Ako na zmeny interiéru podľa architektonického štúdia Versatile

Aké sú vôbec výhody spolupráce s architektom pri prestavbe, či rekonštrukcii vášho bývanie? A môže si architekta dovoliť naozaj každý? Opýtali sme sa na to priamo architekta Daniela Pružinu z architektonického štúdia Versatile.cz. Ten vám prezradí základné pravidlá, ktorých sa držať pri renovácii interiéru, a tiež vám poradí, ako sa vyhrať s malými priestormi.

Ľudia si často predstavujú rekonštrukciu interiéru ako niečo, čo je mimo ich finančné možnosti. Pritom ale stačí pár základných zmien, ktoré následne oživia celý priestor. Môžeš nám prezradiť nejaké jednoduché triky, ako sa s malým rozpočtom dajú dosiahnuť veľké veci? 

Určite by som v prvom rade doporučil zamyslieť sa najskôr nad súčasným stavom interiéru – nad množstvom nábytku, jeho usporiadaním, dekoráciami apod. Na všetko sa skúste pozrieť s odstupom a čo najviac nezaujate. Často takto dospejete k záveru, že vlastne stačí vymeniť len jeden kus nábytku a hneď to bude vyzerať inak. Veľký efekt tiež dokážu urobiť finálne povrchy interiéru, napríklad tip podlahy, farba stien, druh obkladov. Cenová škála týchto materiálov je široká a tak pri podrobnom výbere je možné naraziť na cenovo veľmi príjemné a kvalitné materiály.

My často vsadiť na prírodné materiály, ktoré sú nadčasové a v ateliéri s nimi často pracujeme. My vo všeobecnosti volíme skôr minimalizmus s prepracovanými detailami. Väčšie kusy nábytku, akými sú sedacie súpravy, knižnice alebo šatné skrine, navrhujeme väčšinou menej dominanté a výsledný efekt je potom dotvorený pomocou niekoľkých malých detailov – pekným kobercom pod konferenčným stolíkom, efektnou lampou vedľa knižnice, krásnym kreslom. Výhodou tohto prístupu je jehjo variabilita a možnosť obmeny v čase. Ak vás teda jedného dňa prestane koberec baviť, jednoducho ho vymeníte za nový a hneď bude dojem z interiéru iný.

Versatile.cz
Architektonické štúdio Versatile založili architekti Daniel Pružina a Pavel Salák v roku 2011. Špecializujú sa na projekty rodinných domov, rekonštrukcie a interiérový dizajn, no nebránia sa ani urbanizmu, či navrhovaniu site-specific inštalácií a grafickému dizajnu. | Foto: Matěj Třešňák

Niekoho by mohla odradiť predstava, že spolupráca s architektom pri zmenách interiéru je príliš drahá a sami to dokážu jednoduchšie a lacnejšie. Je to ale naozaj tak? O koľko je drahšia realizácia rekonštrukcie s architektom oproti vlastnému riešeniu?

Nedá sa povedať, že sa to nedá zvládnuť po vlastnej ose. Na druhú stranu, vďaka spolupráci s architektom môžete mať už od začiatku oveľa lepšiu predstavu o výsledku. Nemôže sa potom napríklad stať, že by vám jeden remeselník odovzdal prácu v takom stave, aby nedovoľovala pokračovať v práci druhému remeselníkovi! Vďaka vizualizácii návrhu s konkrétnymi materiálmi a nábytkom budete dopredu vedieť, či je pre vás dané riešenie tým pravým. Ponúka sa tak možnosť realizovať zmeny a úpravy oveľa skôr, než bdue výsledok hotový a dá sa tak jednoducho vyhnúť napríklad vracaniu tovaru a materiálov. Problém by mohol nastať tiež pri prevádzkových väzbách, akými sú napríklad usporiadanie kuchynského priestoru, optimálne vzdialenosti v kúpeľni a na toalete atp. Tieto si totiž rada ľudí nemusí vôbec uvedomovať, no skúsení architekti s nimi automaticky počítajú.

Architekti zároveň dokážu doporučiť kvalitné materiály a šikovných remeselníkov. No i napriek tomuto všetkému sa nedá jednoznačne povedať, či je drahšia rekonštrukcia za pomoci architekta, alebo bez neho. Ja osobne si ale napríklad myslím, že pohľad architekta ako profesionála a hlavne ako nezaujatej osoby je v každom príapde veľmi cenný.

Keď by som za tebou prišla ako zákazník, čo ma bude čakať?

Priateľská atmosféra a ľudia, ktorí sú ocohotní počúvať. Je pre nás dôležité sa s klientom vždy na začiatku stretnúť a prediskutovať jeho konkrétnu predstavu i možnosti. Tiež sa radi s našimi klientami bližšie spoznávame, dokážeme im tak lepšie porozumieť.

Keď si finálne definujeme zadanie, pustíme sa do hľadania toho najlepšieho riešenia. Tým, že sa snažíme klienta viac spoznať, dokážeme i pochopiť jeho vkus a životný štýl, a teda aj jeho potreby. Žiadne návrhy v šuflíku nemáme, to nemá zmysel. Každý projekt riešime individuálne.

