Každý si zaslúži mať svoju domácu záhradku…kdekoľvek!

Ani vám sa nedarí vypestovať domáce bylinky, či ich už máte na záhrade, balkóne alebo v interiéri? A skúšali ste už niekedy smart záhradku? My sme obrovskí milovníci čerstvých byliniek či už do šalátov, do hlavných jedál alebo do smoothie nápojov, a preto som sa rozhodla nasadiť ázijskú bylinku Tatsoi do Plantui Smart Garden u nás v kancelárii a zistiť, či pri mne naozaj vydrží rásť do krásy. Myslíte, že sa mi to podarilo?

Ako to vlastne funguje?

Plantui Smart Garden je jedinečná indoor záhradka. Nepotrebovala som žiadnu hlinu, gumené rukavice ani motyčky alebo lopatky. Nasadiť požadované bylinky mi zabralo maximálne 2 minúty. Plantui je zložený z dvoch hlavných častí, spodná slúži na vodu a živiny v tej vrchnej sú umiestnené špecifické LED svetlá, ktoré vytvárajú vždy najlepšie podmienky na klíčenie a rast byliniek. Pri úplnom začiatku som naliala do spodnej časti 3 litre vody s tromi lyžičkami potrebných živín ( nachádzajú sa v balení), vybrala som si bylinky, ktoré som chcela vyskúšať nasadiť a čakala ( skôr sa modlila) , kým uvidím vyrastať prvé lístky. Tento proces trvá prvých päť dní, a po objavení sa, je potrebné dať medzi spodnú a vrchnú časť nadstavec, aby lístky od LED svetiel nezhoreli. Plantui sa sám počas dňa zavlažuje, zistíte to pomocou vibračného zvuku párkrát za deň. Ak by ešte bylinky potrebovali vodu, začne Plantui blikať na modro. Mne sa to ale nestalo prvých pár týždňov.

A to nie je všetko!

Plantui je naozaj inteligentný. LED svetlá svietia 16 hodín a 8 hodín sú zhasnuté – nazvala som to režim spánku. Ak by vám tento hodinový režim nevyhovoval, môžete skrátiť dobu svietenia alebo spania priložením ruky na vrchnú časť záhradky na dobu 3 sekúnd. Ak idete na dlhšiu dobu mimo domov, Plantui môžete nastaviť na dovolenkový režim. Ruku priložíte na 10 sekúnd a LED svetlá začnú svietiť na červeno, tým pádom sa voda začne čerpať pomalšie a aj bylinky budú rásť menším tempom. Toto je vhodné hlavne pre milovníkov cestovania ako som aj ja.

Čerstvé chute byliniek

Kapsúl je na výber veľmi veľa. Od základných chutí ako bazalka, oregáno, majoránka až po exotické bylinky ako tatsoi, pak choi a koriander. Je skvelé, že nemusíte pestovať iba jednu bylinku, ale nasadiť si môžete rovno 6 rôznych chutí.

Zber vypestovaných byliniek

Rast byliniek trvá od 3-5 týždňov, po tomto čase môžete začať bylinky využívať do jedál a pokrmov, a oni vám budú stále dorastať. Zber trvá od 25 dňa do 70 dňa, čiže viac ako mesiac môžete vymýšľať a skúšať nové recepty a chute.

Mne to naozaj vyšlo a to nie som nijaký pestovací typ, vždy skôr pri mne rastlinky a bylinky umierali ako kvitli krásne do krásy. Plantui Smart Garden je síce o niečo drahší, ale dáva pestovaniu nový rozmer a vy tak môžete využívať do varenia čerstvé a voňavé bylinky.

Dobrú chuť a hor sa do pestovania!

Leave A Reply

Navigate