Premeny podľa Free Architects: Moderný dizajn v paneláku

Malé uzatvorené izby, umakartové jadro a typické panelákové okná. Architektonické štúdio Free Architects vás ale v článku, ktorý pre vás napísali, presvedčia o tom, že bývanie v panelákovom byte netreba zatracovať. Pozrite sa s nami, ako si poradili s jedným takým bytom a kompletne ho zrekonštruovali.

01

I z obyčajného panelákového bytu je možné vytvoriť príjemné a originálne bývanie. | Zdroj: Free Architects

Rodina, pre ktorú mala prebehnúť realizácia zmeny interiéru podľa nášho návrhu, trpela problémom väčšiny Čechov a Slovákov žijúcich v paneláku – chýbala im jedna miestnosť, spáľňa. Spali na rozkladacom gauči, bez pohodlia a súkromia. Klasickému 3+kk chýbala izba pre rodičov, lebo ostatné izby obsadila babička a dcéra. Rozhodli sme sa teda zvýšiť kategóriu bytu na 4+kk a to bez pôdorysného zväčšenia bytu, ktorý, samozrejme, nebol možný.

collage PRED

S jadrom sa pohnúť nedalo, lebo naň bolo naviazané jediné možné pripojenie na vodu, kanalizáciu a odťah digestoru. Rovanko sa nedalo pohnúť s počtom a s rozmiestnením okien. Pani domu si predovšetkým priala nový dizajn kuchynskej linky, ale ukázalo sa, že jedálenský kút nestačí, že zo sedačky nie je vidieť na televíziu a že polovica obyvateľov domu nemá kde spať. V podstate sa nakoniec urobila rekonštrukcia väčšej časti bytu s cieľom splniť všetky sny a potreby jeho obyvateľov, s čerešničkou na torte – dizajnom novej spálne.

Všetky pôvodné priečky teda museli ísť preč. K jednému oknu sme presunuli spáleň, druhému oknu sme nechali obývačku s novou kuchyňou a to kvôli priamemu výstupu na lodžiu. Mladej rodine sme dopriali moderný dizajn s použitím prírodných materiálov. Priehľadnú polopriečku, ktorá dosvetľuje kuchyňu, sme vyrobili z polykarbonátu zo zatavených stebiel bambusu. Tento materiál sme naviac presvetlili skrytými LED páskami, čo nakoniec vytvorilo úžasný efekt. Jedáleň má 4 pohodlné miesta, zavesenú komodu na servírovacie potreby a vlastnú atmosféru vďaka výraznému obrazu. Celý priestor je bohato osvetlený bodovými svetlami.

03

Priehľadná polopriečka v kuchyni je vyrobená z polykarbonátu a zo zatavených stebiel bambusu. Osvetlenie v podobe skrytých LED pásiek vytvára jedinečný efekt. | Zdroj: Free Architects

4

Zdroj: Free Architects

Obývačku sme vymedzili „vlnou“ zo sadrokartónu, ktorý dokáže vytvoriť tak žiadanú krivku v prísne ortogonálnych tvaroch panelákovej dispozície a zároveň elegantne oddeľuje spálňu. Okrem toho vo svojom vnútri skryje všetku kabeláž, či príslušenstvo k televízii. Béžovú, smotanovú a zelenú doplňuje farba dreva knižnice, ktorá bola vyrobená na mieru a je umiestnená za sedačkou. Navrhli sme ju z lát, do ktorých môžete ľubovoľne zasúvať police podľa potreby a vkusu. Nechali sme sa viesť princípmi feng-shui a podporili tak kreativitu, ktorá do tejto časti miestnosti bezpochyby patrí. Konferenčný stolík má tiež organický tvar. Nielenže sa hodí k tvaru vlny a k štruktúre dreva, naviac je v obmedzenom priestore ďaleko praktickejší, než obyčajný obdĺžnik.

5

Free Architects rozdelili obývačku a spálňu pomocou vlny zo sádrokartónu. | Zdroj: Free Architects

6

Obývacej izbe dominuje knižnica z lát, do ktorej je možné ľubovoľne zasúvať police. | Zdroj: Free Architects

Vrcholom celého návrhu je určite zenová spálňa. Nádych kľudu a mieru, jednoduché tvary, minimum materiálov, čiernobiela kresba na stene s párom koní, presvetlený bambus pre intímne osvetlenie. Poriadne matrace ležia na rošte dreveného pódia, ktoré sa zdvíha z podlahy ako Fénix. Väčšina z nás jednoducho niekedy nedosiahne všetko to, po čom túži, ale kvalitný spánok, hudba, farby a tvary vytvárajú harmóniu, v ktorej sa lepšie žije a nám tak potom ostáva energia na pekné spoločné chvíle bez stresu a napätia, ktoré sa stávajú pilierom nášho každodenného života.

7

Jednoduché tvary, minimum materiálov a presvetlený bambus vytvárajú zo spálne harmonické miesto, kde bude radosť zaspávať. | Zdroj: Free Architects

8

Zdroj: Free Architects

Architektonické štúdio Free Architects tvorí 12 talentovaných architektov a interiérových dizajnérov, ktorí spolu pracujú už od roku 1997. Základom ich práce je architektúra, interiéry a dizajn a s tým súvisiace projekčné činnosti. Najviac sa venujú návrhom v oblasti bývania, developmentu a komerčných priestorov.

Chcete sa do premeny bývania pustiť i vy? Pozrite sa na naše aktuálne kampane alebo do nášho showroomu nábytku, kde nájdete ďalšiu várku inšpirácie a to najlepšie z nábytkovej scény.

2 komentáre

 1. Lubka Fojtlinova Reply

  Dobry den,

  skvela praca,mate moj obdiv,posuniem svojim priatelom…
  mozte mi prosim poslat link na predajcu obrazov,ktore ste tak s citom na interier zvolili,myslim na kone v spalni

  Dakujem pekne a zelam Vam vela uspechov.
  Fojtlinova

  • Katy Reply

   Dobrý deň pani Fojtlinová,

   ďakujeme za pekný komentár, takéto správy nás vždy potešia!
   Bohužiaľ meno autora obrazu s koňmi nevieme, prípadne link miesta, kde by sa dal obraz zohnať. Samozrejme ale kontaktujeme štúdio Free Architecs a dáme vám vedieť.

   Pekný deň!

Leave A Reply

Navigate