Versatile.cz
Premena interiéru panelového bytu| Vizualizácia: Versatile.cz
Versatile.cz
Rysovňa Fakulty strojní ČVUT v Prahe. Jedná sa o multifunkčnú študovňu pre nadaných a zapálených študentov, no je to i miesto pre workshopy, konferencie, prezentácie, školenia, či koncerty.| Foto: Tomáš Vlach

Ako veľmi musí byť moja predstava o koncepcii zmeny interiéru konkrétna?

Hlavné je odhodlanie a chuť pustiť sa do zmeny. Predstava o koncepcii môže byť potom len rámcová, ba dokonca nulová. Môžem i z vlastnej skúsenosti povedať, že keď zákazník príde s až veľmi konkrétnou predstavou, vždy nakoniec postupne dôjdeme k aspoň malým zmenám. Architektúra je o vzájomnou diskusii, na ktorej konci je výsledné dielo, s ktorým sú obe strany spokojné.

Versatile.cz
Interiér domu vychádza z jednoduchého moderného tvaroslovia s dôrazom na kvalitné materiály. Každý priestor má svoje logické usporiadanie, ktoré je podporené nábytkom so snahou o maximálny komfort. | Vizualizace: Versatile.cz

Ak by som si od vás nechala vypracovať návrh na rekonštrukciu, môžem sa po tom do nej pustiť i sama? Dá sa to zvládnuť, keď budem vedieť, čo mám robiť? Na čo si mám dať pozor?

Zvládnuť sa to dá, no je dobré si na začiatku uvedomiť, že koordinácia i malej zmeny v interiéri môže byť časovo náročná. V prvom rade je nutné si starostlivo vybrať jednotlivých remeseľníkov, ideálne niekoho na osobné doporučenie. Následne je potrebné dať si záležať na jakosti prevedených prác. Ak ste laici, určite doporučujem rekonštrukciu osobou z odboru – či už by sa jednalo o vášho známeho, či napríklad o našu pomoc formou autorského dozoru. Oko odborníka sa ale hodí hlavne pri cenovýh ponukách jednotlivých remeselníkov.

My v ateliéri preto počas celej doby projektu udržiavama nad remeselníkmi dohľad, koordinuje a kontrolujeme ich. Dozeráme na na všetky práce, lebo ide samozrejme o našu vizitku, ale tým ládom klientomi ušetríme kopu času a vrások…

Versatile.cz
Rekonštrukcia hygienického zázemia v tradičnom byte v pražských Vinohradoch mala zásadne zlepšiť komfort jeho užívania. Zo súčasnej nevyhovujúcej kúpeľne, oddeleného WC a svoch technických miestností vznikli dve nové kúpeľne a jedna technická miestnosť. | Foto: Tomáš Vlach

Jeden z najčastejších problémov, ktoré ľudia riešia, je veľkosť ich bytu. Existujú nejaké univerzálne riešenia, ako sa vyhrať i na malom priestore?

Samozrejme, že i z malého bytu, je možné vykúzliť čarovné miesto. Ideálnym riešením je vybavenie bytu, ktoré sa dá jednoducho sklopiť, alebo schovať. Pocit z priestoru môžeme tiež znásobiť za pomoci farieb a ich vzájomného ladenia. Svetlejšie a menej sýte odtiene priestor pocitovo zväčšia. Sáýte farby by som v tomto prípade určite vynechal, hlavne čo sa stropu týka. Farby odporúčam použiť hlavne na doplnky a na menšie plochy a to z toho dôvodu, že majú tendenciu sa skôr opozerať.

Dá sa povedať, že v menších priestoroch vo všeobecnosti platí heslo „menej je viac“. Malé priestory vyžadujú menej nábytku a je nutné ho usporiadať tak, aby sme si v byte pri rôznych činnostiach neprekážali. Niektoré časti bytu, napr. pracovný kút, nepotrebujeme mať k dispozícii počas celého dňa a zároveň, keď pracujeme, automaticky tým vylučujeme iné možné aktivity (napr. sledovanie televízie, či varenie). Preto je teda možné využívať multifunkčne jeden priestor na niekoľko, prakticky zorganizovaných aktivít a činností.

Versatile.cz
Kuchynskému kútu dominuje drevený podhľad z rovnakého materiálu, aký bol použitý i na pracovnej doske.| Foto: Tomáš Vlach

OPÝTAJTE SA ARCHITEKTA

Svoje otázky ohľadom svojho bývania a zmien v interiéri môžete od dnešného dňa posielať na mailovú adresu architekt@bonami.sk. No zároveň v piatok 6.5.2016 bude Ing. arch Daniel Pružina na vaše otázky odpovedať i online, keď bude k dispozícii na chate, ktorý jednoducho nájdete na našich stránkach – www.bonami.sk

Daniel veľmi rád zodpovie na všetky témy týkajúce sa interiérov a rekonštrukcií. Tu je pár bodov, o ktoré sa pri svojich otázkach môžete oprieť:

  • Umiestnenie jednotlivých miestností v dispozícii bytu, ich náväznosť a orientácia k svetovým stranám
  • Logické riešenie rozmiestnenia kuchyne, kúpelne, či obývacej izby
  • Používanie farieb v interiéroch a ich kombinácie, používanie prírodných materiálov (drevo, kameň)
  • Ako na podlahu – klady a zápory rôznych tipov podláh a ich vlastnosti

A ak by ste mali záujem dozvedieť sa v medzičase o aktivitách a projektoch architektonického štúdia Versatile dozvedieť viac, pozrite sa priamo na ich webové stránky.

Leave A Reply

Navigate