Vytvorte si sami – nerozbitné EKO kvetináče

Všetci milovníci kvetov a rastlín s amusia zhodnúť na tom, aké dôležité je o prírodu sa i starať a nie z nej len čerpať. Preto niekedy nie je na škodu vymyslieť niečo ekologicky priateľné, alebo do svojho bežného života zapojiť recykláciu. A nemyslíme tým len triedenie plastov od papieru…

Recykláciou starého papiera totiž môžeme získať materiál formovateľný do rôznych tvarov, odolný voči pádu a nerozbitný. A to je ideálna kombinácia na vytvorenie dokonalej, originálnej a praktickej dekorácie! Vyskúšajte to s nami! My sme na túto techniku výroby papieroviny použili papierové obaly na vajíčka, ktorým sme z časti ponechali ich pôvodnú farbu, no výsledok je neuveriteľný – vytvorili sme kvetináče, ktoré dýchajú škandinávskym minimalizmom a nemajú ďaleko od toho najmodernejšieho dizajnu.

eko kvetináče

Materiál:

 • Papierové obaly na vajíčka (čisté bez nálepiek)
 • Tenké mäkké kovové sito
 • Tenký drôt
 • Nožnice
 • Hrniec, tyčový mixér
 • Hladká muka, voda, miska
 • Jemný brúsny papier
 • Biela pololesklá farba (napr. Aquadecol)
 • Zelená tónovacia farba (napr. Kolorka)
 • Štetec
 • Papierová lepiaca páska

Postup:

1.do väčšieho hrnca natrháme papier na malé kúsky, zalejme vodou a dáme variť. Papier necháme vrieť 10 minút, občas premiešame. Potom necháme vychladnúť.

eko kvetináče

2. zo sita vystrihneme obdĺžnik a sformujeme do tvaru valca. Sito je mäkké a dobre drží tvar.

eko kvetináče

3. v hornej časti spravíme asi 5 záhybov, aby sme valec zúžili. Záhyby môžeme previazať tenkým drôtom.

eko kvetináče

4. podobne valec zahneme smerom dnu aj zo spodnej strany. Otvor však vyplníme ďalším sitom, ktorý sme vystrihli v tvare kruhu. Drôtikmi ho pripevníme k valcu.

eko kvetináče

5. keď nám papierovina vychladne, opäť ju 10 minút povaríme. Začne sa pomaly rozkladať. Môžeme ju nechať stáť aj 6hodín.

eko kvetináče

6. potom hmotu rozmixujeme ponorným tyčovým mixérom na hladkú kašu. Prebytočnú vodu poriadne precedíme cez sitko. Hmota vydrží v chlade niekoľko dní.

eko kvetináče

7. v miske zarobíme lepidlo: zmiešame 1 šálku múky a 1 šálku vody. Lepidlo by malo byť riedke. Na jednu šálku papieroviny primiešame 1/3 šálky lepidla.

eko kvetináče

8. hmotu nanášame na sito po troche, pretože je ťažká a mohla by začať opadávať. Nanesenú časť vždy necháme asi 1 deň vyschnúť pri ohrievacom telese a potom nanesieme na ďalšiu časť.

eko kvetináče

9. kým obalíme celú vázu, môže to trvať 4-5dní. Keď váza dobre preschne, môžeme ju prebrúsiť jemným brúsnym papierom, aby bola hladšia.

eko kvetináče

10. do bielej farby pridáme tónovaciu farbu. Papierovou lepiacou páskou oddelíme časť, ktorú chceme natierať. Farbu nanesieme štetcom a necháme zaschnúť. Do vázy vložíme pohár s vodou a zelené rastliny, alebo kvety.

eko kvetináče

eko kvetináče

TIP:

Ak chcete mať vázu odolnú proti vode, môžete ju zvrchu prelakovať bezfarebným lakom v spreji.

… a ešte jedna rada na záver:

Ak papierovina obsahuje veľa vody, bude dlho schnúť. Po nanesení na vázu ju môžeme popritláčať servítkou, aby sme čo najviac prebytočnej vody dostali preč.

eko kvetináče


Zuzka_ber

Jana Ardanová

Baví ma vyrábať pekné veci, od praktických bytových doplnkov, po dekorácie na záhradnú oslavu. Bývame pri lese, ktorý je pre mňa inšpiráciou v každom ročnom období. Mám rada stromy, jeden sme mali už aj v kuchyni a na ďalší plánujeme postaviť malý domček.

Leave A Reply

Navigate