Lucia Ortutová na Bonami

Pred pár mesiacmi sme pre vás pripravili prvú verziou akcie s „architektom na chate„, kedy ste mohli využiť jedinečnú možnosť bezplatnej konzultácie s odborníkom na slovo vzatým a to na akúkoľvek tému spojenú s vašim bývaním. A i napriek tomu, že náš prvý interiérový odborník bol Čech, dostal veľmi veľa slovenských otázok. A preto sme sa rozhodli nezaváhať a pripraviť podobnú možnosť pre vás ešte raz – no tento krát s jednou z najznámejších slovenských architektiek, ktorú určite mnohí z vás poznajú!

Ing. arch. Lucia Ortutová bola taká láskavá a okrem rozhovoru, v ktorom predstavuje nie len svoju tvorbu a nápady, bude tento piatok, 19.8., od 9.00 do 13.00 k dispozícii i online na našom chate, kde rada zodpovie všetky vaše otázky týkajúce sa bývania a interiérov. A to je možnosť, ktorú si netreba nechať ujsť! 

Najviac ľudí Vás asi bude poznať z televíznej obrazovky, kde ľuďom pomáhate pozerať sa priestor inými očami a ukazujete im nové možnosti jeho využívania. Ako dlho sa tomuto projektu už venujete? Ako ste sa k nemu vlastne dostali a čo Vás na ňom baví? Budeme Vás môcť vidieť i v novej sezóne?

Do televízie som sa dostala na základe oslovenia a odporučenia jedného môjho známeho v čase, keď televízia hľadala architektov do novej verzie už existujúceho a zabehnutého televízneho programu. Zúčastnila som sa kamerových skúšok koncom roku 2013 a podľa všetkého som prešla 🙂 Spolupracujem na tomto formáte od začiatku roku 2014.

Je to pre mňa veľkým prínosom predovšetkým preto, že napriek tomu, že tento program má pomerne striktný formát, zakaždým je produkcia trochu iná. Či už kvôli samotnej lokalite, ktorú stále počas natáčania meníme a tiež kvôli novým ľuďom, ktorých počas tejto práce stále stretávam. Rozhodne teda môžem povedať, že je to pre moju štandardnú prácu architekta veľkým oživením a tiež inšpiráciou, keďže klienti sú veľmi rôznorodí.

Výborné je tiež to, že keďže sme počas tvorby návrhov v tomto programe veľmi často obmedzeným krátkym časom, je potrebné „vypľuť“ a „nahodiť“ pocitovo hneď prvý návrh, ktorý býva väčšinou aj v normálnej praxi architekta najlepší. Čiže je celkom dobré, že nezostáva čas na vymýšľanie a prehodnocovanie návrhu a ide von ten prvý najčistejší pocit.

Lucia Ortutová
Foto: archív ORTUTA ARCHITECTS, s.r.o.
Lucia Ortutová
Interiér plný dreva a zemitých farieb. I tak vyzerá jedna z realizácií Lucia Ortutovej. Foto: archív ORTUTA ARCHITECTS, s.r.o.

Čo ste ale pôvodne študovala? Čo je Vaše primárne zamerianie a na čo sa špecializujete?
Som Ing. arch., študovala som na Fakulte architektúry na STU v Bratislave. V rámci bakalárskeho stupňa štúdia som vyštudovala odbor Architektúra a urbanizmus. Posledné dva ročníky inžinierskeho štúdia som sa zamerala na odbor Interiér, výstavníctvo a scénografia.

Interiér sa stal mojou hlavnou špecializáciou, aj keď sa občas venujem aj rezidenčnej architektúre aspoň v stupni Architektonická štúdia. Okrem mojej hlavnej náplne práce, ktorou je tvorba architektúry a dizajnu, sa tiež venujem lektorskej činnosti. Už niekoľko rokov učím kurz Interiérového dizajnu, ktorý je zameraný na širokú verejnosť a pre ľudí, ktorí majú k tejto téme vzťah. Aj touto formou sa stretávam s ľuďmi, ktorí ma inšpirujú a posúvajú v mojej profesii vpred.

