Zariaďte si kuchyňu s jedálňou na americký spôsob

Časy kedy sa domácnosti podobali na seba ako vajce vajcu sú preč. Zatiaľ čo v časoch pre nás už dávno minulých sa kuchynské linky doslova kopírovali a ten stôl čo mala vaša babka mala aj jej sestra, dnes sa snažíme zariadiť si domácnosť vlastným štýlom, nám blízkym. Necháme sa inšpirovať rôznymi časopismi, článkami na internete, či nápadmi zo svojho okolia. Zatiaľ čo na jednej strane je dnes v móde industriálny, vintage či provensálsky štýl bývania, je v móde aj cestovanie do USA a zariaďovanie domácnosti na americký spôsob.https://inspiracia.bonami.sk/app/uploads/2019/08/jedálňa-na-americký-spôsob.jpg

Ak ste neprišli na to aký štýl bývania je práve pre Vás ten najlepší, prečítajte si náš článok o tom ako si zariadiť kuchyňu s jedálňou na americký spôsob. A možno ste už v USA boli na cestovné povolenie ESTA viza a Amerika Vás nadchla natoľko, že by ste si ju chceli urobiť aj doma.

Kuchyňa je srdcom domova. Tu sa schádza celá rodina a spoločne buď v kuchyni alebo v jedálni si jej členovia pochutnajú na výborných a chutných jedlách. Kuchyňa s jedálnou musia nielen voňať, ale aj pri toľkom varení a pochutnávaní aj stále dobre vyzerať.

Veľkosť

Američania majú radi všetko veľké a priestranné a kuchyňa s jedálňou nie sú výnimkou. Pocit vzdušnosti a pocit voľného neobmedzeného pohybu je pre americký štýl nevyhnutný. Kuchyňa môže, ale nemusí byť prepojená s jedálňou. Americké kuchyne majú mnohokrát uprostred miestnosti široký ostrovček s pracovným stolom. Ak nie je možný vytvoriť ostrovček, tak potom narastie na veľkosti kuchynská linka, ktorá je široká a minimálne do tvaru L.

Nezabúdajme ani na kuchyne do tvaru U, ktoré musia mať zakomponovaný barový pult s barovými stoličkami či jedálenský stôl uprostred. V dnešnej dobe mnohé moderné novostaby zariaďujú kuchyne práve na tento štýl. Sadu kvalitných a zároveň dizajnových barových stoličiek si môžete prezrieť TU.

A keďže Američania to majú radi vo veľkom, potrebujú v kuchyni aj čo najväčší jedálenský stôl. Predsalen, ak príde celá rodina na Deň vďakyvzdania, je potrebné ich niekam usadiť a pohostiť. Americký jedálenský stôl, ktorý máme i my v ponuke predstavuje napr. Tmavohnedý dubový jedálenský stôl Folke Brooklyn. Pohostíte nielen najbližších, ale i vzdialenejšiu rodinu. Hodí sa do každej väčšej kuchyne ladenej do dubového odtieňa.

Spotrebiče

Tak ako si Američania potrpia na veľkosti kuchyne preferujú aj veľké spotrebiče ako napr. dvojdverová chladnička, ktorá je vybavená aj strojom na ľad, sporák má zvyčajne 5 platní, vášnivé cukrárky si zabezpečia aj dve rúry, nesmie chýbať kávovar a mikrovlnná rúra. Všetko je umiestnené v kuchyni tak, aby to bolo čo najviac „po ruke“, a teda plnilo svoj účel.

Úžitkové a dekoračné

Američania majú radi pekné predmety a dekorácie. Najlepšou kombináciou je, keď úžitkové predmety sú zároveň aj peknou dekoráciou samotnej kuchyne a jedálne – napr. príbor so zaujímavou výzdobou, dokonalo zladené farebné misky, taniere a poháre. Rôzne dózy na zeleninu, ovocie, cestoviny či netradičné koreničky.

Ak Vás láka americký retro štýl bývania určite sa nevyhýbajte výrazným farebným kontrastom, oblým tvarom a retro spotrebičom. V súčasnosti nájdete na trhu dokonca aj retro americké chladničky, retro kuchynské roboty a pod. A ak by ste chceli mať dokonalo zladené kuchynské príslušenstvo, myslite aj na maličkosti. Čo takto zvýrazniť retro ducha s kuchynskou váhou Sabich Retro, alebo retro kuchynskou magnetickou minútkou v krémovej farbe Kitchen Craft Living Nostalgia?

Vychytávky

Hlavne v kuchyni nesmú chýbať vychytávky, ktoré Vám uľahčia prípravu jedál. Hľadajte doplnky a zariadenia, ktoré sú prijemné na pohľad, ale hlavne v kuchyni Vám budú skvelým pomocníkom. Dnes už nájdete rôzne typy a veľkosti hrncov i panvíc, ktoré sú určené na konkrétnu prípravu jedla, vďaka čomu si prácu uľahčíte. Napr. značka Bambum ponúka nadhernú mosadznú servírovaciu panvicu, ktorá je naozaj štýlová, ale hlavne praktická.

kusa-kuchyňa

Rodinný porcelán

V USA je zvyčajne jedáleň samostatná miestnosť, kde sa nachádza sekretár s nádherným riadom a príborom. Mnohokrát tento príbor a riad sú rodinným klenotom a dedí sa z generácie na generáciu. Jedáleň môžete dozdobiť živými kvetmi, ktoré sa určite budú hodiť aj do kuchyne a nezabudnite ani na prítok prirodzeného denného svetla, ktoré večer nahraďte sviečkami a rozsvietením mohutného zdobeného lustra!

Vôňa

Kuchyňu a jedáleň rozvoňajte hlavne jedlom. Ak radi pečiete, o to lepšie. Napečte typické americké koláče ako napr. apple pie, brownies, cookies a rozvoňajte nimi celý dom. Dvojposchodový bridlicový hranatý stojan na torty od Premier Housewares Slate bude pre vás skvelou pomôckou, kde pre vašu rodinu a hostí budete môcť poukladať koláčiky.

Urobte si Ameriku doma, alebo si zabezpečte cestovnú autorizáciu ESTA a spoznajte USA na vlastné oči. Inšpirujte sa počas výletu a dajte nám vedieť aké vychytávky vás zaujali!

Leave A Reply

Navigate