Jarná zľava 15 % s kódom APRIL15 predĺžená | Ušetrite ešte dnes →
Mid Season Sale | Ušetrite až 50 % →
5 € pre vás RegistráciaPrihlásenieKošíkMenu

Ako vybrať pohovku

Perfektnú pohovku dnes už hravo vyberiete z pohodlia domova online. Stačí sa zamerať na tie správne kritériá, ako sú veľkosť, materiál čalúnenia a starostlivosť. Pohodlne sa usaďte na svojej starej pohovke a užite si posledné spoločné chvíľky. My vám zatiaľ poradíme, ako si vybrať novú bez starostí a zbytočného míňania. Pohovku vám navyše vynesieme až do bytu a keď si s ňou náhodou nesadnete, jednoducho si ju odvezieme späť.

Pomôžeme vám s výberom pohovky - Bonami

1. Veľkosť pohovky: najdôležitejší parameter pri výbere

Než sa pustíte do výberu, poriadne si premerajte miesto, ktoré máte na pohovku k dispozícii. Odmeraný priestor obložte novinami, aby ste si lepšie predstavili, koľko miesta pohovka reálne zaberie.

Ak počítate s rozkladacou pohovkou, vezmite do úvahy aj priestor na rozloženie lôžka. Uistite sa, že v okolí pohovky sa budú dať otvoriť všetky zásuvky a dvierka skriniek.

Príliš veľká pohovka uberá malej miestnosti na vzdušnosti, naopak príliš malá sa vo veľkom priestore zbytočne stratí.

Veľkosť pohovky

Ako je to s počtom miest pre sedenie?

Pohovku vyberajte pre seba a členov svojej rodiny. Pre početnú rodinu, ktorá rada trávi večery hraním hier, sa bude hodiť šesťmiestna alebo dokonca modulová pohovka, ktorá sa dá postupne zväčšovať o jednotlivé časti. Pre mladý pár do menšieho bytu zase postačí dvojmiestna pohovka.

S prípadnými návštevami si nerobte starosti. Počet miest na sedenie ľahko navýšite s pomocou kresiel, taburetiek alebo pufov a sedacích vakov.

Jedno miesto by malo byť minimálne 55 cm

Zrejme vám hneď napadne, že logicky pohovka s 2 vankúšmi je dvojmiestna a mnoho predajcov sa týmto naozaj riadi. Lenže takýto spôsob vždy nemusí zohľadňovať vaše pohodlie. Predstavte si napríklad rohovú pohovku, v ktorej rohu máte menej miesta na sedenie a navyše si nemôžete pohodlne oprieť nohy.

Preto považujeme za jedno sedadlo miesto, kde sa pohodlne usadí a oprie jedna osoba. Také miesto musí mať aspoň 55 cm a roh sedačky či široké podrúčky doň nepočítame.

Rohové pohovky a ich prednosti

Malé byty, kde sa bojuje o každý centimeter štvorcový, potrebujú múdre riešenia. Okrem rohového nábytku a nábytku s nižšou hĺbkou sú to aj rohové pohovky, ktoré vám ušetria miesto.

Je to ľavý roh po mojej ľavej alebo...?

Ako nám tie rohy niekedy zvládnu zamotať hlavu. My našim zákazníkom radíme vnímať strany rohu iba ako odporúčanie. Všeobecne platí, že ak je ležadlo na ľavej strane, je vhodnejšie do ľavého rohu a naopak. Riadiť sa tým ale vôbec nemusíte. Pohovka sa nemusí vždy krčiť v kúte a dá sa krásne využiť ako optický predel medzi miestnosťami. Niektoré pohovky majú variabilné rohy, ktoré môžete použiť na ľavú aj pravú stranu, niektoré majú roh pevne daný a niektoré tvoria tvar do písmena U. Nezabudnite si pred kúpou zistiť, ako je na tom vaša budúca pohovka.

2. Materiál čalúnenia

Čalúnenie nie je len estetická záležitosť. V podstate platí, že akú kvalitnú povrchovú úpravu vyberiete, tak dlho vám pohovka vydrží. Najčastejšie sa stretnete s pohovkami z textilu a s pohovkami s koženým vzhľadom.
Ukážka materiálov čalúnenia pohovky

Textil

  • Ľahká starostlivosť
  • Cenová dostupnosť
  • Nespočetné množstvo farebných verzií, tvarov a veľkostí

Polyester

Praktický materiál, obľúbený pre svoju ľahkú údržbu a dlhú výdrž. V otázke výdrže prekoná aj bavlnené poťahy (viac v časti Hodnota Martindale). Polyester je takým chameleónom medzi textilom a môže na seba vziať akúkoľvek podobu (menčester, zamat, semiš...).

