5 tipov ako vybrať tú správnu sedačku

Sedačka je jedným z najdôležitejších kusov nábytku. Býva dominantou celého interiéru a je miestom, kde obvykle trávime najviac voľného času. Väčšinou slúži viacerým ľuďom naraz a preto je dôležité, aby vyhovovala a sedela každému.

Ako ale vybrať práve takú sedačku? Ako vybrať tú správnu – kvalitnú a krásnu? Takú, ktorá vydrží dlhé roky a nebude nás nudiť? Takú, na ktorej sa bude pohodlne sedieť i ležať a ktorá nám nezničí chrbát? Dali sme pre vás dohromady 5 základných tipov, ako nájsť tú pravú, presne podľa vašich predstáv!

sedačka

1. Aký bude mať sedačka účel?

To je vôbec prvá otázka, ktorou sa treba pri výbere sedačky zaoberať. Hľadáte niečo pre celú vašu rodinu, alebo rozkladacie dvojlôžko pre návštevy s úložným priestorom? Alebo napríklad reprezentatívne sedenie do vašej kancelárie, či pracovne?

Ak bude sedačka slúžiť predovšetkým ako miesto na spoločné stretnutia s vašimi blízkymi, siahnite po sedacej súprave s viacerými plochami na sedenie. Zabezpečíte tak pohodlie a dostatok miesta i pre viac ľudí naraz. Na každého člena rodiny počítajte so sedacou plochou minimálne 50 cm.

Ak má naopak sedačke slúžiť i ako posteľ, zvoľte sedačku rozkladaciu, s kvalitnejším matracom, so šírkou aspoň 70 cm a dĺžkou rozkladacej plochy 195 cm.

2. Aký tvar by bol pre vás ideálny?

Pri výbere nábytku sa často nechávame ovplyvniť jeho vzhľadom a poslednými trendami. Tie sú síce tiež dôležité, ale nemali by sme podceňovať i praktický pohľad na vec – a s tým súvisí i tvar sedačky. V najobecnejšom zmysle slova rozdeľujeme sedačky na rohové a samostatné. Tie potom môžu byť rozkladacie, s úložným priestorom, s otomanom atď.

Každá z nich má svoje výhody a nevýhody, preto sa zase musíme zamyslieť nad účelom, ktorý očakávame, že naša nová sedačky splní. Keďže by mala slúžiť hlavne na odpočinok, odporúčame zvoliť hlavne takú, ktorá rešpektuje zdravé sedenie a pohodlné vstávanie. Aby sa vám dobre sedelo, ideálnou výškou sedadla od zeme je minimálne 40 cm, jeho hĺbka by potom mala byť 42 cm a jeho sklo maximálne 25°.

sedačka

sedačka Karup

3.Farebný neutrál, alebo trendy záležitosť?

U sedačky, ktorá vám má slúžiť niekoľko rokov, sa zamerajte skôr na klasickú eleganciu a nenechajte sa veľmi uniesť súčastnými módnymi tendenciami. „Farbu sedačky vždy zlaďte s interiérom izby. Ak máte radšej pestrejšie doplnky, siahnite po sedačke v prírodných a tlmených farbách, tie sa dajú jednoducho  a dobre kombinovať. Minimalisticky ladenému interiéru naopak pristane i výraznejší kúsok. Myslite tiež na to, ako je vaša izba osvetlená a či teda v danom priestore potrebujete skôr tmavší alebo svetlejší prvok,“ komentuje naša Creative Hunter Petra.

4. Aké čalúnenie je tým pravým?

V neposlednej rade sa tiež zamerajte na čalúnenie sedačky a jej materiál. Ak hľadáte sedačku do pracovne, kde bude využívaná menej často, môžete si dovoliť siahnuť po jemnejšej látke. Ak sa ale jedná o sedačku do obývačky, kde ju bude každý deň používať celá rodina, odporúčame hustejšie utkané čalúnenie. Odolnosť látky poznáte podľa jej váhy v gramoch na meter štvorcový. Zároveň by ste sa mali zaujímať i o to, akú má sedačka odolnosť proti odieraniu.

Pozornosť povrchovej úprave venujte hlavne vtedy, ak máte doma malé deti , alebo domáce zvieratá. V tom prípade by mal byť poťah nie len dobre odolný, ale i ľahko zmývateľný.

Medzi najobľúbenejšie materiály patrí napríklad mikrovlákno (alcantara) – ide o textíliu vyrobenú z tenkých vlákien, má luxusný vzhľad a ľahko sa udržiava. Často tiež narazíte na sedačku z kože. Tá môže mať veľmi dlhú životnosť, tiže sa dobre udržiava, ale je málo priedušná a tak môže spôsobovať komplikácie v letných mesiacoch. Dizajnéri veľmi často používajú materiály akými sú žinylka alebo mikroplyš, ktoré dobre hrejú, sú priedušné a na dotyk veľmi príjemné. Na druhej strane je u nich zase zložitejšia údržba.

5. Čo je teda Martindale?

Slovo, s ktorým ste sa už určite stretli – minimálne u nás na Bonami, ak ste prechádzali našu aktuálnu ponuku nábytku. Stupnica Martindale udáva výšku opotrebovania materiálu až do výskytu neprijateľných zmien na jeho dizajnu. Nábytok alebo textílie, ktoré majú Martindale okolo 4 000 ročne sú považované za priemer, ale kúsky, ktorých Martindale sa pohybuje až okolo 40 000 ročne sú považované za kúsky tej najvyššiej kvality a môžu vám slúžiť po dobu najmenej 10 rokov. Takže v stručnosti platí, čím je číslo stupnice Martindale vyššie, tým lepšie.

sedačka Wintech

6. Naozaj záleží na veľkosti? 

Väčšia sedačka = lepšia sedačka? S tým úplne nesúhlasíme. Rozmery sedačky by totiž vždy mali primárne odpovedať rozmerom interiéru. Dajte si teda záležať na priestore, ktorý vznikne okolo sedačky a hlavne, či tento priestor bude naozaj dostačujúci. „Môj obľúbený pomocník pri výbere nábytku alebo kobercov je čierna lepiaca páska. Ak si neviete rady so správnou veľkosťou, preneste pomocou lepiacej pásky rozmery sedačky na podlahu a hneď si budete vedieť lepšie predstaviť, koľko miesta zaberie a ako ďaleko bude od ostatného vybavenia v izbe,“ radí Petra.

A na záver… na čo nezabudnúť, keď nakupujeme sedačku cez internet?

Šetrenie času a pohodlný, podrobnejší výber z tepla domova. To sú nepopierateľné výhody nákupu nábytku cez internet. Na čo by ste ale rozhodne nemali nikdy zabúdať? Sústreďte sa hlavne na poriadne preštudovanie popiskov, ktoré sú u produktov uvedené, a prezrite si i všetky priložené fotografie. Akonáhle vám bude nejaká informácia nejasná, alebo vám bude niečo dôležité chýbať, nebojte sa požiadať o pomoc!

V Bonami sme vám práve preto k dispozícii na telefóne i na e-maily a radi vám pomôžeme s vašimi tázkami a pochybnosťami. Využite teda práve to, že si budete môcť doma nerušene všetko pekne zmerať a lepšie si predstaviť, ako bued váš vysnený kúsok v interiéri vyzerať. A nezabudnite – keby vám u nás zakúpená sedačka aj tak nevyhovala, nikdy nie je problém ju vrátiť!

Leave A Reply

Navigate