Česko-slovenské plagáty, čo milujú humor a písmená

Alexandra je Slovenka, Michal pochádza z Česka. On sa s vami bude veselo rozprávať, zatiaľ čo ona bude kresliť, až kým dielo nebude v jej očiach dokonalé. Mladá dvojica sa spojila nielen v manželstve, ale aj vo svojej kreatívnej tvorbe. Plagáty z dielne Made By Deus môžete vidieť aktuálne na Bonami a v rozhovore nižšie vás dostanú aj svojou nekonečnou dobrou náladou!

Ako ste prišli na to, že budete tvoriť vtipné typografické plagáty?

Michal: To nebolo tak ťažké, doma máme pokreslené zrkadlá, steny, chladničku – základy typografie ovláda aj náš pes.
Alexandra: … nebolo to žiadne veľké rozhodovanie, po odchode z práce som si položila otázku, čo že to chcem vlastne ďalej robiť a odpoveď bola – kresliť písmenká.

Na stránkach ste o sebe napísali: On rád rozpráva, ona rada kreslí. Ako sa delíte v práci? 🙂

Michal: Jednoducho, ja rozprávam a žena robí.
Alexandra: (prikývnutie)

madebydeus

Ako vzniká taký plagát? Kto každý je do toho zapojený a ako dlho to celé trvá?

Michal: Prvotné sú slová a potom hodiny práce, ale o tom vie viac Saša. Ja len vždy poviem, čo si myslím a dostanem vynadané, že tomu nerozumiem.
Alexandra: Najprv je vtipná veta – pri jej výbere uplatňujem jednoduché pravidlo – chcem/nechcem to mať doma na stene? Potom príde skicovanie: ceruzka, papier, guma a fixky. Po nejakom cca 120. náčrtku (a Michalovej vete, že už medzi nimi nevidí žiadny rozdiel) favorita naskenujem, zvektorizujem a ďalej upravujem v počítači. Hotový plagát nechám 2 dni dozrieť – tj. ak ho po dvoch dňoch otvorím a nemám k nemu žiadne výhrady, putuje do tlačiarne. Tam ho vytlačia, orežú a ešte voňavý od farby putuje k zákazníkom.

Kde beriete inšpiráciu?

Michal: Kdekoľvek! Cestovanie, pes, rodina, naša vzájomná túžba dobre sa baviť. A možno by som si tu dovoli zacitovať Einstaina: „Len dve veci sú nekonečné – vesmír a ľudksá hlúposť. Tým prvým si však nie som tak istý.”
Alexandra: Z každodenného života, letisko v Dubaji je na inšpiračné situácie rovnako úrodné ako návšteva pošty v Martine.

IMG_2577

Máte nejakých obľúbených lokálnych alebo zahraničných umelcov a ilustrátorov?

Michal: Milujem Maxipsa Fíka, už od detstva, ale inak najobľúbenejším lokálnym aj zahraničným ilustrátorom je moja žena.
Alexandra: Keď sme si kúpili psa, trvala som na tom, aby sa volal Neville, ako Neville Brody (grafický dizajnér, pozn. red.). Nakoniec má meno po francúzskom šéfkuchárovi Joëlovi Robuchonovi. Z ilustátorov je to fínko-angličanka Sanna Annukka. Svojou tvorbou ma najviac ovplyvnili dvaja z mojich učiteľov – Peter Ďurík a Milton Glaser.

Máte nejaké tipy pre ilustrátorov-amatérov?

Michal: Já napríklad vôbec neviem kresliť, ale mám jednu kresbu, ktorej hovorím „niečo“ a moja žena to nazýva „chlpaté mydlo.“ Ja si ale ďalej trvám na tom, že je to moje majstrovské dielo, takže moje doporučenie je – ak vás to baví a teší, tak to robte.
Alexandra: Stále hľadajte ľudí, ktorý sú vo svojom odbore o úroveň vyššie od vás a učte sa od nich. A musí vás to baviť, inak je to o ničom.

madebydeus 1

Viem, že striedavo pracujete v Českej republike, ale aj v zahraničí. Ako teda vyzerá vaše bývanie a čo musíte mať so sebou, aby ste sa cítili ako doma?

Michal: Jeden druhého. Môj domov je tam kde je moja žena, ona ho dokáže vytvoriť všade. Takže moje žena, môj syn, rodičia, priatelia a nič viac. A po praktickej stránke telefón, počítač a pripojenie na internet.
Alexandra: Pre nás je strašne dôležitá sloboda a domov máme všade, kde sme spolu, je tam internet a prosecco 🙂 Náš „ofis sa zmestí do príručného kufríku, takže máme ešte kopu miesta na všetky moje kabelky, s ktorými sa cítím ako doma úplne kdekoľvek 🙂

Čo chystáte do budúcnosti?

Michal: Byť šťastní. Mať radosť. Smiať sa. A potom ešte nejaké pohľadnice, diáre, kalendáre a plno ďalších vecí.
Alexandra: Byť šťastní a cestovať. A nové produkty!

selfie1

Leave A Reply

Navigate