Rozmýšľajte nad tým, čo jete a buďte zdraví!

Za posledné týždne sme sa venovali témam jarnej očisty už niekoľkokrát – či už to bola reorganizácia domácnosti, tipy ako vpustiť jar do každého interiéru, alebo rady ako sa neustále udržať v pohybe, či nápady na dokonalé smoothies. Deň zdravia nás ale prinútil pozrieť sa na naše vlastné zdravie ešte z inej stránky – zo stránky stravovania a našich každodenných stravovacích návykov.

jedálniček
Foto: Anna Czarnoba, Małgorzata Chodyna

Plánovaný jedálníček – naša záchrana!

Niekedy stačí tak málo! Pre dobrý pocit z jedla a pre takmer nulové výčitky stačí napríklad každodenný príjem jedla dopredu plánovať. Znie to možno prehnane a komplikovane, ale veľa času vám to rozhodne nezaberie a pomôže naopak veľmi.

Naplánujte si na týždeň do predu čo budete jesť! A prečo je to nutné? Takéto premýšľanie a plánovanie jedálníčka vám pomôže vyhnúť sa nárazovým a bezmylienkovým, veľkým nákupom. Pomôže vám lepšie rozplánovať ako vaše financie, tak každodenný prísun jedla.

Už sa nebudete musieť každý deň zamýšľať nad tým, že by ste mali jesť, ale zabudli ste na to. Že doma nič nemáte a že nestíhate variť. Pomocou jedálníčku si budete môcť porcie jednoducho pripraviť dopredu, naraz všetko navariť a nezabudnete preto a ni na jedno desiatu, či olovrant! A ako bonus vám možno poslúži aj to, že sa budete môcť dopredu tešiť na to, čo ste si pripravili na večer po práci 🙂

jedálniček

Na čo nesmieme zabudnúť?

Pri akejkoľvek diéte, alebo stravovacom režime, treba zásadne myslieť na niekoľko bodov, ktoré platia vždy a pre všetkých. Pravidelný príjem vitamínov z ovocia a zeleniny, alebo dostatočný pitný režim – to sú veci, na ktoré vždy treba myslieť. Preto je dobré ich mať na očiach – pre pravidelné a povinné stravovacie návyky sme preto na obal diára prilepili špeciálnu stránku so zoznamom tých najdôležitejčích bodoch, ktoré sa počas celej doby nebudú meniť.

Na druhej strane existujú veci, ktoré sa menia, alebo dopredu o nich nevieme. Spoločenské, či pracovné akcie, obedy a večery, cestovanie, návštevy, atď. To všetko sú situácie, ktoré náš stravovací plán môžu pozmeniť, alebo dokonca narušiť. Kvôli týmto situáciám sme si vyhradili skupinku lepiacich papierikov, ktoré môžu jednorázovo nahradiť, alebo pozmeniť náš hotový plán.

jedálniček

Ako pracovať so stravovacím diárom, aby bol nie len praktický, ale i pekný?

Vyhrajte sa s ním, veď vás predsa bude sprevádzať na každom kroku! Poriadne ho vyzdobte a ničím nešetrite – tak ho potom budete môcť darovať i ako ako originálny darček. My sme okrem pekného zápisníka použili nasledujúce veci:

Aj keď sa nám nami zvolení zápisník páčil, rozhodli sme sa ho ešte trošku vylepšiť – na jeho prednú stranu sme nalepili inšpiračné motto, aby sme si vždy pripomenuli, prečo to robíme…

jedálniček

Praktickejšie (aj veselšie) to samozrejme bude vo dvojici, kedy si s partnerom alebo kamarátkou môžete navzájom vypomáhať, podporovať sa a spoločne sledovať zmeny na vašom zdraví. Alebo racionálne stravovanie začnite používať rovno v celej rodine! Verte nám, je to praktickejšie a môže to byť naozaj sranda. Nebudete v strese, nebudete hladní a bude vám dobre! A to stačí len pekný diár, alebo zošit, pár farebných pier a lepiacich papierikov a môžeme začať!

jedálniček

A čo vy? Ako sa o svoje zdravie a jedálniček staráte vy? Máte šťastie na dobrú genetickú výbavu, alebo musíte nad jedlom rozmýšľať ako my? Skúšali ste si svoj jedálníček už niekedy naplánovať? Podeľte sa i vy s nami o vaše tipy, rady a skúsenosti – napíšte nám komentár, alebo pošlite fotku na náš Instagram. My budeme len radi!

Leave A Reply

Navigate