10 tipov, ktoré zabránia nehodám pri rekonštrukcii

Pri zariaďovaní bytu je ľahké urobiť chybu v dekoráciách. Niet divu – časopisy o bývaní sa hemžia nápadmi, módnymi vzormi, doplnkami, ktoré predsa nemôžu chýbať ani vo vašej domácnosti. Ako sa nestratiť v spleti toľkých nápadov? Teraz prinášame 10 tipov z Ateliéru Better Home, ktorý sa zaoberá tzv. home stagingom.

Čo ten home staging vlastne je? Je to odborná príprava bytu pred tým než sa prenajme alebo predá. Agnieszka Grajek a Jędrzej Turant sú praví odborníci na zlepšenie celkového obrazu interiéru. Ako sami priznávajú, niekedy stačí fakt málo a “dekoratívny” omyl vieme rýchlo napraviť.

Pri príprave tohoto článku sme sa dohodli, že nebudeme ukazovať zlé príklady. Namiesto toho sa pozrieme na to, ako sa to má robiť správne! Nech sa páči, inšpirujte sa!

 

A+J

Agnieszka i Jędrzej, odborníci na home staging | Zdroj: Betterhome.pl

Farby a veľkosť izby

Dlhé steny v úzkych a dlhých miestnostiach nikdy nenatierajte tmavými farbami. Opticky totiž narušia ich proporcie a budú sa zdať omnho dlhšie, než v skutočnosti sú. Ak sa tmavých farieb nechcete vzdať, použite na kratšie steny – tie opticky priestor skrátia a tak bude celá izba harmonická.

Screenshot_48

Nikdy nepoužívajte tmavé farby na všetky steny v miestnosti. Ak im neviete odolať, vyberte len jednu stenu a tú nimi natrite – izba tak nebude príliš tmavá ani ponurá. | Zdroj: Pinterest

2. Využite línie v interiéri

Ak je miestnosť nízka, vyvarujte sa vodorovným líniám. Využite radšej zvislé linky, napríklad na tapetách alebo závesoch, ktoré miestnosť opticky zväčšia a predĺžia. Vodorovné pruhy sú vítané v prípade, že potrebujete miestnosť opticky rozšíriť.

Screenshot_49

Zdroj: Pinterest

3. Pozor na výrazné vzory

S výraznými vzromi zachádzajte veľmi opatrne. Vždy si zvoľte len jeden hlavný prvok, ktorý bude interiéru dominovať. Nekombinujte viac vzorov naraz, aj v tomto prípade platí prastaré pravidlo, že menej je viac. Výrazné vzory skvele vyniknú na menších dekoráciach alebo kobercoch. Pôsobivá je ale aj jedna vzorovaná stena.

4
Zdroj: Betterhome.pl

4. Osvetlenie až na prvom mieste

Pri výbere osvetlenia myslite hlavne na to, akú funkciu má lampa plniť. Ak potrebujete silnejšie osvetlenie, určite siahnite po kvalitnom stropnom svitidle s väčším rozptylom. Ak chcete osvetliť len menší detail v miestnosti, voľte halogénové svetlá, reflektory alebo nástenné svetlá.

1

Ak chcete osvetliť len menší detail v miestnosti, voľte halogénové svetlá, reflektory alebo nástenné svetlá. | Zdroj: Betterhome.pl

5. Ako na malú kúpeľňu?

Na malé priestory musíme ísť šikovne. Opäť vám poradíme, aby ste sa vyhli zradným, tmavším farbám a to hlavne na kachličkách. Jasné farby priestor zväčšia a prirodzene presvetlia. A najlepší efekt dosiahnete pomocou veľkého zrkadla, ktoré doplníte napríklad o ďalšie doplnky v jemných farbách.

3a
Zdroj: Betterhome.pl
3c
Zdroj: Betterhome.pl

6. V kuchyni stavte na funkčnosť

Ak v kuchyni bojujete s neporiadkom, stavte na funkčnosť! Vybavte sa šikovnými kuchynskými doplnkami a pomocníki, ktoré vám ušetria nielen miesto, ale aj čas. Riad, ktorý používate najčastejšie, dajte čo najbližšie k umývačke riadu. Všetko potrebné na pečenie zas môžete uložiť blízko rúry na pečenie. Všetko elektro dajte na dobre prístupné miesto. Veci, ktoré zapadajú prachom môžu byť ďalej alebo navyšších poličkách. Stačí sa len na chvíľu zamyslieť a hneď vám bude aj v kuchyni príjemnejšie!

6a
Zdroj: Betterhome.pl
6b
Zdroj: Betterhome.pl

7. Príliš mnoho dekorácií môže byť na škodu

Dekorácie dotvoria charakter interiéru a dodajú mi potrebnú osobitosť. Ich nadbytok môže ale bývaniu pekne uškodiť! Príliš mnoho doplnkov pôsobí zahlteným a ťažkopádnym dojmom. Preto nesmieme zabúdať na funckiu doplnkov – tie interiér hlavne dopĺňajú, nikdy nie zahlcujú. Nechceme vás však odradiť, prázdny interiér je skvelou výzvou na experimenty a prekonávanie vlastných hraníc! Čo tak si niečo vybrať v našej aktuálnej ponuke?

7a
Zdroj: Betterhome.pl

8. Okná, pohľad do duše interiéru

Túžite po príjemnej a intímnej atmosfére? V tom prípade dajte zbohom kovovým žalúziám a roletám. Ozdobte okná závesmi alebo rímskymi roletami z prírodných tkanín, ktoré miestnosť okamžite zútulnia. A skúste sa pohrať aj s riasením alebo rôznym typom garniží – jednoduchý, ale vysoko efektívny prvok je na svete!

8
Zdroj: Betterhome.pl
9a
Zdroj: Betterhome.pl

9. Farby a vzory v harmónii

V jednej miestnosti nepoužívajte príliš veľa vzorov a farieb. Odporúčame sa držať neutrýlnych farieb, ktoré môžete dať do kontrastu s tými odvážnejšími. Čo tak skúsiť kombináciu sivej a sviežej tyrkysovej? Ak milujete vzory, vyberajte ich tak, aby bolo v podobných tónoch. Nechcete predsa, aby vzájomne pôsobili chaoticky a rušivo.

9c
Zdroj: Betterhome.pl

10. Rôzne odtiene dreva nie sú vhodné na experimentovanie

Pri zariaďovaní interiéru venujte pozornosť aj drevu a jeho rôznym odtieňom. Vyhnite sa tomu v červených tónoch (mahagón alebo čerešňové drevo) alebo žltých (borovica a dub jasan). Kombinácia dreva v rovnakých odtieňoch vyzerá vždy omnho lepšie a ucelenejšie.

10a
Zdroj: Betterhome.pl

Leave A Reply

Navigate