Malé detské izbičky s veľkým potenciálom, ako na ne?

Detská izba je to najpodstatnejšie miesto v dome pre našich najmenších. Mala by byť ich súkromným kráľovstvom, kde sa môžu hrať, oddychovať a zdravo vyrastať. Ako ale skĺbiť všetky tieto tri veci dohromady, keď máte k dispozícii iba niekoľko metrov štvorcových? Nelámte si hlavu, máme pre vás užitočné tipy, ktorými vykúzlite dokonalú detskú izbu a každému centimetru v priestore dáte dôležitosť. Tak poďme na to!

Málo miesta, ale veľké divy

Untitled design (2)
„Bunkrové“ spanie je ideálnym riešením pre menší priestor. Zdroj: Pinterest

Ak bojujete s menším priestorom izbičky, nezľaknite sa, aj takáto izbička má obrovský potenciál. Stačí vám trochu predstavivosti, dobrý nábytok a je čas ísť zariaďovať.

„V menšej detskej izbičke je ideálne poschodové spanie tak, aby tieto postele vytvorili určité „peliešky“. Ideálne je vybudovať pri takomto spaní aj súkromný priestor vo forme nejakej poličky alebo odkladacieho priestoru, aby dieťa malo tajnú skrýšu a mohlo tam ukrývať svoje tajomstvá“, radí architektka Lucia Ortutová.

Takýmto spôsobom ušetríte kopu miesta a pod posteľou vám ostáva priestor na pracovný stôl, hrací kútik alebo odpočinkovú zónu.

collageezrthu
Inšpirujte sa využiteľnosťou priestoru pod posteľou. Zdroj: Pinterest

V znamení farieb

Snažte sa myslieť na to, že priestor je malý a nechceme ho opticky zmenšovať. Preto treba dať prednosť svetlejším farbám, odraziť sa od čistej bielej a dopĺňať ju farebnými prvkami. Dôležitý je aj názor detí, nechajte výber na nich, predsa len je to ich priestor a oni v ňom budú vyrastať.

„Osobne by som volila v prípade detskej izby tón v tóne – modrá s modrou v rôznych odtieňoch napríklad. Očarujúca je aj teplá zelená – až tyrkysová. Avšak pozor, aby výber farieb nevytváral príliš veľký kontrast“, upozorňuje Lucia.

collagemodra

collage456
1. Vankúš Tibetian 2. Pletený puf ZicZac 3. Vlnený koberec Safavieh Kent 4. Vlnený koberec Safavieh 5. Svetlo MYOO Elementary 6. Vankúš 366

Trápi aj vás podkrovie?

Podkrovná izba častokrát zužuje priestor a vzbudzuje dojem stiesnenosti. Preto je vhodné pod šikmú stenu umiestniť posteľ, najlepšie pozdĺžne. Netreba zabúdať ani na úložné priestory, ktorých potrebujeme veľa, preto je dobré mať posteľ s výsuvným šuflíkom.

Ďalšiu vychytávku odporúča aj Lucia. „Posteľ by nemala čelo a končila by skrinkou. Celá tá časť, kde sa posteľ opiera o spomínaný úložný priestor by bol vlastne taký „periňák“, ktorý by sa dal vyklopiť a môžu tam byť nahádzané veci.“

718c3e084975951f4f66c85b7d0b66818a30bfbc
Skica rozmiestnenia nábytku v podkrovnej detskej izbičke podľa architektky Lucie Ortutovej.

Leave A Reply

Navigate