Ako vybrať sedačku, ktorá vám sadne?

Kvalitná, ergonomická a lahodiaca vášmu interiéru. To sú hlavné atribúty, ktoré hladáme, keď vyberáme tú správnu sedačku pre náš interiér. Ale ako poznáme, že je to naozaj tá pravá? I nám to niekedy robilo problém, no po pár skúsenostiach sme prišli na triky, ktoré uľahčia výber sedačky už aj vám.

Základ toho, ako si v prvom rade peknú sedačku vybrať, sme vám už prezradili. Ide ale o to, aby nebola len pekná, ale aby vám vydržala a slúžila dlhé roky- Preto sme sa tentokrát sústredili na, podľa nás, dva dôležité aspekty, na ktoré by ste pri výbere sedačky, či pohovky rozhodne nemali zabudnúť.

sedačka
Foto: Innovation

Čo je to Martindale a prečo by vás táto hodnota mala zaujímať?

Martindale je najpoužívanejšia metóda l testovaniu odolnosti látky proti oderu. Jedná sa o medzinárodne uznávaný test, ktorý vykonáva prístroj zvaný Martindale. Podstata testu spočíva v plošnom odieraní dvoch textilných materiálov – testovanej látky a špeciálnej látky, ktorá je určená len pre tieto, testovacie účely. Často ňou býva napr. česaná vlna.

Testovaná látka sa kontroluje po každých 1000 cykloch a akonáhle sa pretrhnú prvé dve vlákna alebo sú na nej badateľné viditeľné zmeny, test sa zastaví a následne sa tkanina zaradí do niektorej z kategórií, ktoré určujú jej využitie.

10 000 a menej – dekoratívne látky, používajú sa často na vankúše a textilné doplnky

10 000 – 15 000 – vhodné pre nenáročné a občasné využívanie v domácnosti

15 000 – 25 000 – na každodenné využívanie v domácnosti. Tieto látky by sa ale nemali používať na polohovateľný nábytok, kvôli zvýšenej záťaži.

25 000 – 30 000 – vhodné pre náročnejšie využitie v domácnosti. a pre nábytok, ktorý bdue čeliť vyššej záťaži každodenného využitia

viac ako 30 000 – tieto látky sú určené pre komerčné a veľmi náročné využitie v domácnosti, pretože znesú naozaj veľkú záťaž

sedačka
Foto: Innovation
sedačka
Foto: Innovation

Ale pozor! Odolnosť voči oderom nie je jediným kritériom pri výbere látky pre sedací nábytok. Rovnako dôležité sú i parametre odolnosti látky proti tvorbe žmolkov, horľavosť alebo stálosť farieb. Samotný Martindale preto neznamená, že látka bude odolná voči všetkému. Napríklad také mačacie alebo psie pazúriky si vedia poradiť i stou najkvalitnejšou látkou!

sedačka
Foto: Innovation

Pohodlné sedenie a žiadny boľavý chrbát

Pri výbere sedačky hrá veľmi dôležitú úlohu i ergonómia nábytku. Tá sa zakladá hlavne na fyzických dispozíciách ľudí v tej ktorej oblasti. Ergonomické požiadavky sú preto pre Európanov trošku odlišné od tých, ktoré sú dôležité napríklad vo východnej Ázii a to preto, že ľudia sú tam vo všeobecnosti nižší.

Pri výbere sedacieho nábytku sa zamerajte nielen na jeho celkové rozmery, ale tiež na výšku a hĺbku sedenia, na plochu sedadla a sklon operadiel. Verte, či nie, i tieto faktory majú vplyv na to ako sa vám na sedačke sedí a ako sa na nej cítite.

A práve výška sedu je snáď tým najdôležitejším parametrom ovplyvňujúcim pohodlie nábytku. Iná je samozrejme u kresiel, u sedačiek a u stoličiek. Rôzna výška vyplýva predovšetkým z odlišných polôh a spôsobov sedenia. U sedačiek je optimálna výška sedu od 38 cm do 43 cm a u stoličiek od 44 cm do 46 cm. Čo sa ale stane, ak sedačke nebude mať vyhovujúcu výšku sedu? Ak táto bude nízka, bude sa z nej zle vstávať a tiež sa bude na ňu nepohodlne usádzať. Ak bude naopak príliš vysoká, bude vás tlačiť na spodnej strane stehien a tým brániť správnemu prekrveniu vašich nôh.

Z hľadiska hygieny a správnej cirkulácie vzduchu je lepšie zvoliť sedačku na nožičkách. Dajte si ale pozor, aby mala ýšku nožičiek minimálne 11 cm – jednoducho kvoli vysávačom. Takže či sa to zdá, alebo nie, i takéto, zdanlivo nepodstatné veci, majú veľký vplyv na funkčnosť dizajnu a tým i na vašu spokojnosť.

sedačka
Foto: Innovation

A kde si môžete byť istí, že nájdete tú vysnívaú sedačku práve pre vás? Skúste práve Bonami a nebojte sa toho! Budete môcť v kľude listovať našimi kampaňami, porovnávať modely, ceny a farby a v teple domova si všetko aj rovno pomerať. A nakoniec vám sedačku ešte bez problémov dovezieme až domov! No ak sa vám predsa len nebude páčiť, alebo nebudete spokojní, môžete ju bez platne znvou vrátiť a začať s hľadaním od znova… Nech už bude postup akýkoľvek, neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať s akýmikoľvek otázkami, ktoré by ste mohli mať.

Leave A Reply

Navigate