Všetko pre vašu dokonalú spálňu

Spálňa je vaším tajným miestom, útočiskom po dlhom náročnom dni. Miestom, kde môžete byť sami sebou a kde by ste sa mali cítiť najpríjemnejšie a najpohodlnejšie. Je to teda priestor, ktorý si musíte zariadiť len a len podľa seba a kde sa nemôžu robiť kompromisy. I my si uvedomujeme, že to niekedy môže byť náročné, preto sme sami spracovali niekoľko tipov a nápadov, ako na to.

Na začiatku je treba si určiť očakávania, ktoré od svojej spálne máte. Kľudne zatvorte oči, predstavte si priestor, ktorýmáte k dispozícii a jeho ideálnu podobu bez akýchkoľvek obmedzení. Aká by bola jeho farba? Aký nábytok by v ňom bol a z akých materiálov? Čo by v ňom nemohlo chýbať? A čo dekorácie? Bude vám táto izba slúžiť len na spanie, alebo aj na sledovanie televízie, či pracovanie?

dokonalá spáľňa

Posteľ

Pri výbere postele zabudnite na všetky trendy a tendencie posledných mesiacov – myslite len na to, na čo ste zvyknutí vy a ako je najlepšie vám. Niekto má rád vysoké postele s bohatým matracom, niekto rád spí minimalisticky takmer pri zemi. A ak svoju posteľ milujete a ste s ňou spokojní dlhé roky, no žiadalo by si to istú zmenu, vyskúšajte hry s textilom a dekoráciami. Nové obliečky, prehoz, prípadne závesy okolo postele. A tiež nezabudnite, že vankúšikov všetkých farieb a veľkostí nie je nikdy dosť v akomkoľvek interiéri!

No ak ste sa rpzhpdli novú posteľ kúpiť, dajte si pozor v prvom rade na jej rozmery. Klasická individuálna posteľ má šírku 80 až 90 cm, no môže dosiahnuť až 120 cm. Minimálna šírka postele pre dvoch ľudí je potom 140 cm, pohodlnejšie ale bude tá so širkou 160 cm, no v poslednej dobe sú obľúbené tzv. king´s size, či queen´s size postele, ktoré majú 180 či 200 cm a v ktorých vášho spacieho spoločníka v noci vedľa seba ani nepocítite!  Takže záleží len na vašej priestorovej kapacite – vždy totiž počítajte s cca 70 cm na každej strane postele pre ten najpohodlnejší prístup.

dokonalá spáľňa

Matrac

A čo je dôležitejšie než rám postele? Čo robí posteľ tým najobľúbenejším miestom na zemi? No predsa matrac! A uňho platí len jedno pravidlo – pri výbere matracu sa nešetrí a nerobia sa žiáadne kompromisy! Je to investícia, ktorá bude ovplyvňovať vaše zdravie po dlhé roky a to netreba podceniť. Máte možnosť si vybrať z veľkej ponuky mäkkých i tvrdších matracov, vyšších i nižžích, mohutných či ergonomických. Všekto záleží na type výšho tela a spôsobu spánku.

dokonalá spáľňa
1. Mars Forme , 2. Pluton , 3. Venus .

Obliečky

Ideálne obliečky musia byť mäkké a poddajné, príjemné na dotyk  a vždy podvedomky odrzkadľujú osobnosť ich majiteľa. Niekto má rád romantické, iný zase čisto biele, alebo pestrofarebné. Nech už sú vaše estetické preferencie akékoľvek, myslite hlavne na materiál, z ktorého budú vaše obliečky vyrobené. Zabudnite na umelé vlákna a investujte do tých prírodných. Naše telo sa totiž počas spánku potí a v perinách ostávajú i kúsky našej odumretej kože. A to predsa nechcete aby vo vašich perinách ostalo i po vypratí!

dokonalá spáľňa

1. Obliečky Antique Cream , 2. Obliečky Peonies , 3. Obliečky Butter Kings Water Colour , 4. Obliečky Pool .

Ďalší nábytok

To, že je spálňa útočiskom po celom dlhom dni a zároveň najpohodlnejším miestom na svete, to sme si už povedali. A práve tento efekt dokážu výrazne ovplyniť i iné prvy v interiér, nie len posteľ, matrac a správne zvolený textil. Máme na mysli i všetky ostatné „potrebné“ veci, ktoré môžu vplývať ako pozitívne, tak i negatívne. Vo všeobecnosti sa spálne umiestňujú skôr do tých menších miestností v byte, či dome a to práve z toho dôvodu, aby neboli zbytočne zahádzaneé a presýtené prvkami, ktoré tam úplne byť nemusia.

Nočné stolíky sú jedna vec, ale pri väčšom množstve skíň a komôd môže vaše útočisko pôsobiť utlačujúco a často sa môže dostať do neporiadku. Vyberajte preto spálňový nábytok opatrne a čo tam fyzicky nepotrebujete, skúste radšej presunúť niekde inde!

dokonalá spáľňa

Dokonalá atmosféra pre ten najlepší odpočinok

A čím dotvoriť ešte dokonalejšiu atmosféru vo vašom kráľovstve? Vsaďte na zaujímavé, atmosferické osvetlenie. V spálni nie je potrebné mať jasné a priame svetlo, vyskúšajte radšej to tlmené a nepriame. Na miesto jednej stropnej lampy vyskúšajte niekoľko stojacich, či stolových a hlavne ich nezabudnite doplniť sviečkami! My máme radi hlavne tie vonné, no ak vás z nich bolí hlava vyskúšajte napríklad i vonné aromalampy, či difuzéry.

A je to! Práve sa nám podarilo vytvoriť vidinu ideálnej spálne, ktorá bude ale u každého z nás iná. A ako vyzerá tá vaša? Čo máte na svojej spálni najradšej? Na čo ste v nej najviac hrdí? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti, rady a tipy! My budeme len radi 🙂

dokonalá spáľňa

Leave A Reply

Navigate