Koberce – zmena bývania začína pri podlahe

Koberec je jedným z najdôležitejších interiérových doplnkov. Napriek tomu, že v minulosti slúžil hlavne ako izolácia, dnes je plnhodnotnou dekoráciou, ktorá dotvára charakter interiéru. Jeho výber môže byť však niekedy poriadna výzva. My sme sa na to ale podujali a prinášame vám všetky potrebné informácie na jednom mieste. Letné rekonštrukcie predsa musíme začínať pekne od základu!

 Na úvod poďme preskúmať rôzne druhy kobercov. Budeme sa sústrediť na nasledujúce: technika výroby, výška vlasu a materiál. Práve tieto tri kritériá vám pomôžu uľahčiť proces rozhodovania.

Prírodné alebo syntetické vlákno?

Začneme s prírodnými vláknami. V tom prípade je rozdelenie pomerne jednoduché. Prvé sú vlnené koberce – obvykle sa na ich výrobu používa ovčia vlna, narazíme však aj na ťaviu. Najlepšia kobercová vlna pochádza z Nového Zélandu. Vlna z ostrovov vám zaručí mäkkosť, vysokú pevnosť, lesk a komfortné používanie. Všetky vlnené koberce sú prirodzene elastické a pružné, takže nábytok na nich nezanecháva odtlačky. Tu výhody vlny nekončia. Ďalej je pre ňu charaketristická vysoká vlhkosť, takže je antistatická a zlepšuje vzduch v interiéri. No a v neposlednom rade vyzerá vždy nádherne! Vďaka hladkému vláknu sú vlnené koberce viac odolné voči špine a sú tiež nehorľavé! Nepotešíme však alergikov – keďže ide  vlastne o kúsok prírody, vlnený koberec  je dobrým prostredím pre rast mikroorganizmov.

1

1. Ručne tkaný koberec Kilim Modern 43; 2. Vlnený koberec Florid Green; 3. Vlnený koberec Kosak Red; 4. Ručne tkaný koberec Kilim 176

Najluxusnejšie koberce sú tie hodvábne. Ich momoriadny lesk a hebkosť predstavuje jeden z najvyhľadávanejších produktov Ďalekého východu. Vďaka vysokej hustote traniny predstavujú veľmi trvácne a kvalitné koberce.

Tretím prírodným vláknom, ktoré sa používa na výrobu kobercov, je sisal. Reč je sušených listoch agave z Afriky a Brazílie. Toto vlákno je vysoko odolné, jej nevýhodou je však drsnosť a tvrdosť. Hodí sa však na veľmi frekventované miesta ako je chodba alebo schodisko. Nech vás ale drsný povrch neodradí – sisalový koberec totiž môžete použiť ako základ a naňho položiť ďalší, s jemnejším a hebkejším povrchom.

2

Vrstvenie kobercov | Zdroj: HouseBeautiful

Koberce z polypropylénu  sú jedným zo štyroch najčastejšie používaných syntetických materiálov. Vyznačujú sa vysokou tvrdosťou, odolnbosťou proti opotrebeniu a elasticitou, vďaka ktorým si vedia dlho zachovať svoj pôvodný vzhľad. Polypropylén okrem toho nie je prívetivým prostredím pre mikrorganizmy a vďaka dobrej tepelnej vodivosti sú koberce z neho vhodné aj do interiérov s podlahovým kúrením. Za zmienku stojí aj fakt, že sa veľmi jednoducho udržiavajú a čistia.

Ak hľadáte koberec, ktorý by bol mäkký ako vlna, rozhodne siahnite po akryle. Ten vás prekvapí skvelými izolačnými vlastnosťami a živými, expresívnymi farbami. Je odolný voči UV žiareniu a farby na nich tak vôbec neblednú.

3

1. Koberec Matrix Black Grey; 2. Koberec Psyché; 3. Koberec Cuba Basic 510 green

Vysoký lesk a mimoriadna mäkkosť vo svete syntetických kobercov je doménou viskózy. Nazýva sa ešte umelý hodváb a od toho pravého nemá svojimi vlastnosťami ďaleko. Je traba ale myslieť na to, že tieto koberce sa rýchlo optrebujú a sú nácvhylné na znečistenie.

