Tradičná a moderná kuchyňa podľa Free Architects

Funkčnosť a vzhľad je u interiérov dôležitý. A u kuchyne, ktorá je srdcom každého domova, to platí dvojnásobne. Aký štýl ale vybrať? Ktorý je tým pravým práve pre tú vašu? Nazrite s nami na realizáciu tradičnej i modernej kuchyne od architektonického štúdia Free Architects. Každá z nich je iná a každá z nich má svoje kúzlo. Aký štýl bude blízky práve vám?

Sen o kuchyni vo vidieckom štýle

Protipól k modernej architektúre a minimalistickému interiérovému dizajnu tvoria štýlové interiéry. Našim receptom je samozrejme striedmosť  zdobných prvkov, ale hlavne vytvorenie nadčasovej jednoduchej scény, kam keď umiestnime dekoráciu, tak nesplynie v bezpočte okolitých ozdôb a farebných kombinácií. Naopak – o to viac vyznie oproti moderným jednoduchým povrchom.

2

Realizácia kuchyne v štýle Provance | Zdroj: Free Architects

3

Zdroj: Free Architects

Toto je náš návrh kuchyne v štýle Provance, ktorá bola súčasťou obývacej izby. Kuchynská linka je v modernej sivej a jasmínovej farbe s vysokým leskom, no s jednoduchou pracovnou doskou z umelého kameňa. Jednoduché nerezové madlá, sokel z nehrdzavejúcej ocele a satinovaná závesná skrinka završujúca nadčasový elegantný základ kuchyne. Paleta materiálov povrchu stien je kľudná, zemitá. Na tomto základe potom vyniknú hrubé kovárske konštrukcie, hrubé kefované drevo, rustikálne dekorácie alebo i štýlové kuchynské spotrebiče. Táto symbióza nás naozaj baví, pretože máme radi modernú architektúru.

4

Zdroj: Free Architects

5

Zdroj: Free Architects

6

Zdroj: Free Architects

Kuchyňa s moderným nádychom

V rámci rekonštrukcie celého bytu došlo k prepojení obývacieho priestoru s jedálňou a kuchyňou. Zbúraním priečky sa otvoril priestor pre voľnú dispozíciu kuchynskej linky v tvare U, atypicky však s priestorným varným pultom. Bočnú stenu susediacu so stúpačkami s možnosťou napojenia na stávajúcu infraštruktúru a rozvody sme využili na kapacitné úložné priestory so vstavanou chladničkou a trúbou. Na túto zostavu vysokých skríň nadväzuje pracovná plocha tak, aby sme ctili naše ergonomické pravidlo, teda postup práce – vytiahnem z chladničky, umyjem, nakrájam, uvarím a servírujem. Takže na prvom mieste je umývacie centrum s umývačkou riadu, priestorná pracovná plocha a nakoniec varná doska.

7

Realizácia kuchyne  v modernom duchu.| Zdroj: Free Architects

8

Zdroj: Free Architects

Po konzultácii s majiteľmi sme sa rozhodli umiestniť varnú plochu pomerne “nebezpečne” do priestoru, a využiť tak pri práci možnosť krásneho výhladu z francúzskeho okna. Vzhľadom k tomu, že v byte nebudú bývať malé deti, sme sa spoločne na tejto variante zhodli. Zámerne sme potom zvolili kruhový pôdorys ostrovčeku na varenie a to tak, aby sa celý priestor dal dobre obchádzať a nedocházalo tak ku kolíziám s rohmi skriniek. Kuchyňa tak dostala nielen šmrnc, ale tiež ergonomickú hodnotu – je priestorná, vzdušná, kapacitná a s dostatočnou pracovnou plochou.

9

Zdroj: Free Architects

Čo sa týka materiálov, kuchyňa plynulo nadväzuje na obývací priestor a jedeáleň. Podlaha je plávajúca, drevené časti sú z dýhy amerického orechu, biele korpusy a dvierka sú lakované, pracovná doska je z corianu. Na stene za pracovnou plochou je prírodný travertín, ktorý sa objavuje i za TV stenou v obývačke. Celkovo sme sa snažili materiály v celom byte vzájomne prepojiť tak, aby majitelia vnímali celý byt ako jeden kompaktný priestor.

10

Zdroj: Free Architects

11

Zdroj: Free Architects

Túžite po novej kuchyni, ale chcete sa vyvarovať väčšej rekonštrukcii? I s menšími doplnkami, štýlovými svetlami, či novým sedením dokážete hotové kúzla! Viac inšporácie, ako z kuchyne vytvoriť úplne nové a jedinečné miesto, nájdete i v našich aktuálnych kampaniach.

Architektonické štúdio Free Architects  tvorí tím dvanástich talentovaných architektov a interiérových dizajnérov. Spoločne pracujú už od roku 1997. Základom ich práce je architektúra, interiéry, dizajn a s tým súvisiace projekčné činnosti.  Najviac pôsobia v oblasti bývania, developmentu a komerčných priestorov.

Leave A Reply

Navigate