Ako vybrať a vyčistiť kusový koberec

Interiérové trendy vravia áno kusovým kobercom. Ich praktické vlastnosti zostávajú, ale ponuka dizajnov pribúda každým dňom. Ako sa v tak veľkom množstve kobercov vyznať a ktorý zvoliť do obývačky, jedálne alebo detskej izby? Preskúmajte s nami kobercový svet a prídite na to, ako zatočiť s čistením škvŕn nielen od vína.

 1. Materiály: Umelé versus prírodné vlákno
 2. Výhody kusových kobercov
 3. Umiestnenie v interiéri
 4. Zaujímavé vlastnosti niektorých kobercov
 5. Tipy a triky, ako vyčistiť koberec

Výber koberca: umelé alebo prírodné vlákno?

Koberce z umelých vlákien

Lacné koberce z polypropylénu, polyakrylu a polyesteru odporúčame skôr do prechodného alebo študentského bývania. Neočakávajte od nich dlhú životnosť, no sú cenovo dostupné a majú veľa užitočných vlastností. Bývajú antistatické, ľahké a tvarovo stále.

Špeciálnu kategóriu tvoria tzv. záťažové koberce, ktoré sú tiež zo syntetických (polyamidových) vlákien. Tie sú ale viac odolnejšie a pružnejšie. Najväčšiu službu urobia v kanceláriách a rušnej domácnosti s deťmi alebo domácimi miláčikmi.

Koberce z prírodných vlákien

Koberce z prírodných vlákien nemajú konkurenciu. Vyrábajú sa z vlny a bavlny, konope, sisalu (textílne vlákno z agáve), morskej trávy či kokosového vlákna. Majú najlepšie izolačné vlastnosti a sú odolné proti znečisteniu. Je nutné podotknúť, že chôdza naboso po koberci z prírodného vlákna je terapiou pre dušu, na ktorú si vytvoríte (ne)zdravú závislosť.

Koberec z vlny má hrejivý efekt.
Za prírodné vlákno si síce priplatíte, ale prechádzka po takomto koberci je terapiou pre dušu.

Aké sú výhody kusového koberca?

 • Zlepšuje akustiku v priestore, kde mnohých trápi ozvena.
 • Cenovo dostupný spôsob ako dosiahnuť útulné bývanie a definovať štyl miestnosti.
 • V interiéri udrží až 25 % tepla, čo vám zníži náklady na kúrenie.
 • Protišmyková úprava zabraňuje nehodám, čo ocenia ako rodičia detí, tak seniori.
 • Neradi utierate podlahu? Koberec je perfektným riešením.
 • Pohlcuje pach aj prach, ktorý by inak poletoval vo vzduchu.

Ktorý koberec kam vybrať a kam umiestniť

Pokiaľ bude plniť iba dekoratívnu úlohu, môžete koberec umiestniť kamkoľvek, kde to dobre vyzerá. Ak chcete využiť jeho potenciál na maximum, riaďte sa nasledujúcimi tipmi.

Koberec guľatý, obdĺžnikový alebo štvorcový?

V atypicky riešených miestnostiach sú guľaté koberce vrele vítané. Priestor opticky zjednotia a harmonizujú. Tvar kruhu alebo oválu sa skvele hodí aj pod guľatý jedálenský alebo konferenčný stôl. Naopak obdĺžnikový nábytok a guľatý koberec nejdú príliš dohromady.

Štvorcové koberce alebo obdĺžnikové behúne sa zabývajú takmer všade. Behúne sú perfektné do úzkych miestností ako je chodba alebo predsieň, ale pokojne ich môžete umiestniť aj pozdĺžne postele. Cieľom je docieliť symetriu, či už dáte prednosť ktorémukoľvek tvaru koberca.

Koberec do obývacej izby

Koberec umiestnite pred sedačku, aby ste si za chladných večerov zahriali nohy. Vyhnite sa blízkosti kúrenia, pretože koberec pohltí väčšiu časť tepla a ďalej do miestnosti už prúdiť nebude. Navyše to škodí aj kobercovým vláknam, ktoré môžu začať blednúť. A ako veľký koberec do obývacej izby zvoliť? Ideálne tak veľký, aby pokryl väčšinu podlahy v miestnosti. Koberce zvyšujú pocitovú teplotu až o 4 °C, takže vaše chodidlá budú konečne v teple.