Polyamidové vlákno je zo všetkých syntetických materiálov najrobustnejšie a najodolnejšie voči opotrebeniu. I keď nemajú dobré antistatické vlastnosti, veľmi ľahko sa udržiavajú a baktérie či plesne v nich nemajú šancu. Ideálne sa hodí na často využívané miesta, napríklad do haly alebo na schodisko.

Tvar a výška vlasu

Keďže sme si predstavili základné materiály, môžeme prejsť na spôsob výroby kobercov. Existujú tri základné typy vlasu, pričom každý z nich má trochu iné vlastosti. Strihaný vlas je moderný a elegantný a navyše pevný. Hodí sa do spálne, obývačky alebo do rohu k stolíku s televízorom. Vlas v podobe slučiek je vďaka svojmu vzhľadu odolný proti poškodeniu a je tak ideálnym kandidátom do bytu s rodinou a deťmi. Hodí sa hlavne do miestnoti, kde trávite veľa času a často chodíte. Zmiešaný vlas vytvára zaujímavú štruktúru a je preto vhodný do viac reprezentatívnych priestorov ako je jedáleň alebo obývacia izba.

4

Zľava: strihaný vlas, slučky, zmiešaný | Zdroj: HomeDepot

Z technického hľadiska ešte musíme spomenúť výšku vlasu. Existujú tri základné výšky vlasu a koberce podľa nich delíme na ploché, tkané (nazývané “Kilimy” – s krátkym vlasom) a potom tie s najdhším, nazývané tiež “Shaggy” koberce. Kilimy bývajú púomerne tenké a sú často robené v štýle marockého alebo ázijského bývania. Najbežnejšie sa vyskytujú koberce s krátkym vlasom a to aj z toho dôvodu, že sa ľahko udržiavajú. Shaggy koberce sú veľmi pôsobivé, ich nevýhodou je ale náročnejšia údržba.

Koberec u vás doma – praktické rady

Ako vidíte sami, svet kobercov je naozaj rozmanitý. Ako v tej spleti kobercov, kilimov, behúňov nájsť ten správny? Ako vždy v prípade interiérového dizajnu, každé rozhodnutie si musíme dobre premyslieť.

Začnime s farbou – základná vec, pri ktorej robíme prvú chybu.V prvom rade si musíme položiť otázku akú úlohu bude koberec plniť. Mal by oživiť tmavé miesto alebo skôr jemne zútulniť svetlú obývačku? V tmavých miestnostiach, jedálňach a chodbách dobre vyzerajú červené koberce a to i z dôvodul že na nich špina nie je tak viditeľná. V miestnostiach, kde je ale veľa priameho slnečného žiarenia, musíme rátať s tým, že môžu postupom času začať blednúť.

5

Zdroj: Pinterest

Do úvahy treba vziať aj temperament celej vašej rodiny a to hlavne keď vyberáte koberce do každej izby. Puntičkári sa budú dobre cítiť v spoločnosti moderej, čiernej, bielej a sivej. Kľudné povahy a bezstarostní ľudia zas ocenia teplejšie tóny. A ak nemáte odvahu na žiadne výraznejšie farby, pokojne siahnite po neutrálnej béžovej.

6

Zdroj: Pinterest

Veľmi dôležitým faktorom pri výbere koberca je miesto, kde ho chcete umiestniť. Ak by mal byť položený cez hneď niekoľko miestnosti naraz, zvyšuje sa pravdepodobnosť znečistenia – škrvny od rozliateho čaju alebo kávy, prípadne nanosené blato z vonku.

Malá rada: Ak zariaďujete domov od začiatku, myslite na koberec ako na jednu z prvých vecí. Dizajn vášho interiéru začína už pri podlahe a koberec v ňom hrá svoju dôležitú úlohu. Ak by ste hľadali koberec až vo chvíli, keď máte v miestnosti všetky kusy nábytku, máte vo výbere menšiu flexibilitu a svoj vysnívaný kúsok môžete hľadať naozaj dlho.

Na veľkosti záleží

Ďalšou chybou pri výbere koberca je nesprávne zvolenie veľkosti a síce, že ho volíme často príliš malý. Veľký koberec dokáže prepojiť celú miestnosť a výzdobu v nej, navyše zjednotí jej celkový charakter. Malý koberec sa hodí do veľkých priestorov, ktoré šikovne rozdelí do viacerých menších zón. A tu sa musíme opäť vrátiť k prvej rade: Myslite na funkciu, ktorú bude koberec spĺňať. Chcete, aby vám pomohol priestor rozdeliť alebo naopak zjednotiť? Poďme sa teraz pozrieť na tri miestnosti, v ktorých koberec spôsobuje najväčšie problémy.