Menčester: Prúžky tkaniny pripomínajúce zamat. Menčester sa neustále vracia do módy a je obľúbený pre svoju zaujímavú textúru aj praktickosť.

Zamat: Dnes už sa kvôli vysokej cene nevyrába z hodvábu, ale syntetické vlákna hravo vyčaria zamatový efekt ako na pohľad, tak na dotyk. Skvele sa hodí do elegantného glamour či romantického štýlu. Dobrá správa pre majiteľov zvieracích miláčikov. Očká tkaniny sa nedajú vyťahať pazúrikmi.

Bavlna

Príjemná na dotyk, nižšia životnosť a časom stráca farebnosť.

Vlna

Odolná proti nečistotám, ekologická voľba, vyššia obstarávacia cena

Ľan

Prírodný, príjemný na dotyk, vyššia obstarávacia cena a nízka hodnota Martindale (odolnosť).

Kožený vzhľad

  • Drahšia obstarávacia cena
  • Dlhá životnosť
  • Nutná precízna starostlivosť o pohovku
Koženú pohovku nekúpite za pár eur, ale určite vám bude slúžiť dlhé roky. Jej nadčasový vzhľad ustojí každú zmenu vašej obývačky, rovnako ako škvrny od vína či kečupu. Dnes na trhu objavíte aj najrôznejšie alternatívy kože, ktoré rozhodne stoja za povšimnutie.

Pravá koža

Je veľmi odolná, uchováva si svoj vzhľad a dodáva interiéru určité čaro a prestíž. Pri správnej starostlivosti vydrží až desiatky rokov. Stačí 1x za rok použiť špeciálny prípravok a 2x až 4x ročne impregnovať. Zle znáša slnečné žiarenie a vadí jej teplo, preto pohovku neumiestňujte na slnečné miesto, k radiátoru alebo ku krbu. Nie je príliš vhodná pre domácich miláčikov a treba počítať s vyššou obstarávacou cenou.

Recyklovaná koža

70 - 80 % pravej rozomletej ​​kože spojenej s polyesterom. Pocit kože zostáva na pohľad i dotyk, navyše je vďaka recyklácii ekologickejšou voľbou a zaobstaráte ju za príjemnejšie cenu. Nájdete ju pod imitáciou kože.

Umelá koža / vegánska koža / koženka

Lacnejšia alternatíva kože, ľahká údržba, nízka výdrž (časom je potrebné počítať s popraskaním či olúpaním).

3. Konštrukcia pohovky

Práve táto položka býva na celej pohovke najdrahšia, pretože zaisťuje odolnosť a výdrž gauča. Pohovky s masívnou konštrukciou stoja viac peňazí, ale za to sú odolnejšie a zvládnu vyššiu záťaž aj sťahovanie. Rozkladacie pohovky sú všeobecne viac namáhané, a preto vyberajte tie s pevnou konštrukciou z tvrdšieho dreva (napríklad dub, ktorý je odolnejší ako borovica). Pridané materiály môžu byť z drevotriesky, pri boku opierky alebo úložnom priestore to nemá na nič vplyv.

K tým o niečo menej odolným patrí konštrukcia z plastu či drevotriesky, ale na druhú stranu sa budú ľahšie prenášať a budú lacnejšie. Pohovka s plastovou konštrukciou sa hodí do detskej izby. K najlacnejším variantom patrí plast a drevotrieska, ktoré vynikajú svojou životnosťou a dobre poslúžia v prvom či študentskom byte.

Ukážka konštrukcií pohovky

Hmotnosť a nosnosť

Hmotnosť, váha samotnej pohovky, sa pohybuje v rozmedzí 20 až 100 kg a táto informácia sa vám bude veľmi hodiť, ak napríklad plánujete vynášať pohovku do 6. poschodia sami.

