Okúzľujúci domov v znamení škandinávskeho štýlu

Škandinávske interiéry sú známe žiarivou belobou, pôvabným nábytkom, ktorý zaujme klenutými líniami, svojou neprehliadnuteľnou nenápadnosťou a nevtieravými farbami. Mliečny interiér dopĺňa prírodná pýcha – drevo, ktoré si v tomto interiéri uctievame. Vybrali sme päť miestností, kde si tento štýl môžete vychutnať plnými dúškami a vytvoriť si harmonický domov. Prehliadku začneme v kúpeľni, neskôr sa presunieme do kuchyne, nazrieme do útulnej spálne a obývačky a našu cestu zakončíme v pracovni.

1. Funkčná kúpeľňa

Základný prvok, ktorý je veľmi dôležitý je biela farba. Doprajte ju kachličkám, vyzerá na nich naozaj úžasne. Keď k tomu pridáte tmavú podlahu, máte trištvrte škandinávskej kúpeľne hotovej. Aj pri tejto miestnosti platí pravidlo menej je viac, preto dávajte pozor, aby ste v kúpeľni nemali niečo navyše, všetko má mať svoje miesto. Vsaďte na doplnky a nebojte sa výstrednosti. Zlatá, strieborná a medená sú farby, ktoré dodajú ten pravý šmrnc škandinávskej oáze kľudu.

Malý tip:

Aj keď sa čierna môže zdať na prvý pohľad agresívna, skúste ju. Či už ako farbu špár alebo ako doplnkovú farbu v podlahe. Nezabudnite ani na kvety, čím zelenšie, tým krajšie.

1. Sada 6 krémových uterákov 2. Biely multifunkčný box Yamazaki 3. Podnos Skyline 4. Mramorový dávkovač mydla

2. Chutná kuchyňa

Priestor, priestor a ešte raz priestor. To je dôležité pravidlo, ktorého sa treba držať. Pri vymýšľaní kuchyne myslite na veľa úložného priestoru, vrchné skrinky môžu siahať kľudne až po strop. Zaujímavým prvkom sú aj regále v rôznych úrovniach. Kuchyňa by mala byť funkčná, s dostatkom pracovnej plochy. Škandinávsky interiér je čistý a minimalistický, a preto by aj kuchyňa mala byť v harmónii s týmto pravidlom. Dbajte na poriadok, len tak zachováte severský duch aj u vás doma. Drevo, ktoré v kuchyni nemôže chýbať, využite hlavne v jedálenskej časti a na pracovnej ploche, interiér skvele doplnia aj medené dekorácie a prvky.

Malý tip:

Skúste sa odviazať a vsadiť na geometriu! Zástena z farebných kachličiek premení priestor na hravé miesto, z ktorého sa vám bude veľmi ťažko odchádzať.

1. Biele hodiny Present Time 2. Čierna miska s vekom Galzone 3. Misa na ovocie Versa 4. Doska z bieleho mramoru

3. Útulná spálňa

Strohú jednoduchosť je možné nájsť aj v severskej spálni. Mnohokrát je to len o troch až štyroch kusoch nábytku a veľa dekoráciach. Spálňa tak pôsobi priestranne a umožní vám dýchať. Najdôležitejšia je pravdaže posteľ, ktorú dokonale doplnia nočné stolíky, ktoré nemusia byť vôbec rovnaké. Bielizník by mal byť jednoduchý a nenápadný, pokiaľ vám to priestor umožňuje šatník umiestnite mimo spálňu. Nezabúdajte ani na nemého sluhu, kľudne to môže byť rebrík alebo stolička, na ktorú si môžete odložiť veci na oblečenie. S kožušinou ako prehoz na posteľ vôbec nič nepokazíte a spálňu v škandinávskom štýle máte na svete.

Malý tip:

Vyčarujte zo spálne ešte komfortnejšie a pohodlnejšie útočisko pomocou vankúšov. Skombinujte malé aj veľké, použite farebné obliečky a urobte si tú najmäkšiu posteľ, akú si viete predstaviť.

1. Obliečky Mumla Grid 2. Drevený odkladací stolík House Nordic 3. Hnedá ovčia kožušina 4. Strieborná stolová lampa

4. Komfortná obývačka

Komfort a útulno dodávajú obývačke hlavne prírodné materiály. Drevené podlahy by preto nemali chýbať, zväčšujú priestor a dodávajú mu hrejivý dojem. Nezabúdajte ani na svetlo, síce je interiér dostatočne svetlý, lampy rôznych tvarov a výšiek slúžia ako skvelá dekorácia. Charakteristický prvok je látka a to v rôznych prevedeniach. Vankúše, deky, kožušiny, koberec, to všetko dotvorí obývačku na božské miesto pre oddych. Detaily sú veľmi dôležité, preto si dajte záležať na výbere tých správnych doplnkov, ktoré budú rozprávať svoj vlastný škandinávsky príbeh. Nezabudnite ani na umenie, v podobe fotiek alebo plagátov. Môžu byť menšie, väčšie a na stene vytvoria nádhernú koláž spomienok a zážitkov.

Malý tip:

Nie sme zástanci farebných stien, ale šedá stena v škandinávskej obývačke proste nemôže chýbať. Zvoľte jemnejší odtieň a stenu za pohovkou.

1. Svetlosivé kreslo Cosmopolitan design 2. Čierna váza NORR11 3. Biely odkladací stolík NORR11 4. Svietnik KJ Collection Dolomite

5. Pracovňa, v ktorej bude práca radosťou

Pracovňa by mala byť miestom, kde panuje dokonalá organizácia a poriadok. Človek by nemal vnímať žiadne iné podnety a vnemy. Škandinávska pracovňa je ideálnym riešením, keďže je minimalistická a funkčná. Dominantou celej pracovne je stôl a stolička. Stôl by mal byť čistý s minimom dekorácií, ktoré sú väčšinou kovové a stolička viac ako pohodlná. Kľudne si ju vyložte mäkkou kožušinou a vankúšom, aby sa vám na nej sedelo komfortne. V takomto prostredí bude práca len radosťou a vy sa v ňom budete cítiť viac ako príjemne.

Malý tip:

Nad stôl si zaveste motivačné obrazy, ktoré vás budú povzbudzovať vo vašej práci. Uvidíte, pôjde to omnoho jednoduchšie a s úsmevom.

1. Písací stôl My Writing Emko 2. Plagát Nord & Co 3. Dekorácia House Doctor 4. Stolička Lars

2 komentáre

  • Milá Tatiana,

   ďakujeme za komentár a súhlasíme. Škandinávsky štýl nás stále dostane do kolien!
   Majte super deň,

   Martina z Bonami

Leave A Reply

Navigate