Architektka Lucia Ortutová vám znova poradí online!

Lucia Ortutová opäť zavíta na Bonami! Nechajte si poradiť a pýtajte sa jej na čokoľvek ohľadom malých premien, použitia svetiel a celkového zútulňovania domácnosti (nielen) na Vianoce. Ku krajšiemu domovu vám Ing. arch. Ortutová pomôže už v utorok 13.12. A na čo sa môžete pýtať? Inšpirujte sa témami nižšie!

S masívnou knižnicou dobre kontrastujú farebné obaly kníh a biele stoličky. Zdroj: Biano
S masívnou knižnicou dobre kontrastujú farebné obaly kníh a biele stoličky. Zdroj: Biano

1. Kombinovanie nábytku a dekorácií
Zariaďujete si svoje prvé bývanie alebo potrebujete reštart? A čím vlastne začať – väčšou pohovkou alebo výrazným vzorovaným vankúšom? Určite by ste mali vedieť, ktoré sú kľúčové kúsky vo vašej domácnosti. Tie položia miestnosti pevný základ, na ktorom sa dá stavať. Takým kúskom je práve posteľ, stôl, pohovka alebo komoda.

Keďže je nábytok finančne náročnejší, mal by byť vyberaný s rozmyslom a myšlienkou, že ho budete mať doma na dlhé roky. Kúsky preto vyberajte v štýle, ktorý je vám najbližší.  To však neznamená, že v rovnakom dekóre by mali byť aj menšie doplnky a dekorácie. Odvážte sa vintage, industriál alebo moderný plast. A povolené sú aj odvážnejšie farby a pútavé vzory. Ako všetky prvky skombinovať vám poradí Ing. arch. Ortutová už budúci utorok.

Veľké aj malé kúsky v úplnej harmónii. Zdroj: Biano
Veľké aj malé kúsky v úplnej harmónii. Zdroj: Biano

2. Hlavné vs. vedľajšie osvetlenie
Tiež nechávate svetlá ako poslednú položku pri vybavovaní bytu? Aby ste predišli sklamaniu a poškodenému zraku, odporúčame dôkladné plánovanie. Prejdite sa každou miestnosťou napíšte si, čo v nej budete robiť. Uvidíte, že napríklad v obývačke sa stretáva hneď niekoľko činností naraz. Potrebujete stropné svetlo, keď sa v miestnosti nachádza celá rodina, stolovú lampu na pracovný stôl a tiež svietidlo na čítanie či iné slabšie svetlo, ktoré plní zároveň dekoračnú funkciu. Na našom online chate sa dozviete ako ich všetky skombinovať, aby sa vám spokojne bývalo.

Rôzne svetelné zdroje pre všetky vaše potreby. Zdroj: Biano
Rôzne svetelné zdroje pre všetky vaše potreby. Zdroj: Biano

3. Premena domova pomocou dekorácií
Ak sa nechystáte na nákup veľkých kusov nábytku, domov si môžete osviežiť aj malými detailami. Skúste použiť väčšiu tácku či podnos ako základ na polici alebo komode. Položte naňho fotku, sviečku, obľúbený parfém a pokojne aj knihu. Nové zátišie je na svete!

Trochu dramatickosti vám pomôže vyčarovať aj obyčajná stolička. Nájdite dlhšiu prázdnu stenu postavte k nej stoličku a vedľa nej menšiu komodu. Do nej dáte knihy, zopár dekorácií a nad ňu zavesíte obrazy či zrkadlo. Nečakane využitý priestor zaujme každého.

Potrebujete zmenu? Začnite malými detailami! Zdroj: Biano
Potrebujete zmenu? Začnite malými detailami! Zdroj: Biano

4. Zútulnenie domova na Vianoce
Miesto na stromček už máte dávno vybraté, ale dokonalú sviatočnú atmosféru navodíte aj pomocou ďalších jednoduchých zmien. Vyberte si v domácnosti pár okien a postavte do nich LED svietniky alebo na nich nalepte nálepky. Noblesu dodáte ľahko aj zaneprázdnenej jedálenskej časti a kuchyni. Vyberte vyššiu vázu a dajte do nej voňavé ihličie alebo výraznú umelú kvetinu. Klasický porcelán a sklo tiež nahraďte za pár kľúčových kúskov so vzormi a farbami – všetky vaše pokrmy budú chutiť ešte lepšie a vy sa s jedením prestanete ponáhľať!

vianoce clanok
Tešíte sa na zdobenie? Začnite nálepkami na skrini či okne! Zdroj: Bonami

Kedy a ako môžete Lucii Ortutovej položiť svoju otázku vy?
V stredu 14.12. na online chate Bonami.sk a to celé štyri hodiny od 9:00 do 13:00.

Leave A Reply

Navigate