Navrhujeme záhradnú terasu

Záhradná terasa a jej prepájanie s interiérom je trend, ktorý pretrváva už niekoľko sezón. Niet sa čomu čudovať, veď pobyt na čerstvom vzduchu, rovnako ako pohľad na zeleň či zakvitnutú záhradu je ozdravný nielen pre naše telo, ale najmä dušu. Ak chcete na svojej záhrade tráviť čo najviac príjemných chvíľ, najlepším predpokladom je vytvorenie praktickej a krásnej terasy, ktorá sa podľa potreby môže premeniť na neformálnu jedáleň, či pohodlnú obývačku. 

ORIENTÁCIA A UMIESTNENIE

V rodinných záhradách vznikajú v závislosti na umiestnení domu a členitosti terénu priestory s rôznou orientáciou voči svetovým stranám a teda aj rôznymi podmienkami na využitie. Najvhodnejšia situácia nastáva, keď je obytná – denná časť domu otočená na juhovýchod alebo juhozápad a smeruje do záhrady. V takomto prípade môžeme záhradnú terasu priamo napojiť na obývačku alebo kuchyňu, čo je najpraktickejším riešením. A terasa je tým pádom tiež chránená od severu, čo vytvára dobré podmienky nielen pre rastliny, ale aj pre relax obyvateľov domu.

Terasa by mala byť umiestnená tak, aby vytvárala dostatočne intímny priestor. Okrem možnosti, keď sa nachádza v tesnej blízkosti domu, čo jej dáva predpoklad stať sa dejiskom príjemných záhradných osláv, je tu aj variant, kedy je terasa situovaná do intímneho zákutia, ktoré je od domu vzdialenejšie. S takýmito terasami sa stretávame najmä na veľkorysejších pozemkoch a slúžia ako dokonalé miesto na oddych pri káve, rozhovor, čítanie a podobne.

záhradná terasa
Foto: Cane-line

ZÁHRADNÉ CESTIČKY A CHODNÍKY

S navrhovaním terasy ide väčšinou ruka v ruke aj riešenie ďalších spevených plôch, a to sú najmä záhradné cestičky a chodníky. Ich funkciou je najmä umožniť pohodlnú chôdzu po záhrade a súčasne chrániť trávnik a kvetiny pred pošliapaním. Majú však aj okrasnú funkciu, lebo dobre zvolená a vkusne vyhotovená cesta je svojím spôsobom aj výtvarný prvok a spolu so záhradou tvorí pekný celok. Pôdorysná dispozícia záhrady by mala byť jednoduchá a účelná. Preto pri väčšine záhrad stačí jedna cesta v prostriedku. Pri väčších a širších plochách je dobré vytvoriť okruh popri okrajoch pozemku. Cestičky by nemali byť zbytočne široké, stačí keď po nich pohodlne prejde jeden človek. Vo väčšine prípadov sa u nás stretávame so záhradnými kompozíciami v prírodnom štýle a s nepravidelným členením preto cesty vedieme v mäkkých líniách. Kde premávka nie je veľká, stačí umiestniť do trávy šlapáky z drevených klátikov alebo štiepaného kameňa.

záhradná terasa
Foto: Linda Oyama Bryan

VÝBER MATERIÁLU

Pri riešení spevnených plôch v záhrade rýchlo zistíte, že trh ponúka tisíce možností. Niektoré sú vhodnejšie pre príjazdové cesty, iné zase pre odpočinkové terasy. Je preto veľmi pravdepodobné, že si vaša záhrada bude vyžadovať využitie viacerých materiálov, ktorých kombinácia si vyžaduje aj značné estetické cítenie a v každom prípade, mali by ladiť aj so štýlom domu a fasádou.

Plochy spevnené sypkými materiálmi v podobe jemného štrku sú typické skôr pre parky, no ich potenciál pre využitie v záhradách rastie najmä preto, že ide o veľmi ekologické riešenie. Takýto povrch je 100 % priepustný pre vodu a neprehrieva sa. Je tiež schopný tlmiť nárazy, preto je vhodný do okolia detských hracích prvkov a v neposlednom rade je finančne nenáročný.

záhradná terasa
Foto: Arlen Kennedy Photography a Robert Reck Photography
záhradná architektúra
Foto: Ralph Lee Anderson

Prírodný kameň vždy bol a bude jedným z najlepších a najluxusnejších materiálov. Nepodlieha módnym trendom a je rovnako krásny v prvý deň po realizácii ako aj po desiatich rokoch. K najžiadanejším patria momentálne najmä andezitové a travertínové dlažby. Z pohľadu tvaru a štýlu ide najmä o známe mačacie hlavy, štiepané, nepravidelne tvarované dlažby alebo luxusné formátované kamene väčších rozmerov. K výhodám kameňa patrí okrem nadčasovej krásy najmä mrazuvzdornosť, prirodzene protišmykový povrch a vysoká odolnosť voči poškodeniu.

záhradné terasy
Foto: Stonemarket

Rôzne betónové riešenia sú u nás pri rodinných domoch najčastejšie, čo je podmienené ich priaznivou cenou a dobrými vlastnosťami. Betónové prvky sú tvarovo rôznorodé, farebne pestré a okrem štandartných tvárnic, takzvanej zámkovej dlažby, ktorá otvorene priznáva svoj pôvod, nájdeme dnes v ponuke aj varianty viac či menej verne kopírujúce vzhľad kameňa či pálenej tehly. Betón je mrazuvzdorný, odolný voči chemikáliám a hlavne si nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Po výbere typu betónovej dlažby ostáva už len rozhodnutie o type pokládky.

