2. dizajnérsky oriešok: Predstavy verzus realita – nepodceňujte silu vizualizácie

Zariadiť si interiér presne podľa svojich predstáv nie je žiadna hračka. Mal by totiž stelesňovať naše hodnoty a odrážať nášho ducha v hmotnom priestore. Často si v hlave do detailov vykresľujeme náš vysnívaný domov, ale po rozmiestnení nábytku a doplnkov sa ukáže, že realita je od našich predstáv plných emócií na míle vzdialená. Ako pracovať s priestorom a navrhnúť také zariadenie, ktoré bude do bodky vyhovovať našim potrebám? Tu sú niektoré výzvy, s ktorými sa v súvislosti so zariaďovaním interiéru často stretávame a nápady na ich riešenie!

Nábytok z lepiacej pásky a kartónových krabíc…

Krabice.jpg

Výzva: Nevieme si rady s rozmiestnením nábytku v novom byte a s tým, čo môžeme urobiť ešte pred tým, než budeme mať nábytok doma. Chceme vyskúšať niečo lacné a nevšedné … napríklad v štýle zlatého rezu.

Riešenie: Jednou z možností, ktorú nám odporúčajú odborníci, je predstaviť si svoje obvyklé cesty po domácnosti – ako najčastejšie prechádzate/akým spôsobom sa po priestore radi pohybujete? Ďalej je dobré si uvedomiť, aký nábytok, k čomu a v akom poradí zvyčajne používate. Ak je to možné, stojí za to vytvoriť si „malé simulácie nábytku“ v prázdnom byte v miestach, kde bude nábytok v budúcnosti stať . Odporúčame použiť kartónové krabice v podobnom tvare aj veľkosti ako budúci nábytok.

Ďalej sa odporúča použiť bielu kriedu alebo farebnú lepiacu pásku – ideálne čiernu, prípadne inú, farebne výraznú. Páska je oveľa lepšia v tom, že ju môžeme viesť aj po stene 🙂

Nástrahy farieb

Farba je ďalšia z vecí, ktoré výrazne ovplyvňujú náš pocit z pobytu v miestnosti. Rozdielne vnímame svetlé a tmavé farby v interiéri, navyše rovnaká farba môže pôsobiť úplne odlišne v dvoch rôznych prostrediach. Ako sa teda vyvarovať chýb a zvoliť vhodnú kombináciu farieb múrov a dekorácií?

Výzva: Radi by sme do jednej z miestností v byte umiestnili knižnicu a premýšľame, aké pozadie za ňu zvoliť. Chceme sa vyvarovať toho, aby izba pôsobila chaoticky.

Riešenie: Odporúča sa vykonať farebnú skúšku ešte pred tým, než sa pustíte do samotného maľovania múru za knižnicou. Vytlačte si vzorky vami preferovaných farieb vždy na formát A4, nalepte ich za knižnicu a (pri pohľade z blízka i z diaľky) na tomto základe určíte, ktorá z farieb sa vám ku knižnici, aj do interiéru celkovo, najlepšie hodí.

Gauč.jpg
Foto: PAVEL BACOVSKÝ INTERIÉRY, Biano

Pokiaľ ide o farby, odborník odporúča objednať si niekoľko menších plechoviek – vzoriek, a v prvej fáze vymaľovať len malé fragmenty múru. Výsledné vyznenie farby totiž ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov. Ak máme napríklad za oknom veľa zelene, svetlo, ktoré cez ňu prechádza môže úplne zmeniť výsledné vnímanie daného tónu.

Ak ste spolu s nami rozlúskli druhý dizajnérsky oriešok, potom už viete, ako v interiéri pracovať so zameraním pozornosti a ako si hravo poradiť s rozmiestnením nábytku v miestnosti. Poslednou témou, ktorá nás čaká sú svetlá. Kam ich umiestniť? Zvoliť radšej jedno centrálne osvetlenie alebo viac bodových? Dozviete sa už čoskoro.

Leave A Reply

Navigate