Ako si zariadiť malý byt: ušetrite miesto s rozkladacou pohovkou a rohovým nábytkom

Malé byty ponúkajú výhody, o ktorých ste netušili a s nástupom minimalizmu začínajú byť dokonca novým trendom. Ako sa hovorí, v jednoduchosti je krása. Vďaka malým priestorom sa možno zvládnete odľahčiť od zbytočností, ktoré pohlcujú vaše skrine aj život. Ak sa však žiadnych svojich vecí zbavovať nechcete, ukážeme vám, ako im v novom byte nájsť svoje miesto. Spoločne sa pozrieme na to, ako vám rozkladacie pohovky, rohový nábytok a ďalší pomocníci pomôžu vyriešiť nedostatok priestoru raz a navždy.

Aký nábytok sa hodí do malého bytu:

  • rozkladacie pohovky
  • rohový nábytok
  • sťahovateľné stolíky a stoličky
  • poschodové postele a vyvýšené postele
  • posteľ s výsuvným lôžkom
  • nábytok s nízkou hĺbkou a vyšší nábytok

Pohodlná rozkladacia pohovka nahradí posteľ

Malý priestor zbytočne nezaťažujte masívnymi kusmi nábytku. Veľká sedačka v tvare U vám neurobí tú najlepšiu službu. Kúpte si namiesto nej dvoj alebo trojmiestnu pohovku. Ak potrebujete usadiť viac ľudí, skvele sa vám budú hodiť taburetky a sedacie pufy. Pri výbere berte tiež do úvahy tvar izby. Do štvorcovej miestnosti sa hodí rovná pohovka, zatiaľ čo na úzku obdĺžnikovú miestnosť využijete pohovku v tvare L. Robustné sedačky s veľkými opierkami môžu zabiť priestor fyzicky aj opticky. Podrúčky sa pritom dajú ľahko nahradiť niekoľkými vankúšmi.

Bonamit tip: Výber pohovky: nedajte na prvý pohľad a dbajte na kvalitu

Pokiaľ do bytu nedostanete sedačku aj posteľ, rozkladacia pohovka je ideálnym riešením. Pohovku večer rozložíte a máte z nej kvalitné lôžko, ktoré ráno zasa ľahko zložíte. Pri výbere myslite na svoj chrbát a kúpte si rozkladaciu pohovku s kvalitným matracom. Značka Karup vymýšľa minimalistické pohovky a komody presne na mieru malým bytom a robí z nich útulné domovy.

Do malého bytu kúpte rozkladaciu pohovku, ktorá pohodlne nahradí posteľ na spanie.

Malé byty milujú rohový nábytok

Pri plánovaní úložných priestorov budete niekedy bojovať o každý centimeter. Vaša nová mantra znie: škoda každého rohu, ktorý zostane prázdny. Jeho potenciál býva často nevyužitý. Výrobcovia nábytku a bytových doplnkov to dobre vedia, a tak dnes zoženiete štýlové rohové police, skrinky a ďalšie praktické kúsky. Tie sa budú hodiť obzvlášť v kuchyni a kúpeľni, kde nie je miesta nazvyš. Rohové stojany a police ľahko pripevníte na stenu bez nutnosti vŕtania a čistiace prostriedky vám tak nezaberú miesto na zemi. Do obývačky umiestnite rohové knižnice a police, kam vystavíte knihy, vázy a dekorácie.

Malú pracovňu vytvoríte pomocou rohového stola. S ním získate väčšiu pracovnú dosku a zároveň ušetríte miesto. Nad stôl zaveste rohové police a schovajte do nich všetky šanóny a písacie potreby. Prázdny kút môžete využiť aj ako ďalší priestor na sedenie. Váš hosť sa uvelebí do rohového kresla. K jedálenskému stolu by sa vám mohla hodiť rohová lavica, ktorou prípadne rozdelíte priestor medzi kuchyňou a obývačkou.

Stohovateľné stoličky: všetky za jednu, jedna za všetky

Možno ste o nich nepočuli, ale určite už ste ich niekde videli. Reč je o šikovnej sade stoličiek alebo stolíkov, ktoré ľahko naskladáte na seba. Vďaka tomu zvládnete v malej miestnosti usadiť všetkých svojich priateľov. A keď večierok skončí, stolíky a stoličky zložíte do jedného štýlového kúsku.

Tri odkladacie stoličky značky Rafevi Hansel ľahko zložíte do seba.

Poschodové postele a vyvýšené postele

S malým priestorom budete najviac bojovať v detskej izbičke. Deti sa rozhodne žiadne svoje hračky nevzdajú. Skvelým pomocníkom vám bude značka Flexa, ktorá detský nábytok vyrába s ohľadom na bezpečnosť a úsporu miesta.

Ak máte vyššie stropy, s pokojným srdcom stavte na poschodové postele. Možno si na ne spomínate zo svojho detstva. Poschodové postele prešli veľkou premenou a dnes sú nielen pekné na pohľad, ale hlavne bezpečné. Samozrejmosťou sú zábrany, na ktoré dieťa narazí pri dobrodružných snoch, ale aj schodíky či rebríky pre bezpečné lezenie. Ďalšou možnosťou sú vyvýšené postele, vďaka ktorým v spodnej časti získate voľný priestor na písací stôl, či kútik na hranie.

Poschodová posteľ deťom poskytne dostatok súkromia aj miesta na hranie.

Posteľ s výsuvným lôžkom pre nočné prespávanie

Prídete občas domov a nájdete tam viac detí, než naozaj máte? Školáci si často nosia svojich kamarátov do izby a celodenné hranie sa môže pretiahnuť až na nočné prespávanie. Pre takéto príležitosti sa vám bude hodiť posteľ s výsuvným lôžkom. Zo spodnej zásuvky jednoducho vykúzlite ďalšiu posteľ, na ktorej kamarát vášho dieťaťa pohodlne prespí. Takúto možnosť využijete aj pri návšteve babičky, ktorá sa od vnúčaťa rovnako nechce odtrhnúť. Teraz môže namiesto gauča prespať v jeho izbičke a na dobrú noc mu povedať peknú rozprávku.

Nábytok s nízkou hĺbkou udrží v byte poriadok

Vytvorte úložné priestory všade, kde to len bude možné. I keď budete mať k dispozícii len pár centimetrov. Nábytok s nízkou hĺbkou ukryje drobnosti, ktoré by sa inak povaľovali vonku. Navyše nezaberie veľa miesta, a keď bude mať rovnakú farbu ako steny miestnosti, ani si ho nevšimnete. Snažte sa čo najviac vecí uskladniť do výšky. Zaveste skrinky aj tam, kam bežne nedosiahnete. Napríklad nad dvere. Uložte sem sezónne veci, ako stan či korčule, ktoré nepoužívate tak často. Vďaka schodíkom sa k nim ľahko dostanete.

Tak a je to. Teraz už pre vás zariaďovanie menšieho bytu nebude žiadny problém. Vyberte si rozkladaciu pohovku a rohový nábytok, kým máte všetky naše tipy v hlave. Uvidíte, ako správna posteľ či pohovka premení vaše menšie priestory na nepoznanie.

Leave A Reply

Navigate