Nosnosť udáva celkovú váhu (rovnomerne rozloženú), ktorú je schopná pohovka uniesť. Aby nebola pohovka zbytočne zaťažovaná a neznižovala sa tak jej životnosť, spočítajte si odhadom váhu všetkých členov domácnosti a nechajte si priestor aj na malú rezervu cca 20 %.

Bonami tip: nechajte si od nás pohovku vyniesť až domov a starosti s jej hmotnosťou nechajte na nás.

Hodnota Martindale

Toto záhadné slovíčko vám pomôže zistiť, ako veľmi je pohovka odolná proti oteru. Čím vyššie číslo, tým lepšie, ale to automaticky neznamená, že pohovky s nižším Martindale za nič nestoja.

  • Martindale 20 000 - 25 000 cyklov: vhodná pre malú rodinu a pre páry, ktoré pohovku využívajú denne.
  • Martindale 30 000 - 35 000 cyklov: vhodná pre rodiny s deťmi, spolubývanie so spoločnou obývacou izbou.
  • Martindale nad 35 000 cyklov: pre veľkú rodinu a často využívanú pohovku.
  • Martindale nad 50 000 cyklov: vhodné do kancelárií a hotelov.

Hodnota Martindale sa premieňa napríklad podľa typu poťahu pohovky. Najvyššiu hodnotu nájdete u kožených pohoviek a ďalej u čalúnení z polyesteru. Najnižšia je naopak u ľanových a bavlnených poťahov.

4. Funkcie a vlastnosti pohovky

Rozkladacie pohovky

Rozkladacia pohovka môže slúžiť ako dočasné lôžko pre návštevy, ale aj ako plnohodnotná náhrada postele. A v takom prípade sa rozhodne oplatí na nej nešetriť:

Pohovku musí hravo rozložiť jeden človek. Rozkladacích mechanizmov je hneď niekoľko, ale za ten najlepší považujeme vyklápací. Pod sedákmi umiestnený rošt s matracom vytiahnete zatiahnutím za tyč alebo textilné ucho. Konštrukcia je dôležitá. Po rozložení musí byť stabilná a nekývať sa.

rozkladacie pohovky
Ukážka rozkladacej pohovky

Pohovky s úložným priestorom

Hodia sa do menších bytov alebo pri nedostatku úložných priestorov. Niektoré pohovky disponujú opierkami, do ktorých sa dajú uložiť drobnosti, ako napríklad ovládač na televíziu. Iné pohovky v sebe môžu mať zabudované rôzne skrinky a poličky.
pohovky s úložným priestorom
Ukážka pohovky s úložným priestorom

Polohovacie pohovky

Pre čo najväčšie pohodlie disponujú tieto pohovky možnosťou polohovania ako v chrbte, tak napríklad aj v podrúčkach.
polohovacie pohovky
Ukážka polohovateľnej opierky

5. Dizajn a farba

Tu záleží predovšetkým na vašom vkuse a celkovom štýle miestnosti. Výrazná farba či vzor sa môžu stať štýlovou dominantou miestnosti, ale v kombinácii s ďalšími farbami a vzormi môžu napáchať zbytočný chaos.

Pri výbere farby vezmite do úvahy všetkých členov domácnosti, predovšetkým malé deti a domácich miláčikov. Na pohovke v stredne tmavých farbách sa vám lepšie podarí skryť všetky nečistoty. Svetlé farby zase krásne prevzdušnia a opticky zväčšia menšie miestnosti.

Scandi

Typické sú jemné zemité farby, pohovky sú vždy na dlhších nožičkách, oblé. Skvele sa hodia do moderných i prírodne ladených interiérov s nádychom Hygge.
Pohovka v scandi štýle

Glamour

Elegantné zamatové pohovky so striebornými či zlatými nožičkami, gombíkami a prešívaním
Pohovka v glamour štýle

Moderný

Typická praktickosť, jednoduché línie, ostré hrany, moderné materiály a minimum zdobenia. Táto pohovka bude dobre vyzerať v modernom interiéri, ale vďaka jej minimalistickému vzhľadu skvele zapadne aj do iných štýlov.
Pohovka v modernom štýle

Industriálny

Koža v kombinácii s kovom, prírodné a tmavé farby, neopracovaný surový vzhľad, skvele sa hodí k betónovým doplnkom.

