Tiež sa sem tam pristihnete pri tom ako v časopisoch a katalógoch obdivujete tie dokonalé a harmonické interiéry? Aj vy by ste jeden taký chceli, ale neviete ako na to? My si ale myslíme, že to nie je až také zložité, ako to na prvý pohľad vyzerá! I váš domov môže byť šikovne vyriešený, praktický, moderný a ľahko udržiavateľný a to bez toho, aby vás to stálo tisícky eur. Architekt Daniel Pružina z pražského štúdia Versatile nám ukázal 7 najčastejších omylov v interiéroch, ktorých sa ľudia často dopúšťajú a ktoré ničia sen o dokonalom bývaní.
Omyl č. 1 – V interiéri, v ktorom prevažuje drevo, by sme sa nemali púšťať do farebných experimentov
Naopak, práve pastelovými farbami, akými sú napríklad tyrkysová, oranžová, žltá alebo modrá (samozrejme v ich decetnejších tónoch), dosiahnete príjemné oživenie, ktoré zútulní celý priestor. Siahnuť môžete i po bielej farbe, ktorá drevo krásne doplní, a je tiež vhodným riešením v prípade, keď si nie sme istí, či ďalší kúsok nábytku bude v rovnakom dekore, či farebnom odtieni.

Omyl č. 2 – Tapety, či výrazné farby stien, sú vhodným prvkom pre oživenie priestoru
Je nutné si uvedomiť, že tapeta sama o sebe je natoľko výrazným prvkom, že časom môže ľahko dôjsť k jej „opozeraniu sa“. Jej následná zmena ale vždy znamená pomerne veľký zásah do interiéru. Ak preto chcete neutrálny priestor niečím zvýrazniťm je vhodnejšie siahnuť po menších doplnkoch a ich farebných kombináciách. Vhodným riešením, na príklad do spálne, sú odtiene sivej na jednej strane, doplnené o obrázky v bielych rámoch na strane druhej. To všetko potom zakončené decentným závesom s farebnejším vzorom. Tým dosiahneme v interiéri živosť a v prípade, že sa nám daný dekor „opozerá“, jednoducho vymeníme záves a rámiky!

Omyl č. 3 – V obývacej miestnosti musí byť hlavne veľká sedacia súprava
Veľká sedačka sa často stáva absolútnou dominantou obývacieho priestoru. To samozrejme dáva logiku, lebo rodina má byť vždy pokope, ale z hľadiska priestorovej efektivity to nie je vždy to najvhodnejšie riešenie. Veľké sedačky dokážu totiž vytvoriť optickú disproporciu a všetky ostatné prvky v priestore prebijú. Miestnosti potom chýba tá žiadaná harmónia a vzdušnosť, ktorú tak často vídame v časopisoch o bývaní.
Preto je niekedy lepším riešením siahnuť po dvoch menších sedačkách, alebo po sedačke v kombinácii s pohodlným kreslom, pufom či taburetkou. Vždy je tiež dobré si reálny rozmer sedačky v plánovanom priestore vyznačiť na podlahe, aby sme v realite videli, koľko priestoru bude nakoniec zaberať a či vám nebude zavadzať.

Omyl č. 4 – Do malých priestorov sa nezmestí pracovný kútik
Ak potrebujete viac pracovného priestoru, najlepším riešením býva vysúvací stolík alebo skrinka, do ktorej skryjete počítač, šanóny a prípadne aj nástenku. Pracovný kútik vám tak nebude v miestnosti prekážať a anezaberie veľa miesta. A v prípade že ho budete potrebovať, tak ho jednoducho odkryjete.

Omyl č. 5 – Malá kúpeľňa je jednoducho malá a nedá sa s tým nič robiť
Je samozrejme jasné, že stiesnený priestor nedokáže poskytnúť toľko variánt riešení ako priestor väčší. Ale to neznamená, že nemôže byť plnohodnotný, estetický a pohodlný! Ak sa zamýšľate nad rekonštrukciou malej kúpelne, je vhodné uvažovať i nad tým, či by ste ju nemohli zväčšiť na úkor inej miestnosti, napríklad komory, toalety alebo chodby. Ak nie, tak je dobré pracovať s vhodným umiestnením sprchovacieho kútu, ktorý je vždy praktickejší než vaňa a to až do takej miery, že pri naozaj extrémne malých priestoroch môže pllocha sprchovacieho kútu tvoriť väčšinu priestoru kúpeľne.
Práve tak sú napríklad tvorené kúpeľne v severských krajinách, kde je to bežnou realitou. V tom prípade treba ale počítať s voľbou vhodných materiálov pre okolnú plochu a jej zariadenie, pretože tá bude prakticky vždy mokrá. Takýmto priestorom sa dá potom dobre pomôcť kvalitným odvetrávaním a vhodne rozmiesteným osvetlením.