7

Veľký koberec zjednotí miestnosť a vytvorí v nej centrálny bod. | Zdroj: The Rug Company

Obývacia izba
Univerzálny princíp pri stanovovaní optimálnej veľkosti koberca v tejto miestnosti je nasledujúci: mal by sa ňom nachádzať aspoň jeden pár nôh z každého kusu nábytku, navzájom sa tak krásne prepoja. Ak dáte na koberec predné nohy pohovky, všetky štyri nohy stolíka, dve nohy kresiel, ľahko vytvoríte elegantný a príjemný priestor, ktorý nebude pôsobiť preplneným ani rozptýleným dojmom.

8

Zdroj: Burlap and Lace

9

Zdroj: Pinterest

10

Zdroj: Pinterest

Jedáleň
Správne zvolený koberec jedálni prinesie farbu, celkovo priestor oživí a pomôže tlmiť hluk. V tomto prípade ho vyberajte podľa veľkosti jedálenského stola. Základným pravidlom je, že by koberec mal byť z každej strany dlhší než stôl aspoň o 1,5 m. Indikátorom môžu byť aj stoličky – ak ich odsunieme od stola, správne by mali byť stále na koberci, nie na podlahe. Keďže je veľká väčšina koberca zakrytá stolom, je vhodné vybrať taký, ktorý má vzor hlavne po obvode a môže krásne vyniknúť.

11

Zdroj:Burlap nad Lace

14

Zdroj: Pinterest

Spálňa

V spálni je najvhodnejšie umiestnenie koberca pod posteľou, ktorý končí pár centimetrov pred nočnými stolíkmi. Tak ako v ostatných prípadoch, koberec nesmie byť príliš malý. Mal by z každej strany presahovať posteľ o 50 cm, aby ste pri vstávaní mohli položiť nohy na niečo príjemne mäkké a teplé. Ak sa vám nepozdáva myšlienka veľkého koberca, môžete na každú stranu postele položiť dva menšie koberce.

15

Zdroj: The Rug Company

17

Zdroj: Pinterest

18

Zdroj: Pinterest

Koberce netradične
Kto povedal, že koberec musí byť nutne len na zemi? Ak sa nebojíte experimentovať a chcete interiéru dodať zaujímavý dominantný detail, zaveste koberec na stenu. Pri svojej kreatívnosti musíte myslieť jedine na to, aby bola veľkosť koberca pomerná k ostatným kusom nábytku.

19

Zdroj: Houzz

20

Zdroj: Houzz

Chcete lepšie spoznať svet kobercov? Pozrite sa do našich nových kampaní so širokou ponukou hravých farebných a novozélandských vlnených kobercov!

2 komentáre

  1. Dobrý deň, zaujal máš vás članok ohľadom kobercov a pre aký materiál sa rozhodnúť. Páci sa mi na bonami koberec fade patchwork03 no je z polypropylénu. Bojím sa či nebude nepríjemný na dotyk chceme ho do obývačky pod skleny stôl ku rohovej gaucovej sedačke. Je tam zaujímavá cena no neviem si predstaviť či bude materiál mäkký príjemný….? Prosím o radu lebo farebne by sa nám hodil.

    • Katy Reply

      Dobrý deň. Sme radi, že ste vybrali práve tento koberec, lebo značku Asiatic, ktorá za ním stojí, máme medzi svojimi obľúbenými a jej kúsky sú naozaj veľmi kvalitné a príjemné. Na druhej strane je všeobecne známe, že práve polypropylén nepatrí medzi najmäkšie materiály, no nepríjemný určite nie je. Jeho mäkkosť je teda pomerne subjektívna záležitosť a môže záležať tiež na výške vlasu. V tomto prípade teda doporučujeme tento koberec kúpiť a vyskúšať priamo u vás doma – možno sa vám na prvý dotyk bude zdať drsnejší, ale ak ho vyskúšate rovno vo vašej obývačke, tak vám to už tak nepríde. No a v najhoršom prípade ho jednoducho bez komplikácií vrátite a my vám vrátime jeho plnú cenu. No myslím, že tento kúsok za to vyskúšanie stojí 🙂

Leave A Reply

Navigate