Slovenský PURE JUNK, to je dizajnová recyklácia!

Môže byť výroba nábytku ekologická a zmenšiť záťaž odpadu? PURE JUNK hovorí výrazné ÁNO! Mladá slovenská značka používa staré dopadové drevo a tak do nepotrebných kúskov vkladá druhý život. Neobyčajné kúsky v novej kolekcii tak rozbúchajú srdce milovníkom dizajnu, ale aj presvedčeným ochrancom prírody. O dlhej ceste od skromného nápadu až po výrobu samotnú nám porozprávala zakladateľka Maja Demjanovičová.

Ako vznikla myšlienka výroby z odpadu?

Celá myšlienka založenia firmy PURE JUNK DESIGN vznikla na Startup Weekende v Žiline, kde som ako zakladateľka mala jediná projekt postavený na fyzickej práci. Nešlo o žiadnu aplikáciu, ani softvér. Navrhla som projekt, ktorý by prepájal recykláciu a dizajn do funkčného prvku.

Ku podivu mal tento nápad veľký úspech. Na SWZA 2014 (Startup Weekend Žilina, pozn. red.) sme obsadili druhé miesto a vtedy sa ukázalo, že naše víkendové aktivity môžu mať aj reálny podnikateľský rozmer.

Každý jeden kus nábytku má svoj príbeh. Ak je nábytok vyrobený z kvalitných materiálov, tak jeho hodnota časom neklesá, práve naopak. V takýchto objektoch je možnosť hľadať nové transformácie. A toto je presne to, čo nás baví. Nevenujeme sa len recyklácií starých nábytkov, ale aj dreveného odpadu. Rozoberáme staré drevené trámy, ktoré boli určené na konštrukciu stavby, pri rekonštrukcii sa však vyhodia a my sme schopní ich opracovať a nájsť ich funkčnosť v úplne inom smere.

mari
Zakladateľka Maja Demjanovičová. Foto: PURE JUNK

S akými materiálmi pracujete najčastejšie?

Určite je to drevo, ktoré má výrazné prepojenie s prírodou. Cítime v ňom život a pocit tepla. Má veľkú škálu možnosti opracovania a rovnako tak neobmedzené možnosti konštrukcie a spájania. Predstavuje pre nás vstupný materiál, ktorý nás bude vedieť vždy prekvapiť a motivovať k hľadaniu nových riešení.

Pred nedávnom sme začali naše drevené prvky kombinovať s kovom a dostávame sa do zaujímavých riešení. Samozrejme všetko je len v začiatkoch, ale práve prepojenie s remeselníkmi z oblasti kovovýroby nás veľmi láka, takže veríme, že prvé kúsky sú len začiatok tejto spolupráce ☺

A ako sa taký materiál získava?

Zo začiatku to bolo s materiálmi veľmi ťažké. Nemali sme kontakty, nikto nás nepoznal a získať, aj keď len odpad bolo pre nás zložité. Nakoľko je však v našom okolí množstvo ľudí, ktorí podporujú našu myšlienku a snažia sa nám pomôcť ju rozšíriť ďalej, je to už oveľa lepšie. Ľudia sa nám ozývajú sami. Ak má niekto drevený materiál, ktorý plánuje vyhodiť, dá nám o tom vedieť. A tak v okolí nášho mesta už máme vytvorenú sieť ľudí, ktorí prichádzajú do kontaktu s dreveným odpadom. Komunikujeme s firmami, ktoré takýto odpad vytvárajú a pomáhame im s jeho spracovaním. Oni sú spokojní, že sa odpadu zbavia a zároveň tak podporia myšlienku recyklácie, my sme spokojní, že máme možnosť vyrábať z reálneho odpadu a dať mu tak druhú šancu na život.

postel
Recyklovaná posteľ poskytne dostatok priestoru aj pohodlia. Foto: PURE JUNK

Ako prebieha proces navrhovania a výroba doplnkov a nábytku?

Základom celého projektu je nápad. Sú dva spôsoby ako sa táto idea môže do našej dielne dostať. Prvý je od zákazníka a druhý je od nás. Zo začiatku sme vyrábali produkty len zákazkovo. Neboli sme si istí, či ej o nás dostatočný záujem na to, aby sme začali vyrábať na sklad. Postupom času sme ale začali pociťovať potrebu do projektov zapájať ja našu vlastnú tvorbu. Tento podnet však nešiel od nás, ale od zákazníka.Postupne sme si uvedomili, že my tvoríme našu značku a že každý jeden produkt v našej dielni je vyrábaný ručne a presne podľa našich predstáv. To nás doviedlo k voľnej tvorbe.

Pri voľnej tvorbe postupuje každý z našich dizajnérov podľa svojich osobných a zaužívaných postupov. Niekto si objekt nakreslí na papier a skúša, iný zas uprednostňuje digitálnu podobu návrhu a optimalizuje svoje nápady v tejto podobe. Každý však pokračuje fyzickou realizáciou, tzv. prototypovaním, kedy sa testuje reálne prevedenie produktu, jeho funkčnosť, dizajn.

Akonáhle je prototyp schválený tímom, môže „uzrieť svetlo sveta“, vychytajú sa všetky mušky, pridá sa naše logo a produkt môže ísť von.

