„Jednoduchosť, súlad a čistota, to je to, prečo mám škandinávsky štýl rada,“ prezrádza Kajastef.

Určite ju poznáte z Instagramu. Klára, alias kajastef prezrádza, ako fotí svoj domov zariadený do posledného detailu v škandinávskom štýle a dokonca v rozhovore povedala niečo o sebe aj o svojom bývaní.

„Volám sa Klára, som úplne normálna žena, pre ktorú je na prvom mieste rodina a ktorá navyše miluje pekné dizajnové veci, ktorými sa rada obklopuje. Či už sa jedná o interiér, šperky alebo oblečenie, minimalistické riešenie je vždy to, čo upúta moju pozornosť. Dizajn a návrhy interiérov sú ale stále len môj koníček, živí ma marketing. Baví ma inšpirovať ľudí okolo seba a chcem to robiť dobre, takže som sa vrhla na fotografovanie, kde sa stále učím, aby aj tá prezentácia mojej práce za niečo stála.

V škandinávskej spálni ide hlavne o doplnky. Ak ich správne skombinujete, vykúzlite ozaj útulné miesto. Foto: Klára Davidová

Kedy vás začal zaujímať dizajn?

Asi nedokážem nájsť okamih, kedy to presne prišlo. Každý človek sa vyvíja a hľadá sa. Pred interiérmi to určite bolo obliekanie, všetko vždy muselo ladiť. To som si potom preniesla aj do toho, čo ma baví dnes, hľadám prepojenie, mám rada, keď sa prvky opakujú atď. Často som sa sťahovala a menila niekoľko bytov a tam som sa našla. Zistila som, čo ma baví. Konkrétne začiatok teda identifikovať nedokážem, ale život ma tak nejako naviedol tam, kde som

Kedy ste sa zamilovala do škandinávskeho štýlu bývania?

Posledný byt, ktorý som mala možnosť rekonštruovať, bol byt môjho (vtedy ešte nie) manžela, ktorý zdedil po otcovi. Tam som sa skutočne realizovala. Na svojom mieste nezostala jediná priečka. Hľadala som nejakú inšpiráciu a upútala ma kombinácia bielej, šedej a dreva v jednoduchom riešení, čo ma jasne naviedlo na Škandináviu. Takže už v tom byte sa objavili prvky severského bývania, aj keď nie v takej miere ako dnes – to bol asi začiatok mojej cesty. Potom prišla na rad kúpa domu a návrh interiéru sa už uberal konkrétnym smerom, tým severským. Tomu predchádzalo X hodín na internete (Pintereste, Instagrame, na blogoch interiérových dizajnérov) a hltanie inšpirácie. Aj škandinávsky štýl sa totiž ďalej delí na niekoľko ciest a ja som si musela ujasniť, ktorá bude tá moja. Vzhľadom k tomu, že mám rada jednoduché veci, upútal ma škandinávsky minimalizmus ďaleko viac, než napríklad boho, ale aj tam sú prvky, ktoré považujem za dokonalé.

Dokonalá súhra doplnkov a nábytku vytvára prekrásnu škandinávsku obývačku. Foto: Klára Davidová

Čo vás na škandinávskom bývaní najviac baví?

Jednoduchosť, súlad a čistota. Mám rada drevo, ktoré má v nordic štýle svoje miesto. Typická biela farba sa krásne kombinuje so všetkými ďalšími. Ja som zástancom skôr úsporného farebného riešenia, ale to samozrejme nie je podmienkou. U nás doma teda tvorí základ biela, šedá a drevo a tie podľa nálady dopĺňam jednou alebo dvoma ďalšími farbami. Vlani to bola púdrová ružová, tento rok modrá so zlatou a zelená. Tejto myšlienky sa snažím držať, aj keď interiéry navrhujem.

Je časovo náročné si zariadiť domov v tomto štýle?

Tu, rovnako ako inde, je zariaďovanie otázkou peňazí. Dá sa to zvládnuť za pár mesiacov, ale môže to byť tiež beh na dlhú trať. Dôležité je vytvoriť základ (farby stien, farba nábytku, atď.) A potom sa dolaďujú doplnky kľudne ďalších pár rokov. Sú určité dizajnové ikony, ktoré sú absolútne signifikantné pre škandinávsky interiér, a tie samozrejme niečo stoja. Avšak nie je nutné mať domov osadený drahým dizajnom. Všetko má svoje riešenie a väčšinou existuje niekoľko alternatív. Čo považujem za potrebné poznamenať, alternatívou pre mňa nie je kopírovanie a kupovanie napodobenín. Ale to už si musí zrovnať každý sám so sebou.

Pracovňa, ktorá pôsobí kľudným dojmom navodí tú správnu atmosféru na prácu alebo študovanie. Foto: Klára Davidová

Kde ste nachádzala inšpiráciu?

Už som spomínala Instagram, Pinterest a blogy zamerané na interiérový dizajn. Často sa stretávam s otázkou, ktoré blogy, tak by som mohla vymenovať aspoň tie najznámejšie: Zo zahraničných to sú Stylizimo a Nina Holst, Elisabeth Heier, Katerina Dima a jej Only Deco Love alebo My Full House a Kasia Rutkowiak. Veľa mi pomohli aj české blogerky, ktorých blogy som čítala jedným dychom. Je veľká škoda, že sa dievčatá už blogovaniu toľko nevenujú, rodina a práca ich zamestnáva príliš, ale aj tak ma stále inšpirujú na Instagrame a tam fotky hovoria viac než slová.

Ktorá miestnosť u vás doma je vašou najobľúbenejšou?

V našom dome je spojená obývacia izba s jedálňou a kuchyňou, takže to nie je konkrétna miestnosť, ale skôr veľký otvorený priestor, kde trávime spoločne najviac času. V lete je to potom terasa, ktorú sme si zariadili ako miesto pre relaxáciu. Je zastrešená pergolou a vybavená screenmi, ktorými sa dá terasa uzavrieť, a tak sa tam môžeme zdržiavať, aj keď nám počasie zrovna nepraje.

Ďalšiu inšpiráciu od Kajastef nájdete už čoskoro na Bonami.

Leave A Reply

Navigate