Retro

V časoch bývalého režimu tvorili neoddeliteľnú súčasť každej domácnosti a dnes ich popularita opäť stúpa. Pokiaľ svoj interiér ladíte do štýlu mid-century, rozhodne vám doma nesmie chýbať. Spoznáte ju podľa typického zakrivenia nôh, oválnych sedačiek v retro farbách (zeleno-žltá...), drevených hranatých podrúčiek aj prešívania.

Rustikálny

Tradičné tvary, prešívanie, honosný vzhľad, často spojený s kožou. Typický je pre tento štýl typ pohovky Chesterfield. Hlboká pohovka viktoriánskeho štýlu vás uchváti svojou majestátnosťou a mohutnosťou. Sú pre ňu špecifické bacuľaté podrúčky, ktoré sú v rovnakej úrovni ako chrbtová opierka. Kožené či koženkové čalúnenie zdobia typické gombíky.
Pohovka v rustikálnom štýle

Romantický

Spoznáte ju podľa kvetinových vzorov, pastelových farieb a komplikovanejších zaoblených tvarov. Vyvoláva vo vás pocit, že ste sa ocitli na zámku či honosnom sídle. Skvele zapadne do štýlu provence.

6. Cena pohovky

Cena pohovky je zásadným faktorom pri výbere a mala by sa odvíjať od vašich predstáv a požiadaviek. Inak sa budete rozhodovať pri kúpe pohovky do študentského či prechodného bývania a inak pri zaobstarávaní pohovky do rodinného domu. Všeobecne môžeme ceny rozdeliť do 3 kategórií:

Základná

Pohovky do študentského bývania, do prvého bytu, pre občasné použitie na chalupu, dočasne do detskej izby atď. Od pohovky máme celkom jasné očakávania. Chceme si mať kam sadnúť a čo najviac ušetriť, pretože za pár rokov už pohovku nebudeme potrebovať. Preto nie je tak dôležitá konštrukcia ani kvalita materiálu.

Stredná

Od tejto pohovky očakávame, že nám nejakú dobu vydrží, že bude pohodlná a bude sa v interiéri dobre vynímať. Mali by sme už viac hľadieť na konštrukciu, materiál, funkcie a celkový vzhľad. Výhodou týchto stredne kvalitných pohoviek je skvelý pomer kvalita vs. cena. Pohovka nám nevydrží celý život, ale to je v poriadku, pretože štýly a vkus sa mení, a tak môžeme časom zaobstarať zaujímavejšiu pohovku za dostupnú cenu.

Vysoká

Pohovku kupujeme s jasným očakávaním, že nám vydrží desiatky rokov, alebo stojíme o naozaj luxusný dizajnový kúsok s precíznym spracovaním, často z pravej kože a masívnou konštrukciou.

7. Starostlivosť a údržba

Hoci neexistuje jedno univerzálne pravidlo, ako sa o pohovku starať, rozhodne platí, že správna starostlivosť predlžuje životnosť vašej pohovky.
Snímateľné poťahy
Veľmi uľahčujú údržbu vankúšov a polstrov. Časti pohovky stačí len vyzliecť a vyprať, prípadne doniesť do čistiarne. Pri čistení sa vždy držte pokynov výrobcu.
Čistiace prípravky
Každé čalúnenie vyžaduje iné prípravky a iný spôsob čistenia. O kožu je potrebné sa starať inak než o textil. Vždy si preto vopred zistite, aká starostlivosť je pre vašu pohovku najvhodnejšia.

Čistiť ručne alebo strojovo?

Všeobecne platí, že ručné čistenie nie je nikdy tak účinné ako to strojné a navyše s ním pri nesprávnom postupe môžete napáchať nemalé škody. Preto sa oplatí raz za čas zainvestovať do strojnej údržby, vďaka ktorej na pohovke nezostanú žiadne škvrny po čistiacom prostriedku. Prístroje si môžete prenajať, požičať alebo objednať profesionálne čistenie.
Ukážka čistenia pohovky

Bonami tipy na záver

Zamerajte sa na detail čalúnenia

Pri prezeraní fotografií pohoviek sa vždy pozrite na detail, aby ste si priblížili, ako bude konkrétne poťah vyzerať.
Detail čalúnenia pohovky podľa materiálu látky

Pohovku vám vynesieme a zmontujeme

Nechajte si od nás pohovku vyniesť až domov a starosti s jej hmotnosťou a zmontovaním nechajte na nás.