Čaro kvetov a práce s nimi podľa poľského štúdia Decoki

Pri plánovaní „Rozkvitnutého týždňa“ na Bonami sme sa rozhodli pre vás pripraviť i zaujímavý obsah zo sveta kvetov a záhrad i mimo našu krajinu. Oslovili sme preto našich poľských kolegov, aby nám i oni predstavili niekoho, kto vyniká v práci s kvetmi v ich regióne. A voľba padla na štúdio Decoki a jeho autorku, ktorá nám svoju prácu s radosťou a láskou predstavila bližšie. 

Bonami: Povedz nám niečo o čare kvetov. V čom spočíva krása práce floristu?

Decoki.pl: Práca floristu kombinuje schopnosti umelca a inžiniéra. Pri skladaní kompozície kvetov je totiž nutné preukázať schopnosť kombinovať farby a textúry. Je tiež nutné sledovať aktuálne trendy a ich vývoj. Veľmi dôležitou časťou našej každodennej práce sú aj manuálna zručnosta a technická predstavivosť – čo kde s čím a a kospojiť, aby to držalo ako má. A to ani nehovorím o povinnej znalosti druhov kvetín a princípy ich kombinácií!

Veľa ľudí si to neuvedomuje, ale je to naozaj taká malá veda. Naša práca preto vyžaduje i veľa pokory a trpezlivosti a schopnosť stále sa učiť. Zároveň si ani nepamätám, kedy som mala pekne urobenú manikúru! Pri mojom povolaní to jednoducho nie je možné. Pracujem takmer každý deň a vždy viac než klasicky 8 hodín… ale je to láska, takže to nejde inak.

decoki
Dokončené dielo a spokojnosť zákazníkov stojí za všetku tu námahu a je tou najväčšou odmenou | | Foto: cudaniewidy.pl

B: Ako vznikol nápad pustiť sa profesionálne do floristiky a založiť vlastný biznis?

D: K tomuto rozhodnutiu som dospela takmer náhodne. Na naliehanie priateľov som sa vo voľnom čase zapísala do večerného kurzu aranžovania kvetín. Až tam som si uvedomila, kam v skutočnosti patrím, čo ma napĺňa a na čo mám talent. Prešla som si množstvom prekážok a komplikácií, ale spokojení zákazníci ma vždy presvedčili o tom, že to všetko má zmysel.

B: Sú ľudia, ktorí nakupujú kvety „len tak“ pre radosť, alebo sa väčšinou jedná o nákupy kvôli nejakej príležitosti?

D: Väčšina ľudí vo všeobecnosti kupuje kvety len vo výnimočných prípadoch, akými bývajú svadby, narodeniny, výročia, či Valentýn. Je to veľmi dôležité gesto, hlavne pre ženy. Ale myslím, a verím, že sa postoj ľudí pomaly mení a že čertvú kvetinu ocenia i len tak, pre radosť v bežný, alebo náročný deň. Ide o čisté estetické potešenie, ako keby ste si domov kupovali dekoráciu s obmedzenou trvanlivosťou.

B: Na čo musíme myslieť, keď si kupujeme čerstvé, rezané kvety domov? Na čo nezabudnúť a podľa čoho vyberať?

D: Netreba zabudnúť na to, že kvety dokážu zútulniť každý interiér, bez ohľadu na to, či sa jedná o kvetiny rezané, alebo črepníkové. Dokážu ho ale i nepríjemne pohltiť a zbytočne „preplácať“. Preto je vždy dôležité kam danú kvetinu chceme dať a akú funckiu má plniť. Musíme tiež pamätať na priame slnečné svetlo (niektoré rastliny bez neho nemôžu byť, iné ho neznesú), frekvenciu zalievania a prípadného hnojenia.

Pre tých, ktorí sa do pestovania rastlín ešte len púšťajú, odporúčam začať tými, ktoré tak veľkú starostlivosť nepotrebujú. Najlepšie sú tiež sezónne, kvitnúce lvety. Na jar to bývajú hyacinty a narcisy, neskôr sirôtky, nezábudky a levandule. Tieto rastliny sa zároveň hodia ako do interiéru, tak aj na balkón.

decoki
Kvety sú ako živé sochy, ktoré majú blahodárne účinky na myseľ človeka. | Foto: cudaniewidy.pl

B: Existujú aj vo floristike sezónne trendy? Čo je „in“ v súčasnosti?

D: V súčasnej dobe je veľmi výrazný rustikálny štýl, eco štýl a boho štýl. Ide o to, že existuje tendencia podtrhávania prirodzenej krásy kvetov. Veď tie najobľúbenejšie kvetiny predsa vždy vyrastú na záhrade našej starej mamy…

B: Môže sa každý človek naučiť robiť kvetinové výzdoby, alebo na to treba veľkú dávku talentu?

D: Samozrejme, že áno! Podľa mňa umenie floristov nemá hranice, veď každému sa predsa páči niečo iné! Jediné, čo je vždy treba, je trpezlivosť, nadšenie a cit pre estetiku, ktorý sa pomaly bude vylepšovať. V tejto dobe sa za pomoci internetu dá naučiť prakticky všetko. Veľmi praktické sú aj všeliaké DIY, urob si sám, návody. Preto som sa aj ja rozhodla motivovať vás a jeden špeciálne pre Bonami pripraviť!

DIY: Kvietky v sklenených nádobách

decoki
Pripravte si všetko čo potrebujete a hurááá do práce!

Budeme potrebovať:

  • väčšiu sklenenú nádobu/vázu/pohár
  • kvetinovú zeminy
  • substrát na odvodnenie
  • izbové rastliny
  • dekoratívne prvky
  1.  Začnite tým, že si pripravíte zeminu do sklenenej nádoby. Dávajte pozro na to, aby prvá vrstva pôdy bola odvodnená, čo umožní prístup vzduchu ku koreňom rastlín. Počet vrstiev zeme potom už záleží na vašej kreativite.
  1. Do takto pripravenej pôdy jemne zasadíme rastlinku tak, aby nedošlo k poškodeniu jej stoniek a koreňov. Korene by mali byť úplne pod súvislou vrstvou zeme.

decoki

  1. Keď budete sadiť akékoľvek rastlinky, vždy sa dopredu informujte o tom, aké veľké budú môcť postupom času byť. Ide o to, aby ste medzi nimi nechali dostatočnú medzeru a aby tak mohli voľne rásť. Po Nejakej dobe ich samozrejme môžete presadiť do väčšej nádoby alebo črepníka.
  1. Na záver nezabúdajme na dekoratívne prvky, akými môžu byť pierka, vetvičky, či mach. Na koniec prilejte trochu vody a je hotovo!

decoki


Zuzka_ber

Decoki.pl

Kvetinárske štúdio so sídlom v poľskom Wroclawi. Špecializujú sa na výzdobu obradných siení a kostolov pri príležitostí svadieb a iných rodinných osláv. Tvoria ako vence a kytice, tak i darčekové koše. Ich veľkou pridanou hodnotou je, že sa vždy snažia zákazníkovi poradiť čo najlepšie a pristupovať ku každému individuálne. 

Leave A Reply

Navigate