V prípade špecifických požiadaviek od zákazníka postupujeme zvyčajne od prvotnej obhliadky riešeného priestoru a následne graficky prototypujeme. Pripravujeme 3D návrh, kde si klient môže presne špecifikovať farby, tvary, prevedenie celého projektu. Po schválení návrhu nasleduje realizácia.

velke logo
Ručná práca = každý kúsok je 100% originál. Foto: PURE JUNK

Ideálny nábytok. Čo to podľa vás je? a je dôležitejší dizajn či funkčnosť?

Pre nás je funkčnosť a dizajn neoddeliteľný. Sú to dva pojmy, ktoré v samostatnom význame nie sú reálne integrovateľné do bežného života. Každý z nás vyžaduje od každého produktu nie len estetický rozmer, ale rozhodne aj funkčný. Nehovoriac len o nábytku. Toto prepojenie vnímame pri mobilných telefónoch, oblečení, ale aj autách a pod.

Ideálny nábytok je pre nás vizuálne jednoduchý a esteticky čistý objekt s maximálnym využitím jeho funkčností. Nikdy však nie je funkcia nábytku tlačená na úkor dizajnu. V aktuálnej dobe chaosu a preplnených priestorov je nevyhnutné dbať na jednoduchosť a čistotu produktov, ktoré tak paradoxne upútajú oveľa viac pozornosti.

Čo pre vás znamená EKO?

EKO – vo význame byť ekologický, ekologicky mysliaci je pre nás základ našej práce. Vyrábať nábytok bez prihliadnutia na životné prostredie by nedávalo zmysel. Preto to pre nás znamená myslieť na vstupný materiál, ktorý je nevyhnutný na výrobu našich produktov, riešiť jeho recyklovateľnosť, jeho dopady na prírodu. Snažíme sa nielen vyrábať z recyklovaných materiálov, ale aj pri výrobe používať farby vyrobené na ekologickom základe. Dbáme na minimalizáciu odpadu vznikajúceho pri výrobe produktov.

Základom ekologicky mysliaceho podnikateľa je nemyslieť na to, čo sa deje teraz, ale myslieť na to, čo moje pôsobenie spôsobuje do budúcnosti. Naša myšlienka je rozhodne zameraná na pomoc prírode, nie jej priťaženiu.

slovakryl
Použité farby nepredstavujú záťaž pre prírodu. Foto: PURE JUNK

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu?

Inšpirácia je všade okolo nás. Veľa krát nás inšpiruje samotný zákazník. Jeho vystupovanie, to čo má rád, to čo sa mu páči. Už pri obhliadke vidíme akými vecami sa rád obklopuje, podľa toho sa snažíme aj vyrábať jeho produkt.

Pri tvorbe našich vecí, tzv. voľnej tvorbe čerpáme rozhodne inšpiráciu z vlastného života. Z hľadiska funkčností vieme, čo nám vyhovuje, čo by sme chceli aby bolo na produktoch inak, ako sa štandardne robí a pod. V dizajnérskom pohľade ide o inšpiráciu z prírody, ktorá poskytuje nevyčerpateľné množstvo nápadov.

Kde najlepšie zapasuje váš nábytok? V akom interiéri najlepšie vynikne?

Náš nábytok je v istom zmysle výstredný a špecifický, takže sa hodí do jednoduchého interiéru, kde tvorí výrazný prvok. Hodí sa však do rôznych kombinácií urban štýlu a mládežnícky zariadeného bytu.

Naše špecifické riešenia sa však krásne vynímajú aj v moderných interiéroch ako sú kaviarne a reštaurácie. Tým, že vyrábame produkty na mieru, množstvo sa ich nachádza aj vo firmách, kde sme vyrábali chill out zóny a iné priestory na relax. Naše veci radi vidíme v každom priestore, ktorý je vzdušný a má čo povedať, priestor ktorý má svoju dušu a náš objekt len dopíše nejakú časť jeho príbehu.

Aký je váš sen pre rok 2017?

Sen pre rok 2017 je určite rozšíriť našu myšlienku aj do ďalších krajín. Inšpirovať našou prácou ďalších mladých ľudí, ktorí začnú veriť v remeselnú prácu a jej pridanú hodnotu.

Aké novinky pripravujete na ďalší rok?

Rok 2017 bude pre nás štartovací. Posledný rok považujeme za rok plný nových skúseností a učenia sa na poli podnikania a testovania vlastných schopností. V novom roku by sme chceli priniesť na trh nábytok, ktorého používanie nebude obmedzovať ani ľudí s menším priestorom.

Pripravujeme aj projekt spojený s prírodou. Prepojenie bývania a minimálnych požiadaviek na život.

Najbližšia aktivita bude však zameraná na cestu k zákazníkovi. Nakoľko doposiaľ sme vyrábali všetko len na zákazku, chceme pripraviť pevné portfólio produktov, ktoré bude dostupné online a doručené zákazníkovi do pár dní.

Aby sme však nechali aj na našej práci jemné rúško tajomna, viac sa určite dočítate na našom blogu alebo Facebook profile.

Leave A Reply

Navigate