Bratislava Design Week 2016 – na ceste za hľadaním, inšpiráciou a dobrodružstvom

Bratislava Design Week 2016 sa uskutočnil od 8. do 12. júna 2016 v Starom meste. Tohtoročnou témou bola Cesta, ktorá zároveň nadväzovala na predchádzajúce koncepcie festivalu Práca a Sen. Pojem Cesta v zmysle hľadania, inšpirácie, dospievania, objavovania, premeny, dobrodružstva či experimentu.

Na „cestu“ sa vydal aj festival, keď sa po dvoch ročníkoch z nevyužívanej budovy na Laurinskej ulici 14, presunul do nových priestorov. V tomto roku mal BADW dve hlavné centrály – vystavovalo sa na celom druhom poschodí v bývalom OD Dunaj na námestí SNP v Open Call Area a druhou centrálou sa stal Erdödyho palác na Ventúrskej ulici.

Bratislava Design Week

Bratislava Design Week
V priestoroch OD Dunaj mali návštevníci možnosť zoznámiť sa s novinkami slovenského dizajnu. Či už išlo o keramiku (Lucia Kováčiková, Martin Franzen..), textil (kolekcia odevov Martin Straka, Ina Budovská a jej slovenská výšivka), nábytok (detský Villo Design, MojeTvoje..) alebo interiérové doplnky (svietidlo Eugen Paulovič Design, Stehlík Design, doplnky a lampy Martin Babic…).
Tu dostali priestor aj študenti a v tzv. School Area vystavovali svoje práce študenti bratislavských ale aj českých vysokých škôl.

Bratislava Design Week

Bratislava Design Week

Bratislava Design Week

Druhou Centrálou tzv. Design Display AREA, kde boli inštalované kurátorské výstavy, sa stala krásna historická budova neskorobarokového Erdödyho paláca na Ventúrskej 1, kde v súčasnosti sídli ZOYA Gallery. Hľadanie nových priestorov totiž zapadá do koncepcie BADW — objavovať nové miesta v meste.

Bratislava Design Week

V priestoroch paláca si bolo možné prehliadnuť hlavne kurátorské výstavy, medzi ktoré patril dvojročný výskumný projekt o súčasnom európskom dizajne European Design Stories a výstava Trópy každodennosti, ktorá predstavila medzinárodný výber súčasného dizajnu v netradičnom prostredí dočasne vytvorenej tropickej záhrady. Množstvo zelene v historickom interiéri návštevníka okamžite upútalo.

Bratislava Design Week

Bratislava Design Week

Bratislava Design Week

Bratislava Design Week

Bratislava Design Week

Pre návštevníkov bol pripravený aj bohatý sprievodný program ako prednášky, diskusie, workshopy, program pre deti, tématické site specific realizácie vo verejnom priestore a Design Week Awards.

fotky: Jaja Jenčová

Leave A Reply

Navigate