Nie je scandi ako scandi, alebo škandinávsky štýl nie je len jeden!

 V poslednej dobee sme si všimli, že škandinávsky / scandi štýl je čím ďalej tým populárnejší. Veľa sa o ňom dočítate, jeho prítomnosť je veľmi zreteľná v magazínoch, v obchodoch i na veľtrhoch a vo všeobecnosti máme pocit, že je veľmi obľúbený (a to nielen preto, že dobre vyzerá na fotkách).

Čím to teda ale je? Prečo sa ho stále nevieme nabažiť? A prečo sa k nemu ľudia prikláňajú práve v tejto dobe? No hlavne – existuje naozaj len jedna presná definícia škandinávskeho štýlu? A čím sa vlastne líši od klasického minimalizmu?

comingB
Drevo, drevo a ešte raz drevo! Jeden z nosných a vždy rozpoznateľných prvkov škandinávskeho štýlu. A v kombinácii s kontrastnými farbami bielej a čiernej – klasika. Foto: comingB

Prvé náznaky tohto štýlu boli evidentné už v 30.-tych rokoch minulého stročia a to naprieč všetkými odvetviami – v architekrúre, dizajne, umení, móde. Naplno sa rozvinul práve v v severských krajinách na škandinávskom poloostrove a vďaka dizajnérom a architektom, ktorí pochádzali z tejto lokality dostal aj svoj názov.

Škandinávky štýl je známy hlavne svojou nenápadnosťou, strohosťou, čistotou a praktickosťou, zemitými farbami, či matnými povrchmi. A prečo je teda práve teraz tak na výslní? Rovnako ako v jeho začiatkoch, aj teraz jeho popularita rastie vďaka našej „únave“ z pestrofarebených dekád minulých, ktoré boli plné exentrických doplnkov a maximalizmus. A práve tiahnutie k minimalizmus je akousi logickou odozvou, ktorá sa pravideľne vracia.

House Doctor
I takto sa prezentuje jedna z najobľúbenejších značiek inšpirovaná severskými krajinami, ktorá je známa po celom svete – House Doctor. Škandinávsky interiér ako si ho veľa z nás predstavuje – nemusí to ale vždy byť tak… Foto: House doctor
Nordal
Vybavenie kuchyne a jedálne s tradičnými, škandinávskymi motívmi v kombinácii s klasickým farebným duom, bielou a čiernou. Foto: Nordal

Pre severské krajiny je tiež charakteristická ešte jedna vec – dôraz na kvalitu a zreteľ na ekológiu a udržateľnosť prírodných zdrojov. To sú veci, ktoré sú v súčastnej hektickej dobe veľmi populárne a čoraz viac ľudí sa vracia len k tým najzákladnejším potrebám a k dlhovekosti výrobkov, ktoré sa rozhodnú zaradiť do svojho života.

Z toho vyplýva i dôvod, prečo je škandinávsky štýl rozdielny od toho minimalistického. Interiéry inšpirované severom vždy pracujú s materiálmi akými je drevo, kameň, koža alebo sklo a vždy sú zásadné prírodné (žiadne umelé náhražky, čo sa potom môže odraziť i na cene). Takto koncipované interiéri sú veľmi jednoduché a ľahko udržiavateľné. U minimalistického štýlu môžu niektoré z týchto vecí samozrejme platiť tiež, len nie všetky naraz.

Really Nice Things (retro)
Škandinávkse retro? Prečo nie? Foto: Really Nice Things
Sagaform
Scandi nemusí byť len o čiernej a bielej. Skvelým dôkazom toho je aj značka Sagaform, ktorá pracuje i s pestrými farebnými kombináciami, ktoré vyzerajú ako z detskej sady na hranie. Foto: Sagaform

A vzhľadom na to, že škandinávsky poloostrov neptrí práve medzi tie najmenšie, je jasné, že štýl a kultúra bývania sa môže medzi krajinami líšiť. Zároveň medzi severské krajiny z kultúrneho hľadiska radíme i Dánsko, Holandsko, niekedy aj Veĺkú Britániu. Každá z týchto krajín sa samozrejme v spôsobe zariaďovania interiérov líši (či už z historických, alebo geografických dôvodov) a to si môžeme všimnúť i pri práci so škandindinávskym štýlom.

