Netradičná kaviareň v Bratislave je poskladaná z lodných kontainerov!

Novootvorený Kontajner Riviéra stojí na začiatku bratislavskej mestskej časti Karlova Ves, presnejšie na veľkej križovatke, kde denne prúdi množstvo ľudí. Netradičná kaviareň tak tvorí pomyselnú vstupnú bránu do tejto mestskej časti, kde doposiaľ nebol podnik, v ktorom by ste si ráno, ešte pred prácou, mohli v príjemnom prostredí vychutnať dobrú kávu a kvalitné raňajky.

Myšlienka bola jednoduchá.

Hlavnou ideou lokality Riviéra 2 je vytvoriť miesto pre rôznych ľudí, rozličné záujmy a kreativitu. Kontajner Riviéra okamžite upúta vašu pozornosť, pretože to nie je celkom štandartná stavba. Netradičná kaviareň je totiž poskladaná ako stavebnica z lodných kontajnerov. Celý projekt je eko-friendly, použité materiály sú surové a prírodné. Aby bolo okoloidúcim jasné, o čo v lodných kontajneroch presne ide, na viacerých miestach sú presklenné. Vzdušné kontajnery dopĺňa ešte letná drevená terasa a príjemné sedenie vonku pod veľkým stromom, ktorý zabezpečuje v lete tak dôležitý tieň.

kontajner Riviérakontajner Riviéra

Na celom projekte Kontajner Riviéra majiteľ spolupracoval s architektom Oliverom Kleinertom, ktorý už má za sebou niekoľko podobných kontajnerových projektov (napríklad projekt Šafko, alebo návrh štvrte The Most) a navyše kaviareň stojí na jeho pozemku. Architekt Oliver Kleinert zároveň stavia tak, že citlivo rekonštruuje staré a prepája s recyklovanými vecami. Do svojich projektov rád zapája rôznych ľudí – na stavbe pracoval napr. azylant, ľudia s hendikepom – zdravotným alebo sociálnym, prácu tu dostanú aj bezdomovci a pod. Celá Riviéra 2 by sa teda dala označiť ako architektonicko – stavebno –sociálny experiment.

Na interiéri lodných kontajnerov spolupracoval Juraj Výboch a Dana Kleinert. Pod ich starostlivým dohľadom vznikali napríklad drevené časti interiéru ako svietidlá z operadiel školských stoličiek, alebo rôzne textilné detaily (tapacírovane upravené školské stoličky), ku ktorým má zasa blízko dizajnérka Dana Kleinert. 

kontajner Riviérakontajner Riviérakontajner Riviéra

V interiéri rovnako dominujú už skoro starožitné kreslá a stoličky, ktoré boli nanovo zrepasované a teraz dodávajú kaviarni špecifický nádych. Rovnako autentické sú však aj ostatné prvky v interiéri, pretože boli zhotovené priamo pre Kontajner Riviéra.

Kontajner Riviéra má navyše aj ideu galérie. Aktuálna výstava nesie názov „Karlsdorf – aké to tu bolo?“ a tak si návštevnícu môžu pozrieť historické fotografie Karlovej Vsi od známeho Karlovešťana Matúša Šrámeka.

Na záver predstavovania Kontajneru Riviéra musíme nahliadnuť aj do kuchyne. Tu sa pripravujú ľahké ale aj plnohodnotné jedlá z denne čerstvých surovín. Ponuka jedál je teda možno o niečo menšia, avšak sezónne upravená. Každý deň si tu môžete vychutnať aj jedlo dňa, ktoré sa ponúka celý deň a zahŕňa čerstvú polievku a hlavný chod.
Veľký dôraz sa v kaviarni kladie na kvalitu kávy – 9 Grams Coffee je káva špičkovej kvality a pochádza z pražiarne na Slovensku. Nuž a k dobrej káve už stačí len ochutnať skvelé domáce koláčiky, ktoré vraj v rámci Bratislavy nemajú konkurenciu.

kontajner Riviérakontajner Riviéra

fotky: Jaja Jenčová 

 

 

Leave A Reply

Navigate