Omyl č. 6 – Zrkadlo opticky zväčšuje priestor a nedá sa ním preto nič pokaziť
Zrkadlo je síce šikovným riešením pre malé priestory, pretože sa dokáže opticky pohrať s interiérom, no treba sa dobre zamyslieť nad jeho umiestnením. Môže totiž pôsobiť nepríjemne pri prechádzaní okolo neho a dokáže tiež pôsobiť mätúco, hlavne, ak ho nevhodne umiestnime do blízkosti schodov. Je dobré tiež myslieť na to, že pri dennom a aktívnom užívaní domácnosti viacerými osobami bude zrkadlo vyžadovať častejšiu údržbu.

Omyl č. 7 – Ak je kuchyňa s obývačkou spojená, musia byť zariadené v rovnakom štýle
Rovnaký štýl nie je nevyhnutný, dôležitejšie je ladenie materiálov a kombinácie farieb, pri čom ale ani tie nemusia byť identické! Práve naopak, je dobré mať kuchyňu a obývačku na prvý pohľad opticky oddelenú, čím sa nepotlačí veľkosť priestoru, no zároveň ostane príjemne rozdelený do dvoch rôznych zón.

8 komentárov
Dobré rady, myslím že zatiaľ mi to so zariaďovaním aj vychádza podľa toho 🙂
Sme radi, ak naše rady, aj keď veľmi všeobecné, dokážu akokoľvek pomôcť. Máte vy sám ešte nejaký trik, ako sa vyhnúť nepríjemnostiam pri zariaďovaní bývania a ako to urobiť čo najefektívnejšie?
Dobrý deň ☺ ja by som potrebovala poradiť, ideme totiž zriaďovať chodbu a obývačku a neviem ako to farebne zladiť čo najlepšie, nábytok bude zo zlatého dobu a biele steny, chcem sa opýtať,akej farby by sa nám tam hodil kameň, lebo ten by sme tam veľmi chceli do plniť na steny a možno aj tapetu. Ja som rozmýšľala nad sivou, ale zase sa bojím, že to moc zanikne na bielej stene a že to bude fádne. Ďakujem
Dobrý deň Alica! Ďakujeme za otázku. Len pre ujasnenie – chodba a obývačka sú nejakým spôsobom spojené? Akej farby a z akého materiálu bude podlaha? A ten vytúžený kameň by ste na steny chceli zakomponovať ako čo? Či len ako dekoratívny prvok?
Miestnosti sú oddelené stenou, dlažba ešte neviem akej bude farby a v obývačke bude asi zlatý dub podlaha, ako aj nábytok ☺kameň bude len na dekoráciu. Len by som chcela vedieť, aká farba sa najviac hodí k zlatému dubu 😊 akej farby by ste k zlatému dubu dali ten kameň , alebo farbu steny, tapetu a na chodbe bude tiež trochu kameňa a dlažbu by sme chceli farebne zladiť s tým kameňom. Ďakujem
Pokiaľ je teda chodba oddelená stenou, prípadne i dverami, môžeme sa farebne sústrediť len na obývačku, kde bude podlaha a nábytok zo zlatého dubu. Keďže jeho farba sama o sebe je veľmi výrazná a s inými farbami ťažšie kombinovateľná, zvolila by som steny čisto biele, čo by vám zjednodušilo i výber ďalších doplnkov a vaše bývanie by mohlo byť ladené do vzdušného škandinávkseho štýlu. A ak by ste predsa len chceli časť steny s kammenným obkladom ako dekoráciu, zvolila by som, v kombinácii s bielou stenou, menšie kamene v rôznych odtieňoch sivej, až špinavo hnedej, ako napríklad na tomto obrázku: http://files.lucca-umelykamen.cz/200090288-1402d14fae/obklad%20SW%20Classic%20luminta_2.jpg
Čo vy na to? Vedeli by ste si to predstaviť?
Dobrý deň ☺ veľmi pekne Vám ďakujem za radu, určite sa budeme tým inšpirovať . Viem si to tam živo predstaviť 😊a už sa teším na prerábku😉Ďakujem ešte raz. Alica
Nemáte samozrejme za čo, aj preto tu pre Vás sme 🙂 V každom prípade je to pomerne náročné si to predstaviť bez akejkoľvek vizualizácie, ale snáď už aspoň akú-takú predstavu máte. A keď bude rekonštrukcia finálne hotová, budeme len radi, ak nám pošlete fotky!