Čo pribaliť deťom na cesty?

Príprava na cesty, nevynímajúc samotné balenie kufrov a cestovných tašiek je obvykle veľmi zložitý proces. Špeciálne vtedy, ak treba vychystať na cestu celú rodinu. Pamätajte však na to, že nemusíte robiť všetko sami, stačí si len na pomoc zavolať pomocníkov.

Zapojte do balenia aj deti, určite si s radosťou pobalia svoje dôležité veci a malé poklady. Obzvlášť v prípade, ak majú k dispozícii svoju vlastnú batožinu. Nemusí to to byť hneď veľký cestovný kufor i keď manévrovanie s kufrom na kolieskach je pre deti vždy tá najväčšia zábava. K radosti z balenia na cestu alebo dovolenku postačí deťom aj ich vlastný batôžtek či taška.

navigate
fotka: Navigate

A čo deťom do ich batožiny pribaliť, aby si cestovanie naozaj užili?

Pri detskej cestovnej výbave by sme mali myslieť predovšetkým na pohodlie a zábavu. Toto vám ľahko zabezpečí niekoľko drobností, ktoré treba mať vždy po ruke. Potom už len záleží samozrejme na veku detí, ktoré s vami cestujú a na ich individuálnych potrebách.

Medzi základné cestovné potreby patrí občerstvenie počas cesty. Šikovné desiatové boxy rôznych tvarov a motívov sú určite príjemným osviežením inak nudného balenia a prenášania stravy. Boxíky napríklad konkrétne na jablko či banán sú už potom skutočné lahôdky! No kto by si nepochutil?

Samozrejme nesmieme zabúdať na dôležitý pitný režim. Deťom môžete na cesty pribaliť tekutiny v praktických fľašiach alebo termoskách. 

boxMix
fotka: snips
mixBoxes
fotka: snips

Po nutnom cestovnom občerstvení prichádza na rad zábava. Ak cestujete s väčšími deťmi predškolského alebo školského veku, určite ocenia rôzne interaktívne mapy napríklad formou omaľovánky či stieracie mapy.


Praktické mapy navyše okrem zábavy deti aj naučia čo to o zemepise. Na mape im ukážte aj viac než cieľový bod, do ktorého smerujete. Naučte ich, aké je hlavné mesto krajiny, do ktorej sa chystáte, či sa tu nachádza nejaká významná stavba, aké sú susedné štáty, či sú tam hory atď.

Keď už majú deti zvládnuté mapy, určite si budú chcieť aj zaznamenať svoje spomienky. Tu sa ponúkajú hneď dve možnosti.

mapaPalomar
mapa / fotka Palomar

Cestovné zápisníky či denníky a vlastný fotoaparát

Cestovné zápisky sú krásny spôsob, ako si uchovať zážitky a neskôr si pri ich listovaní zaspomínať. Do zápisníkov si zážitky nemusia zaznačovať len školáci. Cestovný denník môžete pomôcť vytvoriť aj menším deťom pomocou ich prázdninových kresbičiek plných neopakovateľných zážitkov. Striedať ich môžu vytlačené fotky, cestovné lístky či vstupenky a pohľadnice z navštívených miest. Cestovný denník tak môžu mať naozaj všetky deti bez ohľadu veku a ich “písacích” zručností. 

Vlastný fotoaparát je asi najviac vytúžený doplnok na cesty pre deti. Samozrejme nemyslíme tie obrovské a drahé verzie fotoaparátov. Na používanie aj malými deťmi sú veľmi praktické jednorázové foťáčiky, ktoré fotia na klasický film. Sú ľahké, v podstate nerozbitné a ovládanie je naozaj jednoduché – stačí natočiť a cvaknúť!

dennikDetail
fotka: Jaja Jenčová

Okrem cestovných doplnkov, ktorým sme sa dnes venovali podrobne, deťom na cesty samozrejme nezabudnite pribaliť ich obľúbené knihy, filmy, cestovné verzie spoločenských hier a hlavne dobrú náladu a nadšenie zo spoznávania nových miest.

úvodná fotka: Jaja Jenčová

Leave A Reply

Navigate