Koberec do jedálne a kuchyne

Miestnosť, kde sa varí a kde sa stretáva celá rodina musí vyžarovať rovnakým pohodlím ako obývacia izba. Od koberca do kuchyne je ale potrebné chcieť úplne iné vlastnosti. Ideálne sú koberce s krátkym vlasom, z ktorých sa budú škvrny aj otrusinky ľahšie odstraňovať. Ďalšou možnosťou je zaobstaranie si kobercov, ktoré môžete prať v práčke, napríklad od značky Universal.

Ak bude navyše aj obojstranný, máte o starosť menej, keď sa vám zrovna nebude chcieť upratovať. Do jedálne si vyberte koberec dostatočne veľký, aby sa na neho vošli tiež jedálenské stoličky odsunuté od stola. Mal by byť hladký, aby sa po ňom stoličky ľahšie posúvali.

Koberec do detskej izby

Bezpečnosť na prvom mieste platí nielen pre detský nábytok, ale tiež pre detské koberce. Rozkošné farby a motívy vedia udrieť na citlivú strunu nejedného rodiča, ale nedajte len na vzhľad. Pre svoje deti vyberte koberec, ktorý je protišmykový. Vyhnete sa tak nehodám pri hre na policajtov a zlodejov.

Detské koberce so zvieracími motívmi sú veľa obľúbené.
Rozkošné motívy zútulnia detskú izbičku, ale oslovia len menšie deti.

Pred nákupom si ujasnite, či dáte prednosť nadčasovému dizajnu, ktorý svedčí izbičkám detí aj tínedžerov alebo rozkošným motívom pre najmenšie deti. V prvom prípade sa nebojte investovať do koberca z vlny. V druhom prípade bude stačiť detský nylonový koberec, ktorý môžete za prírodné vlákno vymeniť neskôr.

Ďalšie tipy podľa čoho vybrať koberec

Výška vlasu koberca

Čím vyšší vlas, tým hustejší a viac okrasný koberec bude. Okrem vás taký kusový koberec ocenia aj domáci miláčikovia. Pokiaľ ale nechcete riešiť ako dostať zvieraciu srsť z koberca, dajte prednosť kratšiemu vlasu. Vysávanie bude o poznanie jednoduchšie.

Koberce so superschopnosťami

Protišmykovou úpravou to nekončí. Od kusového koberca môžete chcieť ešte viac, ako vás možno napadne. Tepelná fixácia Heat-set dodáva kobercu sýtejšie farby a vyššiu odolnosť. Vlákna sú hustejšie a na dotyk nesmierne príjemné. Frisé ide ešte o úroveň vyššie. Technológia otočí vlákno tak, že je koberec ešte odolnejší a krajší na pohľad. Niekedy sa stretnete s kombináciou oboch technológií, no to už sa týka kobercov s vynikajúcimi vlastnosťami.

Farebné koberce sa super vlastnosťami sú trendy.
Zaujal vás koberec so superschopnosťami? Na Bonami ich nájdete napríklad pod značkou Universal.

Tipy a triky na čištenie koberca doma

Ako odstrániť zvieraciu srsť

Spôsobov je veľa, ale jeden je pracnejší ako druhý. Pokiaľ váš chlpáč neustále leží, je potrebné kúpiť vysávač s hlavicou a rotačnou kefou. Niet inej cesty.

Ako na špinu, víno a žuvačky

Detské špinavé stopy, škvrny od vína a žuvačky sa z koberca odstraňujú ťažko, ale ide to. Výborne fungujú babské rady, ktorých nájdete na internete naozaj veľa. Najlepšie pomáha kuchynská soľ, ktorá platí na škvrny všetkého druhu. Soľ nasypte na škvrnu, počkajte 15 minút (soľ medzitým nečistoty vstrebe) a potom koberec vysajte.

A čo žuvačka? Pod koberec umiestnite kocku ľadu, žuvačku nechajte stvrdnúť a potom to už pôjde. Na prípadné zbytky pomôže terpentín alebo lieh. Špeciálnym strašiakom kusových kobercov je červené víno. Keď vám behom bujarej konverzácie kvapne trochu na koberec, zmiešajte gél na pranie, lyžicu octu a dve šálky teplej (nie horúcej) vody.

Koberec je korením každého interiéru. Pomôže vám docieliť želaný efekt a to za pár eur. A navyše nielen vy, ale aj vaši hostia sa budú cítiť viac ako doma. Tak hurá po neho!

Leave A Reply

Navigate