára Šumová, dizajnérka na voľnej nohe

1. Použitie vstavaného nábytku – táto zmena interiér vždy očistí a zároveň vytvorí nový úložný priestor. Naviac tak vyniknú solitéry a osobité kusy nábytku.

2. Dvojposchodová posteľ. Do teraz som ešte nevidela riešenie, ktoré by vo mne nevyvolávalo pocit stiesnenosti.

back_at_the_ranch-sea_ranch-guesthouse-interior-sconce-rug-2

Krásny vstavaný príklad z Kalifornie. Foto: Dwell

LH1

Poschodové riešenia vyzerajú pekne. Väčšinou ale len na fotkách… Foto: Planet Deco

2d3D

Martina Bílková & Petra Hlaváčková, architektky a dizajnérky šperkov 2d3D

1. Keď sa za málo peňazí podarí dať do kopy niečo naozaj krásne a praktické.

2. Keď ľuďom nezáleží na estetike a pekných veciach a spokoja sa s tým, čo už majú doma, čo zdedili, lacno kúpili, či dostali. To je potom škoda.

product-397613-samolepka-na-stenu-wolf-70x50-cm

Efektívne a cenovo dostupné. Samolepky na stenu dokážu interiér jednoducho a rýchlo premeniť. Samolepku Wolf nájdete na Bonami v našich Skladovkách.

60725804d0c1814f79c7ee77fd060d34

Rozbitý foťák, nefungujúce hodiny, starý glóbus… veríme, že zbavit sa obľúbených vecí môže byť niekedy naozaj ťažké. Ak ich ale nepoužívate, je na čase ich posunúť ďalej, alebo ich pomocou DIY pretvoriť na niečo iné. Foto: Swipelife

Leave A Reply

Navigate