Lucia Ortutová
Foto: Petra Baranovičová; foto archív: Arthur real estate company
Lucia Ortutová
Ďalší z realizovaných projektov. Foto: Petra Baranovičová; foto archív: Arthur real estate company

Na čom momentálne teraz pracujete a na čo sa v najbližšej budúcnosti z pracovného hľadiska najviac tešíte?

Momentálne mám rozpracovaných niekoľko pekných projektov interiéru pre rôzne objekty. Ide o niekoľko rodinných domov aj príjemných bytov, prevažne v Bratislave, ale aj mimo nej. Všetky moje projekty ma tešia, aj keď musím priznať, že najradšej mám také, ktoré som si schopná odsledovať úplne od začiatku až do konca. Mám radosť a teším sa aktuálne z jedného projektu pri Bratislave, kde sme pred časom spoločne s manželom navrhli štúdiu pre rodinný dom. Štúdia bola následne spracovaná kolegami do podoby projektu pre stavebné povolenie a celý pripravený projekt sa mi vrátil do rúk a momentálne pracujem na projekte jeho interiéru. Teším sa tiež, že si konečne nájdem čas a dokončím zariadenia môjho bytu.

Lucia Ortutová
Detská izba je jasným dôkazom toho, že sa netreba brániť zmenám a novým veciam. Foto: archív Nové Bývanie, TV JOJ

Ako Vy sama bývate? Aký štýl bývania preferujete?

Spolu s manželom a dcérou bývame v byte v Bratislavskej Dúbravke. Zatiaľ nám pomerne zaneprázdnený životný štýl časovo nedovoľuje starať sa o rodinný dom, taktiež sa nám nechce kvôli nemu ďaleko dochádzať do Bratislavy do práce. Časom sa možno tento postoj zmení a budeme zvažovať aj rodinný dom, zatiaľ ma to však neťahá.

Bývame v novostavbe, kde sme si pred pár rokmi kúpili a zariadili 2 izbový byt. S týmto bytom aj lokalitou sme boli veľmi spokojní a keďže sme doňho investovali celkom dosť financií aj energie, nechceli sme sa ho vzdať. Takže keď k nám pribudla dcérka a potrebovali sme si životný priestor trochu rozšíriť, prikúpili sme k nášmu pôvodnému bytu ešte jeden vedľajší byt, a tieto sme spolu prepojili. Momentálne teda obývame menší a kompaktný 4 izbový byt, ktorý nám vyhovuje. Aj napriek tomu, že už pol roka nie sme úplne schopní ho definitívne dokončiť a stále nám chýbajú niektoré šatníky a drobnosti. A teda v našej rodine jednoznačne platí porekadlo, že obuvníkove deti chodia bosé 🙂

A čo sa štýlu týka – keďže aj môj manžel je architekt, pre naše bývanie preferujeme naozaj čistý dizajn. Počas celého pracovného dňa sa stretávame s dizajnom, farbami, prvkami a hlavne s klientmi, ktorí sú naozaj rozliční a preferujú rôzne štýly. A keďže architekti musia byť v tomto smere trochu schyzofrenici a hlavne v oblasti bytového interiéru sa dostať na vlnovú dĺžku svojho klienta, doma vyhľadávame dizajnový azyl. Veľa bielej a sivej, veľa svetla, všeobecne svetlé farby a čisté tvary. Moja nová kúpeľňa v novom byte je napríklad veľmi nudne – čisto biela. Výnimkou je detská izba našej 3 ročnej dcéry, ktorá je samozrejme farebnejšia a veselšia.

Lucia Ortutová
Obývacia izba v chladnejších tónoch nemusí byť vôbec neosobná, alebo nepohodlná. Foto: archív Nové Bývanie, TV JOJ

Sledujete trendy čo sa bývania týka? Aký trend Vás v poslednej dobe najvaic prekvapil a ktorý sa Vám najviac páči? Kde čerpáte inšpiráciu pri svojej práci? A kde sa dajú dobre načerpať základné rady a triky pre bývanie?

