3 dizajnérske oriešky a ich rozlúštenie!

Ako čeliť výzvam, ktoré nás pri zariaďovaní interiéru čakajú? Ako správne rozmiestniť osvetlenie, aby sme sa vyhli tienistým miestam? Ako priviesť alebo naopak odviesť pozornosť diváka od niektorých kúskov v miestnosti? K čomu všetkému sa dá použiť čierna lepiaca páska a kartónové škatule pri plánovaní rozmiestnenia nábytku? Na naše zvedavé otázky nám odpovedali odborníci na slovo vzatí – Ing. arch. Daniel Pružina a Adam Buśko.

  1. oriešok: Zameranie pozornosti v interiéri alebo Kam chcete, aby sa vám (ne)pozerali?

Na čo je dobré v interiéri upozorniť a čo radšej presunúť do pozadia? Ktoré miesta si zaslúžia intímnejšu atmosféru a ako ju v miestnosti vytvoriť, keď počítame každý meter?

Poďme rovno k veci. Občas sa stáva, že nejaký kúsok začne miestnosti dominovať a pritiahne pozornosť návštevy tam, kde by sme ocenili skôr súkromie. V týchto prípadoch je čas na pridanie „konkurencie“ – ďalšieho výrazného kúsku, ktorý odvedie pozornosť pozorovateľa inam.

32751.jpg
Foto: Martina Design, Biano

Ďalším možným riešením je napríklad narušenie farebného ladenia interiéru inak farebným, výraznejším kusom nábytku, pridaním doplnkov rôznych farieb alebo zmenou rozptýlenia svetla za pomoci výraznej lampy.

162805.jpg
Foto: Stag Pads International, Biano

Niekedy izba naopak postráda jasného „vodcu“ – v takejto situácii by najlepším riešením mohlo byť osvetlenie toho nábytku, ktorý chcete v interiéri zdôrazniť, alebo zavesenie výrazného prvku – napr. zrkadla v ráme, ktoré na seba priťahuje pozornosť úplne prirodzeným spôsobom -„premieta“ totiž vždy aktuálne dianie v izbe.

Teraz sa však poďme pozrieť na niektoré konkrétne dizajnérske výzvy a návrhy riešení od našich špecialistov:


Posteľ ako magnet


Výzva: Při vstupu do ložnice ihned spatříme postel s vysokou matrací. Nechceme však, aby se na ni návštěvy koukaly, raději bychom, aby zaměřily pozornost třeba na pracovní stůl ve tvaru L, který je hned vedle. Nemáme v plánu postel přesouvat a hledáme nějaké rychlé a efektivní řešení…

Výzva: Pri vstupe do spálne ihneď zbadáme posteľ s vysokým matracom. Nechceme však na ňu zameriavať priveľkú pozornosť, skôr ju chceme zamerať napríklad na pracovný stôl v tvare L, ktorý je hneď vedľa. Nemáme v pláne posteľ presúvať a hľadáme nejaké rýchle a efektívne riešenie …

Riešenie: Odborník odporúča umiestniť k stolu nejaký výrazný prvok – veľkoformátový obraz alebo niečo podobné. Prípadne skúsiť vymaľovať výraznejšou farbou roh miestnosti, kde sa stôl nachádza – malú plochu na všetkých troch stenách v tvare trojuholníka. Ďalším možným riešením by bolo umiestnenie vysokej (pokojne až 2 m), dizajnovo výraznej lampy. Efekt bude o to výraznejší večer, keď bude v izbe šero a lampa bude rozsvietená.

Luž.jpg
Foto: Biano

Zrkadlo diktuje podmienky

Výzva: Radi by sme si v spálni zavesili veľké zrkadlo v rozmeroch cca 80 cm x 180 cm … Steny máme vymaľované na svetlosivo. Uvažujeme nad umiestnením foto tapety s trávou alebo bambusom okolo zrkadla, ale máme obavu, či už toho na stene nebude priveľa.

Riešenie: Keď príde reč na zrkadlo, namiesto uvažovania o jeho pozadí odporúča odborník zamerať sa na možnosť zaujímavého rámu. Ak máme záujem o prírodné motívy – potom navrhuje zvoliť rám zrkadla vyrobený z prírodného dreva. Zvýrazňovať múr za zrkadlom nie je príliš dobrý nápad. Zrkadlo samo o sebe prináša do interiéru veľa zaujímavých a premenlivých scén. Je to trochu podobný prípad ako dať výraznú, vzorovanú tapetu za televíziu;)

Zrc.jpg
Foto: HANÁK ZLÍN, Biano

Televízia ako dominantný prvok

Výzva: Láka nás kombinácia bielych tehál a betónu na protiľahlé steny v obývacej izbe. Máme však pocit, či to nebude príliš na relatívne malom území, kde je navyše jedna z bočných stien skosená … Aktuálne tiež váhame nad tým, či stenu z bielych tehál umiestniť za televízor alebo za pohovku.

Riešenie: Kombinácia betónu a tehál je výbornú voľbou. Rada odborníka znie – umiestnite hladké steny za televíziu, aby nedochádzalo k zbytočnému rozptyľovanie pri jej sledovaní. Ak sa navyše v budúcnosti rozhodneme vymeniť televíziu za projektor – nič nám v tom nebude brániť. A filmy premietané na surovej betónovej stene vyzerajú skvele!

Arch.jpg
Foto: ARCHANTI, Biano

 

Zaujíma vás, ako si živo predstaviť a dopredu dobre rozvrhnúť rozmiestnenie nábytku v miestnosti tak, aby sa všetko zmestilo a izba nebola preplnená?

Potom sa tešte na náš najbližší článok  a zároveň 2. dizajnérsky oriešok: Predstavy versus realita – nepodceňujte silu vizualizácie, ktorý prinesieme v najbližších dňoch.

Leave A Reply

Navigate