Instagramerka kajastef radí ako na pravé scandi

Kláru, alebo kajastef, sme vám predstavili v predchádzajúcom článku. Ukázala nám ako býva, prečo miluje škandinávsky dizajn, a ako sa k nemu dostala. Veľa ľudí chce tento štýl aj u nich doma, ale stále nevie, ako na to. Kláru sme teda znova vyspovedali a ona vám prezradí tajné triky, tipy a rady, ktoré vám určite pri zariaďovaní pomôžu a ukáže vám kľúčové kúsky, ktoré nemôžu v severskom bývaní chýbať.

Sú pravidlá, ktoré treba dodržať pri zariaďovaní škandinávskeho domova? Ak áno, aké to sú?

Povedala by som, že je to striedmosť farieb, prirodzenosť a použitie prírodných materiálov (drevo, vlna, ľan alebo plsť a mramor). Veľa sa kladie dôraz na celkový súlad. Pre škandinávsky interiér sú typické rastliny a veľa zelene – tomuto sa ja vymykám. Nájdete u nás doma pár solitérov, ktoré prežili moju „starostlivosť“, ale väčšina kvetov to nezvládla. Verili by ste, že potrebujú vodu a svetlo? Dôležité miesto v nordic interiéri majú aj doplnky a na tých sa dá krásne „vyblázniť“.

Biela, čierna a sivá. Človek by povedal, že budú nezáživnou kombináciou, no táto fotka vás presvedčí o opaku. Foto: Klára Davidová

Aké prvky nemôžu chýbať v škandi bývaní? Líšia sa naprieč miestnosťami?

Ako som spomenula, škandinávsky interiér robia škandinávskym predovšetkým doplnky. Vankúše – najlepšie ľanové, kožušinové alebo s jednoduchými vzormi. Deky a prikrývky v košoch z rôznych materiálov (morská tráva, drôtené alebo plstené) alebo len voľne pohodené. Svoje miesto majú kožušiny (na zemi, rozprestreté na sedačke alebo v kresle) a tiež svietniky a vázy. Konkrétne v prípade svietnikov a váz je niekoľko kúskov, ktoré sú pre nordický interiér úplne typické. S čím sa iste každý nadšenec severského bývanie stretne, sú fotografie alebo typografické postery v minimalistických čiernych rámoch. Tie zdobia steny väčšinou vo všetkých obytných miestnostiach, ktorých dizajn na seba pekne nadväzuje a celý domov prelína.

Jediným špecifikom sú asi detské izby, ktoré si žiadajú svoje vybavenia. Často v nich môžeme nájsť teepee, postele v tvaroch domčekov, drevené hračky, obrázky medveďov a zajačikov a nápisy na stenách. Aj napriek svojim špecifikám však pekne ladia so zvyškom bývania. Čoho by som sa vyvarovala, je vzor Chevronu. Veľa fanúšikov škandinávskeho štýlu je presvedčených, že je pre severský dizajn typický, ale to je omyl. Ten v severských interiéroch takmer nevidíte a je považovaný skôr za gýč.

Kožušiny a plédy nemôžu v škandinávskom bývaní chýbať. Sú skvelým doplnkom na gauč alebo zem a perfektným pomocníkom na zimné mesiace. Foto: Klára Davidová

Dá sa škandinávsky interiér oživiť farbami?

Samozrejme. Biela, sivá a čierna nie sú dogma. Ale ak si z týchto farieb vytvoríte základ, so zvyškom sa môžete pekne vyhrať. Nemenné veci treba mať neutrálne a všetko ostatné môže podliehať aktuálnej nálade. Takže steny a nábytok odporúčam mať biele, sivé alebo v zemitých tónoch, a potom doplnky môžu všetko rozsvietiť. Dá sa to pekne ukázať na obývacej časti. Vo chvíli, keď sú steny svetlo šedé, rovnako ako sedačka, k tomu nábytkové skrinky a konferenčný stolík vo farbe bielej, môžeme pridať vankúše v dvoch farbách, pléd v jednej z týchto dvoch farieb, vázu s farebnou kvetinou na stôl alebo rastlinu v črepníku v rovnakých odtieňoch.

Severské bývanie je možné doplniť rôznymi farbami. Ružová, žltá, modrá alebo zlatá, je to čisto o vašom vkuse Foto: Klára Davidová

Za týždeň môže byť všetko inak. Iná deka, iné vankúše, iná váza. Chce to len viac úložných priestorov. Ja som si obľúbila spomínanú púdrovú, modrú a zlatú a teraz je celkom trendy žlto horčicová. Každý nech siahne po farbe, ktorá je mu príjemná.