Trendy samozrejme sledovať musím. Nielen kvôli tomu, aby som ja bola „in“, ale aj z čistej zvedavosti, čo sa v dizajnovom svete aktuálne deje. Osobne za najväčšiu inšpiráciu pokladám návštevu medzinárodnej výstavy nábytku, ktorý sa každoročne koná v Miláne. Veľmi osviežujúcou je tiež výstava dekorácií v Paríži. Taktiež sa vždy snažím nazhromaždiť rôzne časopisy týkajúce sa interiérového dizajnu a architektúry, keď niekam cestujem. Mnohokrát sú tieto veci naozaj zaujímavé a aj keď sa mi nevyhnute nemusia páčiť, otvoria zasa nové dvere a myšlienky.

Osobne sa dlhoročne cítim najkomfortnejšie v dizajne, ktorý je čistý a jednoznačný. O to viac sa v ňom dá následne ale aj neskôr „vybesniť“ doplnkami, alebo povrchmi, ktorý tento čistý „look“ rozbíjajú. Veľmi mi vyhovuje už dlhšie aktuálny trend využitia modrej farby v interiéri, v rôznych odtieňoch. S modrou som rada pracovala odjakživa, takže konečne som aj trendy. Veľmi sa mi tiež páči jej aktuálne trendová kombinácia s jemnou napríklad púdrovou ružovou, ktorá sa v tomto kontraste výborne hodí k prírodnému drevu – napríklad k dubu.

Ale doplním, že inšpiráciou je na začiatku vždy samotný klient – bytový interiér je v prvom rade o užívateľovi a priestor by sa mal vždy riešiť veľmi individuálne s prihliadnutím na osobné preferencie a fungovanie klienta. Architekt by v žiadnom prípade nemal v interiéri stavať svoj pomník a presadzovať niečo, čo klienta neteší. Vždy sa však musí nájsť tá správna rovnováha, aby bol priestor taktiež architektonicky funkčný a správny.

Foto: archív Nové Bývanie, TV JOJ
Lucia Ortutová
Spáleň v prírodných odtieňoch. Foto: archív Nové Bývanie, TV JOJ

Aké chyby ľudia najčastejšie robia pri zariaďovaní bývania? Čomu je dobré sa hneď od začiatku pri zariaďovaní bývania vyhnúť?

Myslím si, že ľudia často vytrhávajú niektoré časti interiéru z kontextu. Osobne som presvedčená, že interiér má byť jednoliaty a má perfektne zapadať aj do vonkajšej architektúry, jej veku, jej štýlu a prostredia. Čiže už to, kde sa naša architektúra nachádza nám do veľkej miery ovplyvňuje, aký by mal byť jej interiér. Ľudia však často ulietavajú na dizajne, ktorý sa im veľmi páči a snažia sa ho osadiť do prostredia, kam nepatrí. Ďalšou, podobne častou chybou, je vytvorenie vzorkovne z bytového interiéru. Čiže jedna izba je urobená v štýle XY, ďalšia zasa inak. Týka sa to tiež nezosúladenia základných vstavaných materiálov, prípadne jednej kompaktnej dreviny.

Foto: archív Nové Bývanie, TV JOJ
Lucia Ortutová
Foto: archív Nové Bývanie, TV JOJ

Prečo je dobré využiť služby a pomoc architekta, či interiérového dizajnéra?

Neviem, kde mám začať, je veľmi veľa dôvodov. Mnoho krát sa stáva, že je mi veľmi ľúto, keď vidím, do čoho všetkého sú ľudia schopní investovať peniaze. Napadne mi to vtedy, keď vidím zle navrhnutý a zrealizovaný dom – nekoncepčne, tvarovo nesprávne, so zlou orientáciou, s nesprávnym využitím pozemku, pričom tento dom má v sebe aplikované výborné materiály, špičkové a drahé technológie, inteligentný systém, a najdrahšie povrchy. Čiže príde mi niekedy smutné a vlastne absurdné, prečo sa majiteľ tohto domu neporadil na začiatku s odborníkom a nenechal si vypracovať projekt architektom.

