Český Kureli Design: zámočníci, ktorí sa zbláznili do nábytku

Stačia im tri veci: kov, drevo a sklo.

Práve s kovom má rodina Kurelových dlhoročnú skúsenosť vďaka zámočníckému remeslu. Čo sa však stane, keď si privoňajú k navrhovaniu dizajnového nábytku? Vznikne značka, ktorá má talent v ruke a neskutočný cit formovať dizajn. Taký, ktorý vás prenesie do moderného loftu v New Yorku či Paríži. Pokochajte sa úplne novou kolekciou na Bonami spoznajte bližšie ich príbeh…

Ako by ste Kureli Design charakterizovali 3 slovami?

Dizajnový ● nábytok ● z kovu 🙂

Firma je založená na dlhej zámočníckej tradícii. Ako ste sa dostali k nábytku?

Rodina Kurelových sa zoberá zákazkovou výrobou v odbore zámočníctva už desiatky rokov. Stále ide o rodinnú firmu, teraz však už v druhej generácii. Veľký sen pána Kurela je prenikúť aj do sveta dizajnového nábytku. Ten preňho predstavuje veľký priestor s nekonečnými možnosťami sebarealizácie pri navrhovaní.

Inšpirované tradičným umením origami, stvorené pre moderné bývanie. Zdroj: Kureli Design
Sklenený a drevený stolík Brooklyn. Inšpirované tradičným umením origami, stvorené pre moderné bývanie. Zdroj: Kureli Design
collage_kureli 2
Geometria, vôňa dreva a trvácnosť kovu. My sme tejto trojkominácii podľahli. Zdroj: Kureli Design

Kto stojí za návrhom jednotlivých kúskov? A aký je proces od návrhu na papieri až po finálny produkt?

Pán Kurel má blízky vzťah k dizajnu a návrhu výrobkov. Väčšina našich dizajnov tak pochádza práve z jeho hlavy. Inšpiráciu čerpá na mnohých miestach a jedným z nich sú aj sociálne siete ako napríklad Pinterest, ktorý je bohatou studnicou nápadov.

Proces zavedenia nového produktu do našej kolekcie znie triviálne: nápad alebo inšpirácia sa prekreslí do 3D konštrukčného modelu a začne výroba prototypu. V skutočnosti však ide o časovo náročný proces, pri ktorom riešime veľa detailov ako práve rozmery, materiály, farebné prevedenie či technologické postupy výroby.

Aké materiály radi používate?

Ako kolektív ľudí, ktorý sa tiež zaoberá zákazkovou výrobou z kovu, je našim hlavným artiklom kov. Stály, dobre spracovateľný materiál, ktorý navyše vyzerá skvele. Vyrábame moderné produkty, takže sortiment sa snažíme orientovať na zákazníkov, ktorí majú radi jednoduché línie, priamočiare prevedenie, ale aj posledné trendy, ako napríklad industriálny štýl či geometrické tvary.

Lokálna výroba zaručí dokonalý dohľad nad kvalitou. Zdroj: Kureli Design
Lokálna výroba zaručí dokonalý dohľad nad kvalitou. Zdroj: Kureli Design
Kureli Design tvoria nadšenci pre lokálne veci so svetovým výrazom. Zdroj: Kureli Design
Kureli Design tvoria nadšenci pre lokálne veci so svetovým výrazom. Zdroj: Kureli Design

Pre koho je kolekcia určená?

Výrobky dodávame v najlepšej kvalite ručnej výroby priamo z našej dielne. Väčšina výrobkov je potom vyrobená v kombinácii kov-drevo alebo kov-sklo. V prípade dreva máme dodávateľa a používame len kvalitné masívne drevo. Cez vysoké nároky na kvalitu materiálov, prevedenie a dizajn chceme osloviť čo najviac zákazníkov a preto je naša cenová politika neponúkať výrobky príliš draho.

Výroba a dizajn prebieha výhradne v Českej republike. Aké sú výhody?

Výroba prebieha priamo v našej dielni – teda okrem skla a dreva. Vďaka tomu máme pod kontrolou kvalitu a držíme ceny nízko. Výhodu v podobe zlatých českých ručičiek asi ani nemusíme nijako zvlášť vyzdvihovať 🙂

sdr
Hotový kúsok čaká na svoje prvé foto. Zdroj: Kureli Design
dav
Čisté línie a zlatá farba vás nikdy neomrzia. Zdroj: Kureli Design

Čo robí domov domovom podľa vás?

Domov je miesto, kde sa stretávame s našimi najbližšími a sme obklopení vecami presne podľa nášho gusta. Či už je to preto, že sa páčili nám alebo ľuďom, ktorí nám ich darovali. Pre takéto veci chceme len to najlepšie – aby dobre vyzerali a uchovali si svoje čaro čo najdlhšie.

Práve takéto kúsky sa snažíme produkovať tak, aby robili radosť nám alebo tým, ktorým ich darujeme. A sme pyšní, že na svojich výrobkoch môžeme mať vlastné logo, tak aby si každý aj po desiatkach rokov pri pohľade na náš stôl uvedomil, kto stojí za jeho výrobou.

 Aké je vaše dokonalé bývanie podľa Kureli Design?

Samozrejme milujeme kov, drevo a sklo. Bývanie v industriálnom štýle, ktoré však dokáže vyjadriť osobitosť majiteľa a navyše zvládne zachovať útulné teplo domova, to je naša dokonalá predstava o bývaní.

Aké sú vaše plány do budúcnosti?

Ako milovníci kovu by sme sa radi úplne odovzdali predaju nábytku. Chceme, aby naša práca a hlavne naše produkty robili radosť čo najväčšiemu počtu ľudí.

collage_kureli 3
Dizajn povznáša praktické veci na vyššiu úroveň. Zdroj: Kureli Design
il_570xN.1045405375_sdhz
Voňavé drevo do krbu by nemalo ostať pred očami skryté. Zdroj: Kureli Design

Comments are closed.

Navigate