Napríklad:

Švédsko 

  • je známe, že Švédi dokážu prakticky využiť každučký centimeter a ich interiéri sú prakticky a efektne „zapratané“, žiadne veľké a priestranné plochy vo švédskych domovoch nehľadajte! Zaujímavé je tiež používanie otvorených políc a nie skriniek.
  • Švédi tiež radi používajú drevo, to je jasné, ale v tomto prípade je u nich preferované natreté na bielo. A aby takto upravená podlaha nepôsobila až tak chladne, v každom domove nájdeme kvalitný koberec, hlavne ako optické vyčlenenie obývacej izby, ktorá sa totiž väčšinou nachádza v jednej miestnosti s kuchyňou.
  • zo Švédska tiež pochádza nápad multifunkčných pufov a taburetiek, ktoré využívajú nielen na sedenie, ale tiež ako stolíky a odkladací priestor. A dvojfarebné vankúše v rôznych kombináciách s tradičnými alebo geometrickými vzormi? Jednoznačne Švédsko!
Zuiver 1
Pastelové scandi, no vždy v kombinácii so sivou! Foto: Zuiver

Dánsko

  • v dánskych domácnostiach sa vždy hrdo prezentujú výrobky lokálneho pôvodu, ktoré vznikajú v tradičných remeselných dielňach a majú tak dlhoročnú tradíciu a záruku kvality, akú inde nenájdete.
  •  už spomínaný historický a geografický vplyv  na umenie je v Dánskom dizajne a architektúre viditeľný veľmi jasne – keďže sa jedná o prímorskú krajinu s dlhoročnou kráľovskou históriou a úzkymi vzťahmi s okolitými krajinami, môžeme často zaznamenať používanie námorníckej modro-bielej kombinácie a klasické námornícke vzory. To isté platí ale i o „stredovekých“, kráľovských dekoratívnych prvkoch a napríklad využívanie tradičnej „dánskej“ bordovej farby.
Zuiver 2
Kombinácie tradičných farieb v štýle scandi – biela s čiernou a sivou, dopnené o doplnky v zemitých odtieňoch. Foto: Zuiver

Holandsko

  • všade okná (a čím väčšie, tým lepšie) a všade prirodzené svetlo
  • žiadne zbytočné dvere – prechod medzi jednotlivými izbami je veľmi často len optický
  •  veľké jedálne – dôraz na vytvorenie priestoru pre združovanie sa v každom jednom interiéri
  • menej používania bielej, viac zapojenia nenápadných, hnedých až béžových, teplých odtieňov
  • menej je viac – viac voľného priestoru na úkor jeho praktického využitia
Zuiver 3
K matným a zemitým farbám sa v kombinácii s obľúbenou hodia kovové odlesky, hlavne tie medené a zvlášť na doplnkoch. Foto: Zuiver

A čo vy? Ste aj vy milovníkom škandinávskej kultúry bývania? A máte svoj obľúbený štýl, ktorý sa všeobecnej definícii zase trochu vymiká? Ak je tomu tak, podeľte sa s nami!

No nech je to už s rôznymi štýlami akokoľvek, nezabúdajte, že tieto majú slúžiť hlavne ako inšpirácia, nie ako pravidlá. V prvom rade záleží v čom a ako sa cítite najpríjemnejšie a je úplne jedno, či to zapadá do nejakého zoskupenia. Nechajte sa teda uniesť novými trendami, inováciami a nápadmi, ale nenechajte sa nimi ovplyvňovať. Podstatní vo svojej domácnosti ste jedine vy a váš názor 😉

Leave A Reply

Navigate