Mnohokrát by klient vo finále skončil úplne s rovnakou sumou za investíciu, aj vrátane honoráru pre architekta. Je to tým, že dobrý architekt by dom navrhol s koncepciou, eliminoval by zbytočné komunikácie a chodby, ktoré dom „nafukujú“ a tým pádom predražujú, nastavil by správne hmotu domu a fasádne otvory v náväznosti na svetové strany (tým pádom by ušetril klientovi energiu a financie do budúcnosti) a podobne. Nehovoriac o tom, že by objekt vyzeral neporovnateľne lepšie a jeho užívanie by bolo pre klienta oveľa komfortnejšie a napasované na mieru.

To isté len v menšom v princípe platí aj o architektovi, či dizajnérovi, pri riešení interiérov. Mnohokrát, najmä pri menších bytových celkoch, je pomoc architekta nevyhnutná, pretože ak ide naozaj o boj o každý úložný priestor a komfortné fungovanie, chyby sú o to čitateľnejšie a klient prichádza o skryté možnosti priestoru, ktoré by mu odhalil iba architekt.

Myslím si, že pri riešení interiérov je oveľa podstatnejšie investovať peniaze do dobrého projektu, než do prehnane drahého zariadenia či materiálov.  Luxusná dizajnová tapeta alebo svietidlo nám nesprávne tvarovaný priestor nezachránia.

Lucia Ortutová
„Mám 33 rokov, žijem v Bratislave. Vyštudovala som FA STU v Bratislave. Mám manžela architekta a 3 ročnú dcéru Elenu. Som architektka, posledné roky so zameraním na interiér a bytovú architektúru. Okrem toho učím kurz interiérovéh dizajnu, radím v relácii TV Joj Nové bývanie, občas si napíšem nejaký článok – prevažne pre časopis Interiér – Exteriér. Vo voľnom čase veľa behám a čítam. Tiež rada varím.“ Foto: Petra Baranovičová

A posledná otázka na záver – ak by ste si mali z Bonami vybrať len jeden kus nábytku, čo by to bolo a prečo?

Toto je veľmi náročná otázka, máte veľmi veľa vecí, ktoré sa mi veľmi páčia. Plus, portfólio je tak široké, že neviem, z ktorej oblasti by som mala niečo vypichnúť. Keby som si však mala vybrať momentálne niečo pre mňa, čo sa mi najviac hodí, bolo by to asi niečo malé, farebné, kompaktné. Napríklad milá taburetka Nature od značky Happy Barok.


Zaujala vás práca a návrhy Lucky Ortutovej? Napadlo vás, že i váš interiér by chcel jemné osvieženie, alebo sa chystáte na väčšiu rekonštrukciu? Máme pre vás dobrú správu! Táto talentovaná architekta a interiérová dizajnérka bude už tento piatok, 19.8.2016, od 9.00 do 13.00 k dispozíci na chate u nás na webe, kde bude pripravená zodpovedať  vaše otázky ohľadom bývania, interiérov, trendov, či rekonštrukcií. 

A čo napríklad budete môcť konzultovať?

 • vhodné rozmiestnenie a dispozície bytu
 • nápady pri využívaní malých priestorov
 • rôzne kombinácie materiálov, farieb, či druhov nábytku
 • technickejšie otázky spojené s rekonštrukciou

…. a vlastne čokoľvek, čo vám pomôže ku krajšiemu a modernému bývaniu 🙂 Tešíme sa na vaše otázky!

2 komentáre

 1. Úprimne pozdravujem, milá pani Lucka Ortutová, prosím poradiť pri úprave interiéru rod. domu. Prosím je to reálne? Som z Prešova. Náklady na cestovné som ochotná uhradiť. Úprimne ďakujem.
  Mária Slováková , Prešov – 0908 397647

  • Dobrý deň Mária,

   pani architektka Lucia Ortutová radila na online čete Bonami, ten však v tejto chvíli neprebieha. K dispozícii Vám bude opäť predbežne v apríli 🙂 Odoberajte náš elektronický Newsletter a tam sa dozviete o ďalšej návšteve pani architektky vždy včas 🙂

   Prajem krásny deň,
   Martina z Bonami

Leave A Reply

Navigate