Dlažbu možno pokladať lineárne, teda pravidelne, v riadkoch alebo nepravidelne, modulovo. Veľmi efektné je nesymetrické kladenie, ktoré vytvára prírodnejší dojem. Betónová dlažba je optimálny povrchom pre príjazdovú cestu alebo carport. V tom prípade však nezabúdajte na tlak, ktorý vyvinú na povrch vozidlá. Dostatočnú odolnosť proti tlaku poskytuje dlažba s hrúbkou 6 alebo 8 cm.

záhradná terasa
Foto: Libet

Pálená tehlová dlažba je nielen krásna, ale aj ekologická, pretože je vyrábaná výlučne z prírodných materiálov. Okrem tradičnej terakotovej farby je dnes v ponuke nekonečné množstvo moderných otieňov, ktoré vznikajú miešaním hliny a minerálnych pieskov, ale najmä vypaľovaním. Chodníčky či terasy z pálenej tehlovej dlažby preto už dávno nie sú určené výhradne k vidieckej architektúre. Rovnako vhodné sú pre milovníkov takzvanej teplej moderny.

záhradná terasa
Foto: Rustique

Drevo je ďalšou voľbou pre zástancov prírodných materiálov. Jeho pevnosť sa nedá s kameňom porovnávať, preto je vhodné najmä na terasy a nie na zaťažované príjazdové cesty. Veľa ľudí má k drevu rešpekt a v mnohých prípadoch sa stretávame s nepriazňou voči tomuto krásnemu materiálu kvôli zastrašujúcim rečiam o náročnosti jeho údržby. Celá pointa je však hlavne v tom, aké máme predstavy o výslednom efekte.

Pri dreve máme niekoľko možností. Využiť sa dajú impregnované severské dreviny, ktoré môžme pravidelne ošetrovať olejmi, chrániacimi drevo pred starnutím, alebo ich nechať na pospas poveternostným vplyvom a tešiť sa už o pár rokov z nádhernej patiny, čo sa teraz veľmi výrazne využíva v modernej architektúre.

Ďalšie efekty a možností prináša termodrevo alebo thermowood, ktoré sa špeciálnym spracovaním, takzvaným pečením stáva oveľa odolneším než surové drevo. Samozrejme, zabúdať nemožno na nádherné exotické dreviny, ktoré s pobytom na čerstvom vzduchu nemajú žiadne problémy.

záhradná terasa
Foto: Rich Landscapes

Kompozitné dosky riešením pre tých, ktorí túžia po kráse drevenej terasy, no chcú sa vyhnúť starostiam. Ich využívanie zažíva v posledných rokoch boom, a tak sa vylešuje aj technológia ich výroby, vlastnosti a samozrejme vzhľad. Tie najkvalitnejšie sú na nerozoznanie od prírodného dreva a v ponuke nájdete modely imitujúce naše domáce aj exotické dreviny. K výhodám kompozitných dosiek sa zaraďujú: farebná stálosť, takmer nulová tepelná rozťažnosť a nasiakavosť, čo súvisí aj s odolnosťou voči škvrnám. Svoje využitie nachádzajú aj v okolí bazénov. Výnimočnosti je však zodpovedá aj ich cena.

9
Foto: Millboard

TIENENIE

Pri navrhovaní terasy nemožno zabúdať na tienenie, ktoré ochráni nielen pred neúprosnými slnečnými lúčmi počas horúcich letných dní, ale aj pred dažďom a umožní užívať si záhradu aj v nie úplne ideálnom počasí. Pri prístreškoch hovoríme o dvoch typoch.

Pergoly spravidla uzatvárajú priestor odpočívadla a väčšinou ju pripájame na dom alebo ňou spájame dva od seba oddelené objekty. Novodobou verziou tradičných drevených konštrukcií porastených popínavými kvetinami sú moderné pergoly s motorickým ovládaním strechy, sofistikovane riešeným odvodom vody, zabudovaným osvetlením a možnosťou doplnenia bočnými stenami.

záhradná terasa
Foto: Corradi
záhradná terasa
Foto: FADE

Druhým typom je altánok, ktorý sa od pergoly líši tým, že nie je kotvený o budovu, ale je samostatne stojaci a dá sa preto pekne využiť na zatienenie posedenia, ktoré sa nenachádza v tesnej blízkosti domu.

záhradná terasa
Foto: Corradi

profilovka_JZ

Janka Zajasenská

Pri práci redaktorky lifestylových magazínov mám neustály kontakt s novými a krásnymi vecami, no ako vyštudovaná záhradná architektka mám slabosť najmä pre svoju záhradnú rubriku v časopise SaB. Milujem analógové fotografie, všetko bledomodré, zmrzlinu, morské lastúry, biele tenisky i prvý sneh. Ak nesedím a nepíšem, snowboardujem, behám alebo cvičím jógu pod starým platanom v martinskej botanickej záhrade.

Leave A Reply

Navigate