Spálňa, v ktorej premeníte doplnky môže zrazu vyzerať úplne inak. Foto: Klára Davidová

Čo je lepšie, nábytok na mieru alebo kupovaný?

Každý priestor vyžaduje svoje riešenie. Nebránim sa ani jednej variante. U nás doma je veľa atypického nábytku, ale napríklad skrinky za jedálenským stolom sú kupované a ušetrili sme na nich 75 % hodnoty nakalkulovanej stolárom. Každý priestor sa musí riešiť individuálne.

Existujú doplnky, ktoré nemôžu v škandinávskom štýle chýbať. Veľmi typické sú čierne svietniky. Foto: Klára Davidová

Môže sa kombinovať staré s novým, nábytok, doplnky a pod.?

Samozrejme. Mať v modernom interiéri krásny starý kúsok je niečo úžasné. Skvele vynikne a ten kontrast je viditeľný na prvý pohľad. Aj ja mám doma jeden svoj obľúbený. Je to stolička zo stareného teakového dreva v našej kúpeľni, no dá sa použiť aj v obývačke alebo ako odkladací stolík v spálni. Máme modernú minimalistickú kúpeľňu s dubovou doskou pod umývadlom a drevený prvok sa opakuje práve na tejto stoličke. Je to solitér, ktorého si každý pri vstupe do miestnosti všimne, doslova bije do očí. Aj tu však platí pravidlo menej je viac. Takže keď moderný interiér, tak starý kúsok len jeden alebo dva.

Skúste skombinovať nové so starým. Toto spojenie vytvorí krásny harmonický celok v akejkoľvek miestnosti. Foto: Klára Davidová

Prečo si myslíte, že sa veľa ľudí bojí tento štýl doma vytvoriť, ai keď je tak obľúbený?

Pretože vidia fotky „nastajlovaných“ interiérov, ktoré sa im síce páčia, ale vyvolávajú v nich pocit, že sú bez života. Problém je v tom, že si veľa z nich nedokáže uvedomiť, že pre časopis nikto nebude fotiť domov s neporiadkom a rozhádzanými hračkami. Bežná prevádzka vyzerá úplne inak. Spotrebiteľ je zvyknutý na farby, veľa farieb a škandinávske bývanie je na farby strohý. Problém vidia väčšinou v bielej farbe, ktorá môže pôsobiť sterilne a ľahko ušpiniteľne. Tento štýl ľuďom buď učaruje a začnú svoj byt alebo dom postupne pretvárať alebo ho odsúdia a zostanú pri svojich marhuľových stenách.

Je tento štýl vhodný pre rodiny s deťmi?

Akýkoľvek štýl je vhodný pre rodinu s deťmi. Dôležité je, že sa tam tí ľudia cítia dobre. Tu asi neexistujú kritériá, kvôli ktorým by bol takto zariadený interiér pre deti nevhodný. Izbička môže byť štýlová s farebnými hračkami schovanými v škatuliach. Všetko má svoje riešenie.

Hravá a svieža detská izbička, ladená do šedej a zelenej doplnená o prírodné drevené prvky, nikdy nevyjde z módy a s dieťaťom bude rásť. Foto: Klára Davidová

Je na slovenskom trhu dostatočná ponuka s doplnkami a nábytkom, ktoré sa dajú skombinovať do tohto štýlu?

Nemyslím si, že by sme boli nejako obmedzovaní v ponuke. Existuje niekoľko eshopov špecializujúcich sa priamo na škandinávsky dizajn alebo predávajúci kúsky severských návrhárov. Potom sú eshopy s časovo obmedzenou ponukou (nielen) nordic kúskov, pri ktorých človek musí odhadnúť správny čas, ale je potom odmenený produktom za lepšie peniaze. Preto rada nakupujem aj na Bonami.

Kajastef pre vás vybrala produkty u nás na Bonami, ktoré skrátka v škandi bývaní nemôžu chýbať. Inšpirujte sa 🙂 1. Stolička Says Who 2. Sivý tanier House Doctor 3. Čierny dávkovač mydla Zone 4. Sviečka s vôňou Meraki 5. Sivo-biele obliečky Esprit Mina 6. Podnos House Doctor 7. Koš na prádlo  8. Biela stolička Magis Puppy 9. Detská biela posteľ Benlemi

Leave A Reply

Navigate