Farby vás oslobodia! Prečítajte si rady architekta Daniela Pružiny

Ako funguje psychológia farieb a ako rôzne tóny kombinovať v interiéri? Ako urobiť svoj domov farebnejší a pritom vkusný? Na podobné otázky nám nedávno odpovedal architekt Daniel Pružina zo štúdia Versatile. Mrknite sa na jeho praktické rady!

Jak na barvy v interiéru
Keď ide o farby, funguje v podstate to, čo sa vám páči. Určité pravidlá ale predsa len existujú.

Základné pravidlo: svetlé tóny opticky zväčšujú priestor

Najčastejšie vám Daniel Pružina radil, aby ste sa pri základnom tónovaní miestností držali hlavne svetlých tónov. Aktuálne veľmi obľúbený škandinávsky štýl si zakladá na odtieňoch bielej, resp. krémovej farby, ku ktorým sa skvele hodia prírodné materiály a ktoré znesú aj akúkoľvek ďalšiu doplnkovú farbu.

Ako na farby v interiéri
Vo svetlých farbách vyskúšajte napríklad spálňu. Pred spaním vás príjemne upokoja.

Chcete, aby váš domov pôsobil vzdušne? Doprajte mu svetlo. Najmä, ak bývate na nižších poschodiach, máte okná orientované na sever alebo vám tienia stromy a iné budovy. Naopak vo vzdušných bytoch a domoch sa do svetlého základu ľahko primiešajú farby a vy si nebudete pripadať v priestore stratení.

Jak na barvy v interiéru
1. Stôl TemaHome Multi 2. Svetlo Akropal 3. Puf Zeus

Výrazné odtiene majú šmrnc

Biela je základ, ale nemusíte sa báť, že váš domov bude pôsobiť sterilne. Ako odporúča Daniel Pružina, interiérom lichotí hlavne žltá – môžete ju použiť na tapetách či doplnkoch. Je na vás, či dáte prednosť pastelovej žltej alebo výraznejšej horčicovej. Vedeli ste, že žltá symbolizuje múdrosť a vysokú inteligenciu a preto sa skvelo hodí do miestností, kde chcete byť kreatívni? Zakomponujte ju do pracovne, kuchýne alebo detskej izby.

Ako na farby v interiéri
Žltej farby nemusíte v interiéri použiť mnoho, stačí vzor na koberci alebo napríklad vankúš či puf.

Ak žltá nie je vaša farba, Daniel Pružina má pre vás alternatívu: „Podobnú energiu doprajete svojmu domovu s odtieňmi tyrkysovej.“ Ak zvolíte odtieň, ktorý sa približuje k zelenej, nebudú miestnosti pôsobiť studeno. V kombinácii s prírodným drevom funguje tyrkysová priam magicky. Táto svieža farba navyše dodáva pocit slobody a dokáže upokojiť stresujúcu atmosféru. Eklektické boho interiéry ju navyše pokojne znesú aj na stenách.

Jak na barvy v interiéru
1. Obliečky Esprit Mina 2. Koberec HF Living Beach 3. Interiérové hojdacie kreslo

Nebojte sa experimentov

Niektorí z vás radi farebne experimentujú a neboja sa skúšať väčšie množstvo vzorov. V tomto prípade rada architekta znie: držte sa pastelových farieb. Tie sa vzájomne dobre kombinujú a môžete tak vedľa seba postaviť napríklad zelenú, žltú, tyrkysovú a sivú. „Akurát by som sa nepúšťal do kontrastu sýtych farieb ako napr. červená a zelená,“ upozorňusje ešte Daniel Pružina.

Ako na farby v interiéri
Farby v interiéri nemusia nutne znamenať katastrofu, stačí ich voliť s rozmyslom.

Ak tieto jednoduché pravidlá dodržíte, všetko ostatné už bude fungovať samo. Pokojne tak môžete použiť vzorovanú tapetu v odtieňoch ružovej vedľa modro ladeného kresla. Ak bude základ miestnosti vo svetlých tónoch, výsledok určite urobí skvelý dojem na nejednu návštevu. S farbami sa teda smelo hrajte – vnesú do vášho domova teplo a energiu.

Jak na barvy v interiéru
1. Sada 3 vankúšov Home Sweet Home 2. Drôtený kôš 3. Pohovka Diva Criss Cross Orchid

Leave A Reply

Navigate